Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Aušrys Macijauskas: „Sunku tiksliai pasakyti, kada prasidės javapjūtė“

Autorius: Agroeta
Printer Friendly, PDF & Email

(Kėdainiai, birželio 29 d.) Birželio karšti ir sausi orai javams turėjo ne pačios geriausios įtakos: žieminių pasėliai dar išsilaikė neblogai, o štai vasariniai nukentėjo dėl drėgmės stygiaus. „Jei karštų orų bangos kartosis, laikas javapjūtei netruks ateiti“, – agroverslo naujienų portalui „Agroeta“ sakė Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas. Paprastai pirmieji kombainai į laukus išvažiuoja liepai baigiantis.

A.Macijausko nuomone, derlius turėtų būti neblogas, tačiau prognozuoti naujų rekordų – per drąsu. Kaip žinia, Šakių, Marijampolės, Vilkaviškio rajonų ūkininkų žieminiai pasėliai nukentėjo nuo šalčių, jų plotus teko atsėti vasariniais javais, kurių derlingumas paprastai yra mažesnis nei žieminių. Taigi, Suvalkijoje tikėtis grūdų derliaus rekordų šiemet būtų pernelyg optimistiška. Tačiau visoje likusioje Lietuvos dalyje nauji grūdų derliaus rekordai gali pasitaikyti, tam ne vienas ūkis potencialo tikrai turi.

Pasak A.Macijausko, šiuo metu pernykščių grūdų kainos labai mažos, o tikėtis jų didesnių nėra pagrindo. Nelengva spėlioti ir kokios bus naujo derliaus supirkimo kainos. Jas Lietuvoje lemia ne derliaus kiekis, bet situacija pasaulinėje rinkoje. A.Macijausko teigimu, supirkimo kainai įtakos turi nebent derliaus kokybė.

Nors grūdų supirkimo kainos pastaraisiais metais nekyla, pasėlių plotai Lietuvoje kasmet didėja. Ūkininkai kasmet įdirba vis daugiau apleistų dirvos plotų. "Agroetai" A.Macijauskas tvirtino, kad kasmet rekultivuojama maždaug po 50-100 tūkst. ha naujų plotų. Be to, kad išgyventų, dalį savo žemių javais užsėja gyvulininkystės ūkiai. Prognozuojama, kad artimiausiais metais iš viso Lietuvoje žemdirbystė bus vykdoma apie 3,2 mln. ha žemės plote. "Agroeta" primena, kad bene daugiausiai žemės buvo dirbama 1989 m. – 3,5 mln. ha. Ar didindami pasėlių plotus, nepateksime į bėdą dėl grūdų realizacijos? A.Macijauskas nemano, kad dėl to gali kilti problemų. Anot pašnekovo, dažniau kyla logistikos, bet ne dilemos, susijusios su grūdų realizavimu.

Meilė Taraškevičienė

macijauskas

Facebook komentarai