Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Aukštalipiui Sauliui Kairiui įveikiami ir aukščiausi medžiai

Autorius: Dalia KARPAVIČIENĖ
Saulius Kairys, alpinizmo patirties įgijęs Prancūzijos legione, Alpių kalnuose, jau dešimtmetį aukštalipio paslaugas teikia Lietuvoje – Šiaulių ir Klaipėdos regionuose.
Saulius Kairys, alpinizmo patirties įgijęs Prancūzijos legione, Alpių kalnuose, jau dešimtmetį aukštalipio paslaugas teikia Lietuvoje – Šiaulių ir Klaipėdos regionuose.
Printer Friendly, PDF & Email

Radviliškyje gyvenantis Saulius Kairys beveik dešimtmetį Šiaulių ir Klaipėdos regionuose teikia aukštalipio paslaugas – pjauna ir geni medžius ten, kur nėra galimas įprastas priėjimas, kur neprivažiuoja keltuvai ar kranai: sodybose, prie nuosavų namų, kapinėse virš antkapių ir panašiai, jei prireikia, gali pašalinti pavojingai kabančius varveklius, ledo sankaupas nuo pastatų stogų.

S. Kairys yra įgijęs alpinizmo patirtį įgijęs Prancūzijos legione, stažavęsis Alpių kalnuose, baigęs aukštalipių kursus, įkūręs mažąją bendriją. Pasak patyrusio aukštapilio, jo praktikoje dar nėra pasitaikę neįveiktų ir aukščiausių medžių.

Nuo kopimo į Alpes Prancūzijoje iki lipimo į medžius Lietuvoje

Radviliškietis Saulius Kairys, apie dešimtmetį teikiantis aukštalipio paslaugas, aštuonerius metus yra gyvenęs Prancūzijoje. Alpių kalnuose jam teko praleisti ne vieną dieną tiek dėl darbo, tiek ir pramogaujant. Prancūzijoje Saulius įgijo daug vertingų alpinizmo žinių.

 „Kai grįžau į Lietuvą, kolegos ir draugai pradėjo raginti užsiimti aukštalipyste. Užsienyje aukštalipių paslaugos jau senokai nebuvo naujiena, tik pas mus prieš dešimtmetį retas tokias paslaugas – dideliame aukštyje genėti ir pjauti medžius miestuose, kapinėse su alpinizmo įranga – teikė. Duomenų ir žinių turėjau nemažai, todėl ir pabandžiau. Pirmiausia dirbau Klaipėdos krašte, ne tik medžius genėjau ir pjoviau, bet užsiiminėjau ir pramoniniu alpinizmu. Vėliau pastarojo beveik atsisakiau, nors iki šiolei kai kada atlieku paslaugas. Likau prie medžių. Patiko“, -- pasakojo S. Kairys.

Maždaug prieš trejetą metų aukštalipis įkūrė įmonę.

Yra ir paslaugų poreikis, ir konkurencija      

Saulius Kairys sakė, jog aukštalipio paslaugų poreikis Lietuvoje yra nemažas. Specialybė paklausi ir vis populiarėjanti. Atsiranda aukštalipių paslaugas teikiančių jaunų žmonių.  

Jaučiama ir konkurencija. Jau yra įsikūrusių naujų aukštalipių firmų, važinėjančių po visą šalį. Be to, kiekviename didesniame mieste dirba apželdintojai, medžius genintys, pjaunantys iš bokštelių. Tačiau, pasak S. Kairio, anksčiau ar vėliau prisireikia ir aukštalipio paslaugų.

„Nors bokšteliai vis tobulinami, bet didesniame negu 30 metrų aukštyje ir su moderniausiu bokšteliu nebėra saugu. Aukštalipis medį tikrai saugiau nupjaus. Ir mums, reikia pripažinti, yra tokių medžių, kuriuos nupjauti prireikia ir daug laiko, ir kruopštumo. Pavyzdžiui, šimtamečiai medžiai. Prieš porą savaičių teko pjauti išpuvusį seną ąžuolą, gerokai vargome. Nesaugu į tokį medį lipti, ilgai trunka ir pasiruošimas darbams. O jei šalia yra, pavyzdžiui, elektros laidai, paminklai kapinėse, dirbti reikia tiesiog mikroskopiškai...“, – apie darbo subtilybes pasakojo S. Kairys.    

Aukštalipis pažymėjo, jog  medžiai šiaip sau nėra pjaunami. Reikia, kad specialistas pirmiausia konkretų medį įvertintų ir leistų šalinti, jei genėjimas nebepadės.

„Mano praktikoje dar nepasitaikė tokio medžio, kurio nebūčiau galėjęs nupjauti. Tiktai laiko, pastangų, ryžto, žinių klausimas“, -- sakė Saulius Kairys. Žiemą, kuomet temperatūra nukrenta žemiau nulio, aukštalipiui darbo sąlygos darosi dar sudėtingesnės.

S. Kairys teigė, jog labai prireikus, galėtų pašalinti ir pavojingai kabančius varveklius ar ledo sankaupas nuo stogų, keltuvams sunkiai prieinamų vietų.              

Facebook komentarai

a

b