Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Bitininkas: tikrasis darbymetis prasida nužydėjus kaštonams

Autorius: Agroeta
Bitininkas: tikrasis darbymetis prasida nužydėjus kaštonams
Bitininkas: tikrasis darbymetis prasida nužydėjus kaštonams
Printer Friendly, PDF & Email

(Plungė, gegužės 29 d.) „Turi bityną – suksies apskritus metus: tai ruošti rėmus reikia, tai lydyti vašką, tai avilius remontuoti. Bet didysis darbymetis prasidės nužydėjus kaštonams“, – iš patirties kalbėjo ketverius metus bitininkaujantis kretingiškis Remigijus Miežetis.

Išbandys naująjį medsukį

Pagal specialybę R. Miežetis yra ugniagesys, dirba Girkalių priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje Klaipėdos r. Bitininkystė jam – taip pat atsakingas darbas, tačiau tai kartu ir pomėgis. Iš viso Remigijus turi 28 bičių šeimas, o avilius laiko Kretingsodžio kaime, Paminijy, taip pat Plungės rajone. Paklaustas, iš kur gi medus gardžiausias, nusišypsojo – esą dėl skonio nesiginčijama: vieniems labiau patinka medus iš sodo žiedų, o kitiems – iš grikių ar liepų.

„Aš mėgstu gamtą, mėgstu rūpintis bitėmis, nors kartais pasitaiko nuo jų ir skaudžiai nukentėti“, – juokėsi 44-erių vyras. Kiek per sezoną medaus prisuka, skaičiais neatskleidė, esą pats tiek nesuvalgo. „Į turgų parduoti nenešu, nebent giminaičiai ar kaimynai medaus patys užsuka į kiemą“, – sakė jis.

Remigijus atviravo, kad daug kartų šios veiklos atsisakė ir daug kartų prie jos iš naujo grįžo. Ne paslaptis – paskatindavo ir Žemės ūkio ministerijos bitininkams siūlomos tiek nacionalinė, tiek europinė paramos. Pavyzdžiui, pernai dalyvavo dviejose europinėse priemonėse – „Bičių šeimų atnaujinimas“ ir „Bitininkystės produktų kokybės gerinimas, siekiant didinti jų vertę rinkoje“. Pirmoji parama jam suteikė galimybę įsigyti 5 naujus modernius daugiaaukščius avilius, kuriuos patogu transportuoti, o antroji – nusipirkti automatinį medsukį. Tiesa, to naujojo medsukio išbandyti dar nespėjo – laukia, kol galės išbandyti šiemet.

Medaus kokybė – ir įdomu, ir svarbu

Bitininkai sulaukė žinios, kad iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir valstybės biudžeto lėšų kompensuojamos išlaidos medaus kokybės tyrimams. Nuo gegužės 13 d. iki gegužės 31 d. bus galima teikti paraiškas paramai gauti pagal Paramos Lietuvos bitininkystės sektoriui 2017–2019 metų programos priemonę ,,Medaus fizinių ir cheminių savybių analizė“.

Pagal šią priemonę vienam paramos gavėjui kompensuojama iki 70 proc. medaus mėginio kokybę ir natūralumą atspindinčių kriterijų ištyrimo išlaidų, bet ne daugiau kaip 300 Eur. Į šią sumą įeina kiekvieno sukimo (pavasarinio, vasarinio, rudeninio) medaus kokybę ir natūralumą atspindinčių kriterijų (medaus drėgnumas, diastazės aktyvumas, hidroksimetilfurfurolo bendrasis kiekis meduje, medaus botaninės sudėties (žiedadulkių kiekiai ir jų rūšys) ištyrimas.

Paramą gali gauti bičių laikytojai, kurių laikomos bičių šeimos registruotos Ūkinių gyvūnų registre ir jie yra įregistravę Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre žemės ūkio valdą.

Tarp populiariausių – parama už cukrų

Bitininkams teikiama parama ir pagal Nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą – praėjusiais metais buvo sertifikuoti 127 pareiškėjai, sertifikuotos 4 tūkst. 573 bičių šeimos.

Parama kasmet teikiama už papildomą bičių maitinimą (už cukrų). „Ši parama tarp bitininkų, ko gero, populiariausia. Aš ja taip pat naudojuosi – deklaruoju bičių šeimų skaičių, su cukraus pirkimo dokumentais dėl kompensacijos kreipiuosi į Žemės ūkio skyrių“, – papasakojo R. Miežetis.

Kretingos rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus duomenimis, 163-uose bitynuose, pernai įregistruotuose rajone, 100 bitininkų laikė 2 tūkst. 876 bičių šeimas ir gavo paramą už papildomą bičių maitinimą.

Šiemet šios paraiškos bus priimamos nuo rugpjūčio 1 iki rugsėjo 15 d. Numatyti kompensacijos dydžiai – ne daugiau kaip 5,79 Eur už bičių šeimą.

Inesa KLIMAVIČIENĖ, „Dzūkų žinios“,

Dariaus ŠYPALIO nuotr.

Facebook komentarai