Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Darbai nelaukia: žemdirbiai intensyviai tręšia laukus

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Kovui artėjant prie pabaigos, prasidėjus kalendoriniam pavasariui, prasidėjo ir pirmieji darbai laukuose. Žemdirbiai suskubo tręšti pasėlius.

Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius tvirtino, jog ir tręšimas, ir sėja turi vykti laiku, nepaisant tiek Lietuvą, tiek ir visą pasaulį sukausčiusios koronaviruso pandemijos. Pavėluoti pavasario darbai labai smarkiai įtakoja derlių. Pirmininkas pripažino, jog žemdirbiai dėl koronaviruso neabejotinai susidurs, ir jau pradeda susidurti su įvairiomis problemomis.

Didysis iššūkis – produktų kelias į Lietuvą

Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas R. Juknevičius sakė, jog laukai yra pilni technikos, žemdirbiai suskubo tręšti pasėlius.

„Didžioji dalis stambesnių ūkių, kaip paprastai, darbus planavo iš anksto, trąšomis pasirūpino. Kooperatyvas „Šiaulių aruodas“ dar praėjusiais metais tą padarė, vykdyti pirkimai. Kooperatyvo nariai dėl tręšimo problemų neturi“, – tvirtino R. Juknevičius.

Tačiau, pasak pirmininko, su problemomis dėl trąšų tikrai gali susidurti ūkininkai, kurie buvo įpratę iš tiekėjų sandėlių pasiimti trąšas ir važiuoti į laukus. R. Juknevičius teigė neturįs informacijos apie pasibaigusias trąšas, tačiau neatmetė galimybės, jog taip gali ir nutikti.

„Ne paslaptis, kad šiuo, sudėtingu laikotarpiu stringa visos logistikos grandys. Didžiausias rūpestis – tuoj po pasibaigusio tręšimo prasidėsiantys kiti neatidėlioti pavasario darbai, pavyzdžiui, augalų apsaugos priemonių naudojimas. Tenka girdėti, jog stringa kai kurių produktų, taip pat ir atskirų tų produktų sudėtinių dalių pristatymas į Europą. Ateityje dėl sumažėjusių arba ir visai sustojusių gamybos apimčių produktų gali pradėti ir trūkti“, – sakė R. Juknevičius.

Nerimas dėl ūkininkų „viskas viename“    

Kol kas, pasak Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininko R. Juknevičiaus, nėra problemų dėl dirbančiųjų ūkininkų ūkiuose.

„Tačiau problema tuoj atsirastų, jei koronavirusu apsikrėstų ūkininkas, kuris yra ir ūkio savininkas, ir strategas, ir paprastų darbų atlikėjas. Vaizdžiai tariant, „viskas viename“. Tokiu atveju darbo jėgos netenkama šimtu procentų. Labai sudėtinga rasti, kas tą žmogų pakeistų, kas visus darbus suplanuotų ir atliktų greitai ir kokybiškai. Gauti pagalbos iš išorės – labai menka tikimybė“, – svarstė R. Juknevičius.

Žemės ūkis, pasak pirmininko, tokia sritis, kuriai terminus diktuoja gamta. Pavasarį pasėti pavėlavus pora savaičių, galima laukti labai menko derliaus. Dažnai sėti iš viso nebeapsimoka.

Ūkininkai, samdantys keletą ar keliolika darbuotojų, pasak R. Juknevičiaus, irgi nėra saugūs pandemijos akivaizdoje. Juk užsikrėtus nors ir vienam ūkininko ar bendrovės kolektyvo nariui, virusas gali smarkiai išplisti, pažeisti ir stambų darinį.

„Tikiuosi, jog tokią aplinkybę darbų organizatoriai įvertino. Jei ir atsitiktų blogiausia, teoriškai laisvos darbo jėgos yra. Laikinai sustojusių įmonių, verslo atstovai, ieškosis galimybių papildyti savo biudžetą. Tačiau iš kitur atėję žmonės gali pristigti žemės ūkyje reikalingos kvalifikacijos. Ne visi juk sugebės ir turės teisę valdyti modernų, vos ne milijono vertės kombainą“, – apie galimus iššūkius ir problemas kalbėjo Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas.  

Sėja – balandį

Didieji sėjos darbai prasidės balandžio mėnesį. Šiek tiek paankstinti ar pavėlinti sėją gali tik orai.

„Lietuvoje pats sėjos pikas būna apie balandžio 20-ąją. Bet pernai kai kurie žemdirbiai sėją pradėjo ir balandžio pradžioje. Šiemet, kaip matome, dirvos jau gerokai prabrinkusios. Krituliai žemę pasotinę, jie pasiekė melioracijos sistemas, subėgo į griovius. Tikimės, jog stichinės sausros pavyks išvengti. Kai tik atšils, sėja ir įsibėgės, kad būtų išsaugota dirvos drėgmė, reikalinga augalams sudygti“, – sakė R. Juknevičius.

Kadangi pastarosiomis naktimis dar kandžiojosi šaltukas, pasak Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos pirmininko, žemdirbiai tikrai nepradėjo sėjos darbų. Nebent pasodinti ir agroplėvele apdengti nedideli plotai ankstyvųjų bulvių.       

Facebook komentarai