Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Dėl gyvūnų teisių mylėtojų šturmo prekyba gyva žuvimi sumažėjo iki dešimties kartų

Autorius: Dainius MAKYS
Prekybininkų užsakymai žuvininkystės įmonėse yra sumažėję nuo 2-3 iki 10 kartų.
Prekybininkų užsakymai žuvininkystės įmonėse yra sumažėję nuo 2-3 iki 10 kartų.
Printer Friendly, PDF & Email

Lietuvoje veikiančių žuvininkystės įmonių savininkai ir darbuotojai sunerimę – to priežastis drastiškai mažėjantys gyvos žuvies užsakymai iš prekybininkų ir nuolat augantis gyvūnų teisių sergėtojų ir jų pasekėjų siekis visiškai uždrausti prekybą gyva žuvimi.

Šiuo metu du iš penkių didžiųjų Lietuvoje veikiančių prekybos tinklų neturi įsirengę akvariumų su gyva žuvimi, dar du tinklai įsiklausė į gyvūnų mylėtojų pastabas ir jau vykdo permainas, vedančias link tokios prekybos atsisakymo. Vienintelis prekybos centras, kuris turi akvariumus žuvims ir neketina imtis permainų, yra „Maxima“.

AB „Išlaužo žuvis“ tvenkiniuose auginami įvairaus amžiaus ir dydžio karpiai, lydekos, šamai, lynai, amūrai, plačiakakčiai, ešeriai ir karosai. Viena dalis bendrovės produkcijos keliauja kitų tvenkinių įžuvinimui, kita – ant valgytojų stalo. „Agroetos“ pakalbintas įmonės direktorius Darius Svirskis sakė, kad šiuo metu prekybininkų užsakymai yra sumažėję nuo 2-3 iki 10 kartų, o tai labai neigiamai atsiliepia bendrovės veiklai.

„Tarkim jei parduotuvė vieną dieną imdavo 200 kg, kitą dieną – 300 kg, tai dabar dienai ima 20-30 kg. Gyvos žuvies pardavimo procesą įdėmiai stebi Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai. Jei žmogui iškrenta plaukas – nieko baisaus, bet jei žuvis neteko žvyno, jau rašomas tvarkos pažeidimų aktas. Žuvininkystės specialistai žino, kad jei 2/3 akvariumo sudaro vanduo, o 1/3 dalį užima žuvis, tai yra normalios sąlygos, tačiau yra tokių gyvūnų mylėtojų kuriems tokie dalykai labai nepatinka“, – kalbėjo D. Svirskis.

Paklaustas, kas nutiks jei Lietuvoje bus visiškai atsisakyta prekybos gyva žuvimi, „Išlaužo žuvis“ vadovas teigė, kad bent iš pradžių žmonės suvalgys per pusę mažiau Lietuvoje užaugintos žuvies. „Atpratinti žmones nuo to, kas jiems buvo įprasta daugelį metų yra nelengvas ir gana ilgas procesas“, – sakė D. Svirskis.

Ežeringame Zarasų krašte įsikūrusios bendrovės „Vasaknos“ tvenkiniuose tradiciškai auginami karpiai, lydekos, baltieji amūrai. Tai viena iš perspektyviausių žuvininkystės bendrovių Lietuvoje. Didžiausią dalį produkcijos sudaro karpiai. Jų per metus užauginama apie 500 tonų.  Naujai pastatytame upėtakių auginimo baseinų komplekse auginami upėtakiai ir eršketai. Per metus čia užauginama apie 60 tonų upėtakių ir 45 tonos eršketų.

UAB „Vasaknos“ direktorius Algirdas Šiukščius „Agroetai“ sakė, kad jau dabar iš prekybininkų stipriai juntamas gyvos produkcijos užsakymų mažėjimas, tačiau, anot jo, įmonės tai negąsdina, nes ji turi įsirengusi savo žuvies perdirbimo cechą.

„Jau dabar Vakarų pasaulyje beveik niekur neprekiaujama gyva žuvimi, teks ir mums su tuo susitaikyti. Štai Lenkijoje anksčiau gyva žuvis sudarė apie 60 proc. nuo visos parduotos vietinės kilmės žuvies. Dabar situacija jau pasikeitė – toks pat procentas parduodamas išdorotos, paruoštos žuvies. Pagalvokit patys, ką dabar miestiečiui daryti su nupirktu nemažu gyvu karpiu? Užmušti jį vonioje? Dažnas dabar tokių žaidimų nebežaidžia. Duokim jam žuvies filė ir jis žinos, ką su ja daryti“, – apie kitokį vartotojų mąstymą kalbėjo A. Šiukščius.

„Vasaknų“ bendrovės vadovas irgi kritikavo prekybą gyva žuvimi vasaros laikotarpiu. Pasak jo, šiltuoju metų laiku žuvis labai gyvybinga, daug juda, todėl dažnai apsidaužo. „Dėl to ir kilo visos problemos, kad gyva žuvimi prekiaujama ištisus metus. Aktyvi, gyvybinga žuvis akvariumuose susižaloja, prastai atrodo, todėl ir užkliūva gyvūnų teisių sergėtojams“, – prekybą vasarą gyva žuvimi komentavo A. Šiukščius.

„Maxima“, vienintelio prekybos tinklo, turinčio prekybos gyva žuvimi ateities viziją, atstovė ryšiams su visuomene Rima Aukštuolytė „Agroetos“ portalui sakė: „Šią vasarą esame priėmę sprendimą sumažinti žuvų akvariumuose skaičių, nes statistiškai vasarą gyvos žuvies nuperkama mažiau. Be to, mums svarbios ir žuvų laikymo sąlygos. Akvariumų tūrių didinti kol kas neplanuojame, o sumažinę žuvų kiekį, sumažiname ir galimybę joms susižaloti“.

„Maxima“ parduotuvėse prekiaujame gyva žuvimi, nes jaučiame savo klientų poreikį. 2018 metais gyvos žuvies pardavėme per 240 tūkst. vienetų arba 7 proc. daugiau nei 2017 metais. Lietuvoje gyva žuvis tradiciškai yra populiari. Prekyba itin suintensyvėja ruošiantis šv. Kūčioms ir Kalėdoms. Pirkėjai tuo metu dažniau renkasi gyvas žuvis: paprastuosius karpius, upėtakius, eršketus. Gruodį į mūsų pirkėjų namus iškeliauja apie 100 tūkst. įvairiausių žuvų iš „Maxima“ akvariumų“, – sakė R. Aukštuolytė, pridurdama, jog vien praėjusį birželį „Maxima“ parduotuvėse buvo parduota 6 tonos gyvų karpių.

Facebook komentarai