Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Bulvių kaina patrauklesnė, tačiau kapitalo nesukaups

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Nors šiuo metu bulvių kaina jau pasiekė kelių pastarųjų metų rekordines aukštumas, ūkininkai tuo per daug nesidžiaugia. Prisimenant, dabar jau pasitraukusio iš aktyvios žemės ūkio veiklos, stambaus daržininko Vidmanto Girdzijausko žodžius: „Nelinkėkit man didelio derliaus, o palinkėkit aukštų kainų“. Atrodytų, kad daržovių augintojai šiuo sezonu skųstis neturėtų, juk vien bulvės, palyginti su praėjusiais metais, pabrango daugiau nei 50 proc.

Kompensuoja derliaus praradimus

„Dabartinė bulvių kaina tik iš dalies kompensuoja derliaus praradimus“, – sako Jokūbonių kaime (Šakių r.) ūkininkaujantis Martynas Laukaitis.

Pasak daržininko, bulvių kainų šuolis yra kažkiek išpūstas ir nėra toks didelis, kaip teigiama žiniasklaidoje. „Skaičiavimams paimta mažiausia praėjusių metų kaina ir ji sulyginama su dabartine aukščiausia, o reikėtų skaičiuoti nuo vidutinių“, – savo pastebėjimais dalinosi M. Laukaitis.

Pasak pašnekovo, šiemet dėl lietingo ir drėgno pavasario, sausos ir itin karštos vasaros bulvių kokybė gerokai prastesnė, jau nekalbant apie daug mažesnį derlių. „Dabartinė bulvių rinkos paklausa šiuo metu pilnai tenkina daržininkus, tačiau tai nereiškia, kad jie uždirbs keliems metams į priekį“, – optimizmu nespindėjo Suvalkijos ūkininkas.

Kaina grįžo į prieš du dešimtmečius buvusias

Šiaulių rajone per 30 ha bulvių auginantis Eligijus Bauža sako, kad dabartinės jų kainos sugrįžo į prieš 20 metų buvusį lygį. „Prieš du dešimtmečius už kg bulvių buvo mokama apie vieną litą, dabartinė sandėlių kaina – 30 euro centų, tad viskas čia labai dėsninga“, – portalui kalbėjo E. Bauža.

Šiaulietis tvirtina, kad jo derliaus kokybė gana gera, tačiau ankstyvųjų bulvių veislių buvo prikasta 40 proc. mažiau nei praėjusiais metais, o vėlyvųjų – 20-25 proc. „Bulvių derliaus realizacija šiemet vyksta labai sklandžiai, todėl didžioji dalis produkcijos jau parduota“, – sakė daržininkas.

Cepelinams renkasi didesnes

Pakilusios bulvių kainos pernelyg nedžiugina ir Kelmės r., Užvenčio seniūnijoje ūkininkaujantį Algimantą Vaupšą. „Nėra čia kuo labai džiaugtis, kai didesnės, prekybai tinkančios, bulvės sudaro tik apie 40 proc. prikasto derliaus“, – kalbėjo šiemet 70 ha bulvių auginęs kelmiškis.

Pasak jo, nors užsienyje tarp vartotojų labai populiarios nedidelės bulvės, mūsų šalies ši mada dar nepasiekė. „Kažkiek tokia produkcija jau suranda savo pirkėjų, tačiau lietuviai cepelinams mieliau renkasi kuo didesnes, vos į ranką telpančias bulves“, – sakė A. Vaupšas, užsimindamas, kad kol kas nežino, kur reikės dėti daugybę mažesnių daržovių.

Paklaustas, ar šiųmetis derlius tinkamas ilgam saugojimui, daržininkas teigė, kad kiekviena bulvių veislė šiemet užaugo skirtingai.

„Vienos tinkamos ilgam saugojimui, kitos – jau dabar norėtų gesti, todėl parduodant jas reikia elgtis išmintingai“, – dėstė ūkininkas, lyg tarp kitko pridurdamas, kad apie pusę ūkio derliaus jau parduota.

„Šiai dienai prekybos tinklų mokama 26 ct/kg kaina nėra itin didelė ir yra tikimybė, jog po Naujųjų metų ji bus didesnė, todėl galbūt verta bulves pasilaikyti“, – atsisveikindamas sakė A. Vaupšas.

Su prekybos tinklais nesusitarė

Štai Kazlų Rūdos savivaldybėje ūkininkaujantis Raimundas Valuckas sutarties su didžiaisiais prekybos tinklais neturi, nors augina daugiau kaip 22 ha bulvių.

„Aš ūkio produkciją parduodu turguose, prekiauju iš namų, nes sutarties nepavyko sudaryti nė su vienu prekybos tinklu“, – kalba Plioplių kaimo ūkininkas.

Jo žiniomis, su didžiaisiais prekybininkais sutartis turi netgi tie, kurie išvis nieko neaugina, o tik superka produkciją iš tokių daržininkų kaip jis. „Tokie prekeiviai uždirba gerai, nors niekuo nerizikuoja, o mes neturim laiko tokiems dalykams, gal todėl ir velkamės visų gale“, – nedaugžodžiavo daržininkas.

R. Valuckas džiaugiasi pakilusia bulvių kaina, tik apgailestauja, kad derlius menkokas. Sakosi iš namų bulves parduodantis po 25-33 ct už kg, priklausomai nuo perkamo kiekio. Jo derliaus kokybė gera, būtų galima jį palaikyti ir palaukti dar aukštesnių kainų, tačiau, jo žodžiais tariant, prekybininkai nenuspėjami – ims ir praplukdys didžiulį laivą bulvių, o tada ir tiek Lietuvos daržininkams nemokės. 

Facebook komentarai