Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Bitės prinešė juodo medaus

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Juodo medaus bitės greičiausiai prinešė iš miško augalų, nes grikiai aplinkui neauga. Autorės nuotr.
Juodo medaus bitės greičiausiai prinešė iš miško augalų, nes grikiai aplinkui neauga. Autorės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Šiaulių rajone Žarėnuose bitininkaujantys bitininkai šiemet buvo gerokai nustebinti medaus spalvos.  Bitės prinešė kone juodo medaus.

Nors bitininkams žinoma, kad pats tamsiausiais  medus būna dažniausiai suneštas iš grikių, šios kultūros aplinkui niekas neaugina. Bitininkai svarstė: gal šis medus – iš miško augalų?

Patyręs bitininkas Vytautas Marcinkevičius iš Šiaulių rajono Linartų teigė, jog pagal apibūdinimą tikrai toks medus turėtų būti suneštas iš grikių, gal dar ir iš kokių kitų augalų. „Jeigu būtų tik iš grikių, būtų labai juodas, kaip smala, be rudo atspalvio. Grikių medus, nors ir šiek tiek specifinio skonio, yra tinkamas vartoti, tiesa, ne visiems patinka“, -- aiškino bitininkas.

Juodas medus gali būti iš lipčiaus, kurį išskiria amarai arba iš saldžių, kai kurių augalų išskiriamų syvų. Todėl, pasak bitininkų, joks stebuklas ir, pavyzdžiui, visiškai juodas eglių medus. Kadangi medus yra gyvas produktas, jo spalva dar gali priklausyti ir nuo laikymo sąlygų, senumo, korio ir kitų panašių dalykų.

Įvairių spalvų medaus prineša ir Kelmės rajono Šedbarų bitininkų Dalios ir Antano Galbuogių bitelės. Bitininkai yra ėmę net violetinio medaus. „Esame turėję ir labai tamsaus, bet ne juodo medaus. Kaip išsiaiškinome, tai buvo kmynų medus ir kvepėjo duona. Tamsiai rudą spalvą išlaikė net sustingęs“, -- pasakojo ponia Dalia.

Medus gali būti įvairaus: aviečių, kiaulpienių, rapsų, dobilų, viržių, grikių, pievų, lipčiaus. Dabar pats medunešis iš liepų. Liepų medus yra šviesiai geltonas, kvepiantis liepų žiedais, tinka įvairioms peršalimo, kepenų, inkstų, kitoms  ligoms gydyti. 

Ne visos medaus rūšys tinkamos žmogui kaip maistas ar vaistinės priemonės. Pavyzdžiui, nuodingų savybių turi medus, surinktas iš viržinių šeimos augalų.

Facebook komentarai