Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Broliai: „Bendradarbiavimas didina pasitikėjimą“

Autorius: Steponas GEDVILA
Broliai Macijauskai ūkininkauja kartu.
Broliai Macijauskai ūkininkauja kartu.
Printer Friendly, PDF & Email

Europos Sąjunga (ES) teikia paramą smulkiems ūkiams, kai gaunama iki 15 000 eurų parama, tačiau bendradarbiaujant su kitu smulkiu ūkininku, ši parama gali siekti net iki 90 000 Eur. Tauragės rajone, Gaurės seniūnijoje juoduosius serbentus auginantys broliai Mindaugas ir Audrius Macijauskai pasinaudojo smulkių ūkių bendradarbiavimui skiriama ES parama ir tikisi sustiprinti savo šeimos ūkius, kartu organizuodami bendrą darbą ir dalydamiesi už paramos lėšas pastatytu sandėliu – angaru. Jo statybos prasidės jau ateinantį pavasarį.

Viliojo didelis intensyvumas

„Statybos yra vienos brangiausių investicijų. Ne kiekvienas savo lėšomis galėtų pasistatyti 750 kvadratinių metrų dydžio angarą, tad ši finansinė parama mums labai svarbi, – akcentuoja  M. Macijauskas. – Dirbame kartu su broliu, nes labiausiai pasitikime vienas kitu, nepavesim vienas kito, užsiimame panašia veikla“.

Vienu didžiausių šios paramos privalumų jis įvardija tai, kad jos intensyvumas, palyginus su kitomis paramos rūšimis, labai didelis – net 70 proc.: „Tai reiškia, kad teks pridėti tik 30 proc. savo lėšų. Kitur intensyvumas gerokai mažesnis“.

Kitas svarbus rodiklis – gana didelė maksimali suma, kurios jau gali pakakti ir reikšmingai, stambesnei investicijai.

Juodųjų serbentų paklausa didėja 

„Nusivylę krentančia serbentų kaina pastaraisiais metais ūkininkai daug uogynų išnaikino. Mes stengėmės palaukti. Ir pastebime, kad dabar tendencijos jau visai kitos: išnaikinus ūkius, rinkoje šių uogų pradėjo trūkti, o jų kaina ėmė kilti. Šiemet net pritrūkome, juodųjų serbentų poreikis buvo labai didelis“, – pasakoja M. Macijauskas.

Iš rūpestingai prižiūrimų visos šeimos juodųjų serbentų plotų, kurie jau užima apie 70 hektarų, Macijauskai šiemet realizavo per 60 tonų uogų. Jas sunokinusių plotų derlingumas vidutiniškai siekė 3-4 tonas iš hektaro.

Ūkio plėtrai čia taip pat auginami serbentų daigai. Kad jiems nepritrūktų drėgmės, už ES lėšas įrengė daigams laistyti skirtą gręžinį. Broliai džiaugiasi šia investicija – iš šiemet išaugintų daigų pasodinta 20 ha naujų uogynų.

Daugiausia šeimos ūkio derliaus parduota pagal išankstines su didmenininkais sudarytas sutartis, taip pat patys veža spausti sultis, bando daryti serbentų tyrę.

Vietos veiklos grupei brolis A. Macijauskas yra pateikęs paraišką ūkio plėtrai, norėtų įsigyti uogų perdirbimo įrangos. Ateityje stengsis realizuoti jau perdirbtą produktą.

Paliko darbus sostinėje ir nesigaili

Broliai siekia, kad šeimos ūkis būtų pelningas ir nesidairo į pavydžius, kai panašūs ūkiai egzistuoja  tik dėl to, kad deklaruojami jų plotai.

Dėl šio verslo abu iškeitė darbus Vilniuje, kur Mindaugas dirbo pedagogu, o Audrius – privačiame sektoriuje, ir prieš keletą metų iš sostinės  su šeimomis grįžo į savo kraštą.

„Mūsų šeimos ūkio pradžia – tėčio indėlis. Jis pirmasis pradėjo, pasisodino keletą hektarų, tačiau ūkis nekilo taip, kaip visi norėjome. Su broliu nutarėme, kad reikia grįžti, tęsti tėvuko padarytą pradžią, – prisimena M. Macijauskas. – Tikrai nesigailime iškeitę Vilnių, čia veiklos užtektinai. Negalima skųstis, žmonės ne taip ir blogai kaime gyvena. Kas nori, tikrai čia ras savo vietą“.

Mindaugas liko ištikimas ir pedagogo profesijai, rajone vaikus moko fizikos ir informatikos, kitos papildomos veiklos gimtinėje turi ir brolis Audrius. Tačiau abu juos vienija bendras tikslas stiprinti tradicinį šeimos verslą, atrandant naujas galimybes jam augti.

Dar galima teikti paraiškas

Paraiškos pagal programos priemonės „Bendradarbiavimas" veiklos sritį „Parama smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui" dar priimamos iki lapkričio 4 d.

Jas gali teikti mažiausiai du ta pačia veikla užsiimantys subjektai: kaimo vietovėje veikiantys smulkieji ūkininkai; smulkieji miško valdytojai. Taip pat ir labai mažos įmonės bei fiziniai asmenys, susitarę bendrai veikti ir investuoti į tokią pačią ekonominę veiklą.

Už gautus pinigus galima įsigyti ir naujos žemės ūkio technikos, kompiuterinės bei programinės įrangos, ir gauti kompensaciją kitos ūkio paskirties naujai statybai, rekonstravimui ar kapitaliniam remontui.

Gali būti finansuojamas infrastruktūros  projekto įgyvendinimo vietoje kūrimas, nauja miško technika ar net įranga, bei viešinimo ir bendrosios išlaidos.

a

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA