Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Dėl herbicido „Roundup“ poveikio sveikatai – tūkstančiai bylų JAV

Autorius: Kazys KAZAKEVIČIUS
Printer Friendly, PDF & Email

Prieš Vokietijos chemijos ir farmacijos pramonės milžinę „Bayer“ Jungtinėse Valstijose pradėta 42 700 bylų. Bendrovė paduodama į teismą dėl galimai neigiamo herbicido „Roundup“ poveikio sveikatai, paskelbė agentūra ELTA. Tuo metu Europoje bei Lietuvoje vis dar neapsisprendžiama dėl tolimesnio glifosato naudojimo.

ELTA skelbia, kad vien liepą prieš „Bayer“ JAV buvo pradėta 18 400 bylų. Dėl smarkiai išaugusio iškeltų bylų skaičiaus bendrovė kaltina JAV teisininkų pastangas rasti naujų ieškovų, nukentėjusių dėl „Roundup“ veikliosios medžiagos, kuri galimai sukelia net vėžį.

Europos Komisija (EK) 2017 metų rudenį priėmė sprendimą glifosato naudojimą Europos Sąjungoje (ES) nutraukti nuo 2022-ųjų pabaigos. Šiam sprendimui pritarė ir Lietuva.

Iki 2022 m. tikimasi gauti naujais tyrimais paremtas mokslininkų išvadas apie šio herbicido poveikį žmonių sveikatai. Tuomet remdamosi moksliniais vertinimais dėl glifosato naudojimo ES valstybės narės spręs iš naujo.

Be kita ko, EK leido valstybėms narėms pačioms nuspręsti, ar jos nori glifosato naudojimą apriboti vidaus rinkoje anksčiau. Austrija, pirmoji iš ES narių, jau šių metų liepos 2-ąją pritarė įstatymo projektui, kuriuo šioje šalyje uždraudžiama naudoti glifosatą. Bet daug kur kitur tikimasi, kad sprendimas gali būti atšauktas.

Lietuvoje registruoti 27 herbicidai, kurių sudėtyje yra glifosato. Lietuvos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba tiria, ar leistini cheminių medžiagų likučiai augalinėje produkcijoje neviršija ES nustatytų didžiausių leistinų koncentracijų. Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) pastaraisiais metais ypač daug dėmesio skiria glifosato naudojimo stebėjimui ir tikrinimams ūkiuose, taip pat operatyviai reaguoja į gyventojų pranešimus. Paskelbta, kad analizuojant patikrinimų rezultatus, pastebimas pažeidimų, susijusių su glifosatu, mažėjimas.

Šiuo metu Seime parlamentaras Linas Balsys jau yra registravęs Augalų apsaugos įstatymo pataisas, numatančias Lietuvoje uždrausti glifosato naudojimą. Tačiau tam nepritaria žemdirbių organizacijos. Žemdirbių vertinimu, uždraudus glifosatą, Lietuvos žemės ūkio konkurencinės galimybės dar labiau sumažėtų, nes iš Latvijos, Lenkijos, Ukrainos būtų toliau vežami produktai, apdoroti herbicidais, kuriuos Lietuvoje naudoti būtų draudžiama.

Anot Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininko Aušrio Macijausko, moksliškai įrodžius, kad vienas ar kitas herbicidas yra žalingas žmonių sveikatai, draudimas jį naudoti turėtų būti taikomas visoje ES, o ne leidžiant populistinius įstatymus vienoje atskiroje šalyje. Juolab, kad Europos maisto saugos tarnybos atlikto tyrimo išvados rodo, jog pesticidų likučių Lietuvos maisto produktuose yra mažiausiai visoje Europoje.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA