Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

brolijos baneriukas

 

 

Zemes ukio technikos brolija

Dėl gaisro Alytuje 23 kaimų pieno gamintojai negali tiekti rinkai pieno

Autorius: Agroeta
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Nuo rytojaus Alytaus miesto ir rajono savivaldybių administracijų direktoriai galės teikti Finansų ministerijai bendrą prašymą skirti lėšų valstybės paramai gyventojams ir ūkininkams už žalą, patirtą dėl ekstremaliosios situacijos, suteikti. Kadangi žala yra ne tik momentinė, bet ir tęstinė, todėl žalos atlyginimas nebus vienkartinis, skelbia Žemės ūkio ministerija (ŽŪM). Savivaldybės esą duomenis privalės pateikti kas dvi savaites.

Anot žemės ūkio ministro Andriaus Palionio, visa nustatyta žala bus kompensuota iš Valstybės rezervo fondo.

Nukentėję žemdirbiai turėtų kreiptis į Alytaus rajono savivaldybę ir pateikti prašymus kompensuoti žalą bei žalą įrodančius dokumentus.

Pirmiausia į žalos atlyginimą galės pretenduoti ūkininkai ir įmonės, kurios dėl galimos taršos buvo priverstos išpilti pieną, patyrė ar patirs kitokių nuostolių.

Naujausi duomenys

Naujausiais žaliavinio pieno, šulinių vandens, vaisių ir daržovių, pašarų bei želmenų mėginių tyrimų rezultatais, tarša iš gaisro židinio nepasiekė Prienų rajono ir Alytaus rajono kaimų, esančių į pietus nuo gaisro židinio.  „Todėl atsižvelgus į laboratorinių tyrimų išvadas nuo lapkričio 8 d. panaikinti buvę apribojimai Likiškėlių, Zaidų, Jurgiškių, Laburdiškių, Radžiūnų ir Talokių kaimuose tiekti žaliavinį pieną rinkai ir naudoti jį asmeninėms reikmėms. Žaliavinio pieno apribojimai vis dar taikomi 23 Alytaus rajono kaimuose“, – teigia ŽŪM.

Pagal parengtą planą VMVT ir toliau atrenka maisto produktų, geriamojo vandens, pašarų mėginius bei vykdo laboratorinius tyrimus dėl kenksmingų medžiagų nustatymo. Iki lapkričio 12 d. iš viso buvo atrinkti 127 mėginiai ir gauti 73 tyrimų mėginių rezultatai dėl galimos maisto ir pašarų taršos sunkiaisiais metalais, dioksinais ar kitomis kenksmingomis medžiagomis. Iš jų 11 mėginių nustatytas didesnis nei leistinas teršalų (dioksinų) skaičius (10 pieno ir jo produktų ir 1 želmenų mėginys). Likusių mėginių tyrimai tebevykdomi, o pagal  gaunamus laboratorinių tyrimų rezultatus atrenkami nauji mėginiai.

Mėginių atrinkimo periodiškumas ir kiekis bus koreguojami pagal ir kitų institucijų pateiktus jų atliktų tyrimų duomenis. Taip pat pagal informaciją apie aplinkos užteršimą gaisro metu bei pagal numatomus gauti dirvožemio ir paviršinio vandens tyrimų rezultatus, bus vykdoma ilgalaikė stebėsena rizikingiausiuose produktuose.

Pagal gautus tyrimų rezultatus atnaujinami draudimai ir rekomendacijos ir gali būti keičiamas teritorijų, kurioms taikomi apribojimai, sąrašas.

Informacija pieno ūkių savininkams

Leidimas atnaujinti žaliavinio pieno tiekimą rinkai (t. y. pardavimą pieno supirkimo punktams ar tiesiogiai vartotojams), naudojimą asmeninėms reikmėms ar gyvūnams šerti VMVT bus suteikiamas individualiai kiekvienam ūkiui. Įvertinus gautus pieno mėginių, atrinktų iš konkretaus ūkio, laboratorinių tyrimų rezultatus ir gyvulių girdymo, šėrimo ir laikymo ūkyje sąlygas.

Informacija ūkinių gyvulių laikytojams

Visi skerdžiami gyvuliai iš gaisro paveiktos teritorijos į skerdyklas gali būti vežami ar skerdžiami asmeninėms reikmėms tik gavus atskirą VMVT leidimą. Ūkinių gyvulių laikytojams, patenkantiems į gaisro paveiktą zoną, draudžiama parduoti tiesiogiai iš ūkių ir kitose prekybos vietose mažais kiekiais gaminamus gyvūninės kilmės maisto produktus: kiaušinius, naminių paukščių ar gyvūnų mėsą ir jos produktus.

Facebook komentarai