Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Biotechnologijos ir informacinės technologijos: kas laukia mūsų jau greitai?

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos Bioekonomikos plėtros fakulteto dekanė
Printer Friendly, PDF & Email

Šv. Kalėdos jau mūsų namuose ir širdyse. Dar vieneri metai praėjo, užbaigtas dar vienas gyvenimo ir darbo ciklas.

Stovime ant didelių pokyčių slenksčio. Biotechnologijos ir informacinės technologijos žaibišku greičiu keičia pasaulį ir kiekvieno iš mūsų gyvenimą, pertvarko ne tik ekonomiką bet ir visuomenę, galbūt, net mūsų protus ir kūnus. Mokslininkai sukūrė dirbtinį intelektą, išrado kriptovaliutas, manipuliuodami su DNR už ląstelės ribų sukūrė visiškai naujos kartos produktus.

Sukurtos „valgomosios“ vakcinos: bulvės, kuriose gausu medžiagų, didinančių imunitetą hepatitui B, pomidorai, veikiantys kaip ūmaus kvėpavimo takų uždegimo vakcina, išvestos vištų veislės, kurių kiaušiniuose yra medžiagų, saugančių nuo odos vėžio. Tai tik keletas pavyzdžių, kurie įrodo, kad tai, kas atrodė fantastika prieš keletą dešimčių metų, dabar yra realybė.

Dirbtiniam intelektui tobulėjant ir vis labiau skverbiantis į mūsų gyvenimą, netruksime pasiekti ribą, kuomet finansų valdymo sistemos atsidurs už mūsų suvokimo ribų. Jau dabar kalbama, kad mokesčių sistemos turės būti iš esmės keičiamos. Robotams užimant vis daugiau žmonių darbo vietų, vis plačiau kalbama apie robotų apmokestinimą.

Kriptovaliutos vis daugiau daro įtaką pasaulio piniginei sistemai, ateityje gali būti neįmanoma surinkti mokesčių, nes daugumoje prekybos operacijų nebus aišku, kaip ir kokia valiuta atsiskaitoma už sandorius. Todėl radikalios mokesčių sistemos pertvarkos netolimoje ateityje neišvengiamos. Ko gero, vertingiausiu turtu taps ne pinigai, o informacija, kuria bus keičiamasi daugumoje finansinių operacijų. Ateis laikas įvesti mokesčius už informaciją.

Tiesioginio mokėjimo sistemos (PayPal ir kitos), sutelktinio finansavimo platformos, tarpusavio skolinimosi inovacijos jau dabar keičia mums įprastas bankines atsiskaitymo operacijas.

 Atvirieji kursai internetu, informacijos mainų centrai keičia mokymosi metodus ir plečia mokymosi galimybes.

Airbnb ir kitos apgyvendinimo platformos daro milžinišką įtaką apgyvendinimo paslaugų rinkai, apsipirkimo internetu platformos kelia paniką didžiųjų prekybos centrų tarpe. 

Taigi, biotechnologijos ir informacinės technologijos suteikia galimybę kurti ir keisti pasaulį. Tai turime daryti labai atsakingai ir suprasti kokių pasekmių tai atneš žmonijai.

Todėl šv. Kalėdų proga linkiu mums visiems žodžių pynėse: blokų grandinės, didieji duomenys, globalizacija, genų inžinerija, dirbtinis intelektas, rasti vietos ir tokiems žodžiams, kaip tarpusavio santykiai, bendrystė, meilė, supratimas, gerumas. Ir svarbiausia – visose technologijose turi būti vietos žmogui ir žmogiškumui. To ir linkiu mums visiems.

Facebook komentarai