Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Iš Briuselio grįžęs Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininko pavaduotojas: „Už savo teises privalome kovoti“

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Vytautas Barkauskas.
Vytautas Barkauskas.
Printer Friendly, PDF & Email

Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininko pavaduotojas ūkininkas Vytautas Barkauskas, neseniai grįžęs iš žemdirbių protesto akcijos Briuselyje, įsitikinęs: tik drauge galima daug ką nuveikti. „Už savo teises privalome kovoti. Džiaugiuosi, kad išsakyti savo tvirtą poziciją į Briuselį vyko ir Lietuvos žemdirbių delegacija – gausiausia iš visų protesto akcijoje dalyvavusių šalių. Mes, trys dešimtys aktyvių šalies ūkininkų, išsakėme savo pagrįstus reikalavimus dėl teisingos bendrosios žemės ūkio politikos ir nediskriminacinių sąlygų Lietuvos žemdirbiams“, – tvirtino ūkininkas.

Nenori būti antrarūšiai

V. Barkauskas sakė, jog pagrindinis protesto akcijos tikslas – tiesioginių išmokų suvienodinimas visoje Europos Sąjungoje. Dar 2003 metais Europos Vadovų Taryba įsipareigojo iki 2013 metų suvienodinti tiesiogines išmokas Lietuvos žemdirbiams iki ES vidurkio, tačiau Europos Vadovų Taryba šį įsipareigojimą atidėlioja „Pagal dabartinį EK pasiūlymą 2027 metais Lietuvos žemdirbiams mokamos tiesioginės išmokos sudarys 80 procentų ES vidurkio. Šiuo metu tiesioginių išmokų ES vidurkis yra 266 Eur/ha, o Lietuvoje tik 181 Eur/ha“, – teigė kelmiškis ūkininkas.

Europos Vadovų Taryboje buvo sutarta, jog šių metų pabaigoje Lietuvos ūkininkai gaus nemažiau 196 Eur/ha, nors dabar tiesioginės išmokos, pavyzdžiui, Nyderlanduose – 403 Eur/ha, Belgijoje – 386 Eur/ha.

„Lietuva pagal tiesioginių išmokų dydį yra tik trečia nuo galo po Estijos ir Latvijos, nors mūsų ūkininkai yra pilnateisiai ES nariai, o ne antrarūšiai“, – stebėjosi ūkininkas V. Barkauskas.

Skaudžiausia, jog Kaimo plėtros programoje 2020-2027 metų laikotarpiu Lietuvai numatyta skirti 1,241 mlrd. eurų – tai yra 26,2 proc. mažiau negu praėjusiu 2014-2020 metų laikotarpiu.

„Tikimės, jog Lietuvoje žemdirbių triūsas bus įvertintas ir galėsime vienodomis sąlygomis rinkoje ne tik konkuruoti su kitomis Europos Sąjungos narėmis, bet ir didinti savo ūkių gyvybingumą, įdiegti naujas technologijas. Nenorime, kad Lietuvoje ūkiai bankrutuotų, didėtų nedarbas“, – sakė Vytautas Barkauskas.

Akcija paliko neišdildomą įspūdį

Išvyką į Briuselį organizavo Žemės ūkio rūmai. Žemdirbių akcija vyko prie Europos Parlamento Briuselyje. Su lietuviais akcijoje kartu dalyvavo Lenkijos, Latvijos, Slovakijos, Čekijos žemdirbiai.

Protesto akcijos organizatoriai EK įteikė žemdirbių reikalavimus – padidinti tiesiogines išmokas iki ES vidurkio, nemažinti paramos pagal Kaimo plėtros programas, nustatyti vienodas nacionalinio prisidėjimo ribas, įskaitant Kaimo plėtros programą, supaprastinti paramos ūkininkams teikimo sąlygas, daugiau dėmesio skirti jauniems ir pradedantiems ūkininkams.

„Džiugu, kad su mūsų delegacija pabendravo ir protesto akciją palaikė Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda“, – sakė žemdirbys.

Prie protestuojančių žemdirbių prisijungė europarlamentaras Bronis Ropė, kuris pasitiko ir globojo lietuvių delegaciją Briuselyje.

„Protesto akcija prie Europos Parlamento man paliko neišdildomą įspūdį. Didžiuodamiesi savo šalimi, akciją pradėjome iš širdies sugiedodami Lietuvos himną. Plazdančios vėliavos, akordeono muzika ir lietuvių, latvių ir lenkų kalbomis skambėjusios dainos bei kalbos traukė praeivių dėmesį. Prie Parlamento patruliavo dešimtys policijos ekipažų, virš galvų visas tris susibūrimo valandas skraidė sraigtasparnis“, – įspūdžiais dalijosi Kelmės rajono ūkininkas Vytautas Barkauskas.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA