Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

dojusagro

Dėl netvarkingos technikos dega laukai, patiriami milžiniški nuostoliai

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba įspėja, kad būtina laikytis saugos reikalavimų.
Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba įspėja, kad būtina laikytis saugos reikalavimų.
Printer Friendly, PDF & Email

Tiek šiemet, tiek pernai Biržų rajone dega laukai. Kai kada nuostoliai dėl to maži, o kai kada dideli. Nuo kibirkšties išlėkusios iš kombaino ar traktoriaus duslintuvo, nuo numestos neužgesintos nuorūkos užsidega laukai. Šiemet degė ražienos Kirdonėlių, Svidžių kaimuose, pasėliai - Mikalių, Lebeniškių kaimuose.

Norint išvengti gaisrų svarbu elgtis atsargiai rūkant, nedegti arti pasėlių laužų, žemės ūkio technikoje naudoti tvarkingus kibirkščių gaudytuvus. Draudžiama deginti ražienas, nesurinktus į krūvą šiaudus ar kitas augalines atliekas. Už gaisrinės saugos pažeidimus yra numatyta administracinė atsakomybė.

„Be to norime priminti pagrindines gaisrų kombainuose gaisro kilimo galimybes ir patariame kaip jų išvengti“, – sako Biržų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyr. inspektorius Nerijus Gudas.

Pasak jo, kombainai dažniausiai užsidega dėl netvarkingo variklio, degalų tiekimo sistemos, elektros įrangos bei besisukančių mechanizmų. Pagrindinės gaisro kilimo priežastys gali būti: išlekiančios iš variklio išmetimo vamzdžio kibirkštys, trumpas elektros laidų jungimasis, ant velenų ir kitų kombaino mechanizmų apsivynioję šiaudai, į besisukančių būgnų mechanizmus patenkantys pašaliniai kieti daiktai.

„Jei yra kuro tiekimo ir variklio nesandarumas – gali nutekėti kuras ir tepalai. O prie jų labai limpa dulkės, smulkios šiaudų dalelės, kurios susikaupusios ant įkaitusių variklio mazgų gali užsidegti. Todėl būtina nuolat nuvalyti variklį ir jo mazgus“, – teigia N. Gudas.

Be to, kuro tiekimo vamzdeliai, pagaminti iš degių medžiagų, besiliesdami su įkaitusiomis variklio detalėmis, lydosi ir užsiliepsnoja, o iš jų bėgantis kuras padeda ugniai išplisti. Dėl blogai sureguliuotų ir dideliais greičiais besisukančių kombaino mechanizmų susidaro sausa trintis, šie mechanizmai įkaista ir gali uždegti ant jų apsivyniojusius šiaudus.

Dirbant varikliui, kombaino kolektoriuje, išmetimo vamzdyje kaupiasi nuodegos. „Jeigu variklio karteryje yra per daug tepalo arba cilindrų žiedai susidėvėję, tepalas gali patekti į degimo kamerą. Dėl to padidėja atidirbusių dujų išmetimo intensyvumas. Priklausomai nuo variklio tipo šių dujų temperatūra išmetimo vamzdyje siekia 500-700 laipsnių, todėl įkaitę nuodegų gabalėliai, iš išmetimo vamzdžio patekę ant šiaudų, gali sukelti gaisrą“, – įspėja vyr. inspektorius N. Gudas.

Elektros laidų izoliacijos pažeidimas tai dar viena gaisro kilimo priežastis. Ji labai stipriai susidėvi tose vietose, kur laidai pratiesiami pro aštresnius kombaino korpuso kampus, šalia judančių mazgų arba arti įkaitusių mechanizmų paviršių. Elektros laidų izoliaciją reikia apsaugoti nuo trinties, mechaninio bei šiluminio poveikio, gerai sutepti besisukančius mazgus.

Kombainų, traktorių bei kitų žemės ūkio mašinų kuro talpos lauko salygomis degalais gali būti pripildomos tik nedirbant jų varikliams.

Kombaine privalo būti 2 gesintuvai, kurių talpa ne mažesnė kaip 4 kg (l) bei nedegus audeklas, o krovininiuose automobiliuose ir traktoriuose bent vienas ne mažesnės nei 4 kg (l) talpos gesintuvas. Pageidautina turėti ir kastuvą, kad ugnį galima būtų nuslopinti žemėmis.

Siekdami užkirsti kelią gaisrams žėmės ūkio technikoje ir atvirose teritorijose valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai javapjūtės metu vykdo reidus laukuose.

"Agroeta" primena, kad dėl užsidegusio javų kombaino "Case IH" šiemet Kauno rajono ūkis patyrė itin didžiulių nuostolių – sudegė ne tik apynaujė mašina, bet ir beveik 200 hektarų pasėlių. 

 

Facebook komentarai

T Hegvita agro