Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

dojusagro

Dėl kilmės knygų tvarkymo – mūšis teisme

Autorius: Agroeta
Dėl kilmės knygų tvarkymo – mūšis teisme
Dėl kilmės knygų tvarkymo – mūšis teisme
Printer Friendly, PDF & Email

(Vilnius, vasario 27 d.) Vilniaus apygardos administracinis teismas baigia narplioti ir kovo pradžioje skelbs sprendimą Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) ginče su Žemės ūkio ministerija (ŽŪM). LMGAGA ginčija buvusio aplinkos ministro Kęstučio Navicko, pernai trumpą laiką pavadavusio išvykusį žemės ūkio ministrą, pasirašytą įsakymą.

Teisme LMGAGA atstovaujantis Linas Cirtautas mano, kad žemės ūkio ministrą laikinai pavadavęs K. Navickas įsakymą galėjo pasirašyti neįsigilinęs į situaciją.

„Tuo įsakymu veislininkystės statusas, suteikiant teisę vesti galvijų kilmės knygas, pripažintas asociacijai, kuriai tokio statuso nerekomendavo specialiai tokiems klausimams spręsti sudaroma Veislininkystės institucijų pripažinimo komisija. Į šią 9 narių komisiją savo atstovus deleguoja įvairios tarnybos, mokslo įstaigos, komisija sprendžia, rekomenduoti minėtą statusą suteikti, ar ne. Kalba eina apie Ekologiškų mėsinių galvijų augintojų asociaciją (EMGAA). Pernai spalio mėnesį ji pateikė prašymą suteikti veislininkystės institucijos statusą, tačiau minėta komisija to daryti nerekomendavo. Vis dėlto tą pačią dieną, savo dokumentuose pataisę kai kurias vietas, jie kreipėsi į žemės ūkio ministrą. Išvykusį ministrą laikinai pavadavęs K. Navickas galbūt neįsigilino į dokumentų esmę ir pasirašė“, – „Agroetai“ pasakojo L. Cirtautas.

Skaitytojams priminsime, kad maždaug prieš dešimtmetį dalis galvijų augintojų atskilo nuo LMGAGA ir įkūrė savo, ekologinių galvijų augintojų asociaciją. Tačiau iki šiol ji nebuvo pripažinta veislininkystės institucija ir neturėjo teisės vesti galvijų (aubrakų ir limuzinų) kilmės knygų. Pernai spalio 31 d. K. Navicko pasirašytame įsakyme juodu ant balto parašyta, kad EMGAA suteikiama teisė „vykdyti limuzinų ir aubrakų grynaveislių mėsinių veislių galvijų selekcijos programas ir pildyti jų kilmės knygas“.

L. Cirtautas stebisi, kaip EMGAA galėjo sužinoti tas žodines pastabas, kurias pareiškė komisija, jei asociacijos atstovų tame posėdyje nebuvo, ir tą pačią dieną dokumentus pakoreguoti.

„Viena iš priežasčių, kodėl minėtai asociacijai nebuvo rekomenduotas veislininkystės institucijos statusas, yra ta, kad į selekcijos programos dalyvių sąrašą jie įtraukė tik asociacijos narius, tačiau pagal ES reglamentą teisę programoje dalyvauti turi bet kas, turintis kilmingą gyvulį. Tiesa, nešdami dokumentą pasirašyti ministrui, vienoje vietoje jie pataisė, kad gali dalyvauti ir kiti, tačiau kitose vietose, kur kalbama apie selekcijos programos priemones, minimi jau tik asociacijos nariai. Matyt, nespėjo pataisyti, nes reikėjo skubėti“, – dėstė L. Cirtautas.

Teismo sprendimo laukia dvi asociacijos, kurių keliai išsiskyrė prieš dešimtmetį.

EMGAA vadovas Arūnas Rutkauskas „Agroetai“ sakė, jog Lietuvoje teisingumą vykdo teismai, todėl vertėtų palaukti jo sprendimo. „Mes manome, kad mūsų asociacija ir pajėgi, ir gali tvarkyti kilmės knygas. O kaip bus šiuo atveju nuspręs teismas“, – kalbėjo A. Rutkauskas.

Savo ruožtu "Agroetai" paprašius Žemės ūkio ministerijos pakomentuoti situaciją, ŽŪM Ryšių su visuomene skyriaus vedėjas Martynas Žilionis tikino, kad ministerija siekia, jog teismas atmestų LMGAGA ieškinį. „Kai bus teismo sprendimas, tada, įsigilinus į jo motyvus ir argumentus, bus galima kažką komentuoti. Žemės ūkio ministerija prašo teismo ieškinį atmesti“, – sakė M. Žilionis.

Mikas JUOZAPAITIS

Facebook komentarai

T Hegvita agro