Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Daržininkai nekantrauja – jau pradėjo sėją

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Autorės nuotr.
Autorės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Diena jau pailgėjo daugiau nei per gaidžio žingsnį. Daržininkai nekantrauja, jau nori sukišti rankas į žemę. Gėlių, daržovių augintojų grupėse sujudimas – perkamos sėklos. Agnė Bučionienė iš Lazdijų rajono neslepia, kad ji jau čiupinėja sėklų pakelius. Sako, kad jau labai knieti sėti. „Ir ne tik, kad knieti. Šiandien sėsiu“, – tikina ji. Sausis dar tik, ar ne per anksti? „Kai ką jau galima“, – sako ji šypsodamasi.

Pavasariniams darbams Agnę gerai nuteikė sausį pražydusi braškė. Kaip pati Agnė sako, sublūdinusi kokia. „Žiedus sukrovė tik vienas krūmelis. Būčiau nemačiusi, bet nuroviau paskutinius medetkų krūmus, o šalia braškės. Žiū žiū... Kas gi čia? Kadangi vėlai užšalo, tai, matyt, viena nusprendė sukrauti žiedus prieš šalčius, bet nieko gero nebus: žiedynas nušals, jei ir žydės pavasarį, tai tuščiais žiedais“, – kalba dažininkė žydinčią braškę savo darže suradusi sausį, kaip ta našlaitė žiemą žibučių išvaryta parnešti.

„Viską jau susiruošusi esu tik žemes beliko susipilti“, – nustebina ji. Pasakoja, kad visi loveliai, daigyklos jau paruošti, žemė, agro perlitas – viskas po ranka.

Kaip tik jau imtis darbų žada Agnė. Ką gi jau sėsite? „Žadu pasėti rozmarinus. Kai kurias gėles: soruoles jau sėsiu, darželinį margenį, dar keletą gėlių esu nusimačiusi pasėti. Aišku, reiks papildomo apšvietimo, nes be jo niekaip neišsiversiu: jungsiu lempas specialias“, – aiškina ji. Sako, kad tokia sėja tikrai ne per anksti. „Kada iš sėklų, tai tikrai ne per anksti, nes kol gėlės suaugs ir pasieks tą gražią „prekinę“ išvaizdą, reikia laiko. Iki balandžio mėnesio užsiauginsiu gražius, normalius krūmelius, kuriais bus galima pasipuošti sodybą“, – įsitikinusi ji.

Sako, sėklų jau pilnas maišas, na, vietelės dar šiek tiek yra, mat dar skaito, domisi, dar turi noro įsigyti vienų ar kitų sėklų. „Šiemet daugiausia sėsiu hibridines sėklas. Hibridinės veislės ir pomidorai, ir agurkai mažiau sega, ligų tikimybė mažesnė tikrai, taip išvengsiu chemijos naudojimo, išvengsiu purškimo cheminiais preparatais“, – aiškina ji.

Sėklų pirko ir specializuotose sėklų parduotuvėse, ir parsisiuntė iš internetinių parduotuvių. Sako, iš vienos internetinės parduotuvės ji nusipirkusi nemažai rusiškų sėklų. „Savo sėklų nerinkau. Tik vienos veislės arbūzų sėklų turiu. Žadu sėti“, – tarsteli ji. Sako, kad savo sėklų nesėja norėdama išvengti augalų ligų. Sėklas renkasi ne pigias. „Reikia rinktis brangesnes, na, gal iš pirmo žvilgsnio atrodo brangoka, bet kokybiški daigeliai, vėliau jau ir geras derlius, atpirks sėklų kaštus“, – įsitikinusi daržininkė. Prasitaria, kad dar ir akcijų parduotuvėse sėkloms nėra, bet jau neiškentusi prisipirko.

Neslepia, jog yra girdėjusi kalbų, kad hibridinių veislių daržovės ne tokios skanios. „Bet aš tai su tuo nesutikčiau. Reikia atsirinkti, kas labiausia patinka“, – tikina daržininkė.

O iš daržovių irgi gal ką jau sėsite? „Kad ir kaip jau norisi, bet dar ne laikas, dar anksti. Neverta skubėti“, – ir sau, ir kitiems pataria daržininkė. Girdėjau jau papriką sėja? „Na, tikrai dar anksti. Na, gal specialus apšvietimas, paskui šildomame šiltnamyje, kitaip neįsivaizduoju. Juk dar tik sausis. Ir ar apsimoka, jei tik dėl savęs, nes gi viskas brangu, elektra juk irgi nepigi“, – svarsto daržininkė. Mano, kad vasarį jau galima bandyti sėti, bet ir tai papildomo apšvietimo dar reiktų.

„Daigai bus ištįsę labai anksti pasėjus, tai jau geriau palaukti, truputį vėliau sėti ir tada daigai bus tikrai kokybiški. Dar reiktų susiturėti. Pomidorus sėti, manau, geriausia kovą. Anksčiau pasėjus ir saulės mažai, ir spindulių mažai“, – aiškina ji. Anot jos, dabar pats metas susidaryti sėklų sąrašus, išsirinkti, ko norisi šiemet savame darže užsiauginti, o sėjai laiko dar tikrai bus.

Prisipažįsta, kada jau šiltnamyje pečiukas bus užkurtas, tai ji ir ten iškart šio to pasės. „Bus galima ženkliai anksčiau ir salotų, ir ridikėlių, ir krapų pasisėti“, – sako ji.

Kitos gi daržininkės tikina, kad kol kas geriausias daržas ant palangės. O laiškų norint turėti, geriausia juos sodinti į 5 litrų butelius. Į per pusę perpjautus tokius butelius galima ir salotų pasisėti. Dar kitos kaimo moterys patarė svogūnėlius sodinti šlapiose pjuvenose, kurios supiltos į permatomus maišus. Maišus reikia užrišti ir laukti, kol pradės kaltis svogūnų laiškai. Sako, geras „derlius“ garantuotas, 4 – 5 kartus laiškus bus galima nusipjauti.

 

Facebook komentarai

bas

a