Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Aukštai pakilusios bulvių kainos kristi nežada

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Lietuvoje, lyginant su praėjusiais metais, bulvių kaina padidėjo maždaug dvigubai, o tai ne pati geriausia žinia šių daržovių valgytojams. Kai kuriuose prekybos tinkluose bulvių kaina jau siekia 60 centų už kilogramą, kai praėjusiais metais jų buvo galima nusipirkti ir už 20–25 centus. Pagalvoję, gal prekybininkai dirbtinai pakėlė kainas, nuvykome  į centrinę Kėdainių turgavietę ir įsitikinome, kad, bent jau šį kartą, prekybos centrai niekuo dėti.

Didelės, rinktinės bulvės turguje kainavo net 80 cnt/kg, tiesa, buvo galima pirkti ir mažesnių, ne tokių išvaizdžių, po 40 cnt/kg. Pakalbinti prekiautojai sakė, kad tokias kainas lemia rinka – derliai buvo maži, o ir šiaip viskas brangsta.

Kėdainietis Rimantas teigė, kad dažniausiai jis bulvių ieško parduotuvėse, kai šios paskelbia akcijas šioms daržovėms. „Tada visi maišais perka, tad taip ir gyvenam, nuo akcijos iki akcijos“, – dėstė Rimantas. Jis nemano, kad pabrangusios bulvės yra didelė problema. „Kiek gi tų bulvių reikia, ale va žmonėms pretekstas eilinį kartą padejuoti“, – ranka mojo žilagalvis vyras.

Prisiminę ūkininko Vidmanto Girdzijausko pasakytą frazę „daržininkams reikia ne didelių derlių, bet aukštų produkcijos supirkimo kainų“, kreipėmės į bulvių augintojus, manydami, kad jie šiuo metu pinigus „šakėmis varto“.

„Taip, ir iš mūsų ūkių saugyklų išvažiuojančios bulvės dabar yra dvigubai brangesnės nei praėjusias metais, tačiau tai nereiškia, kad tai leis ūkininkams labai daug uždirbti“, – sakė stambus bulvių augintojas Rimantas Žebarauskas. Jis akcentavo, kad dabartinė situacija sudarys galimybes bent kažkiek kompensuoti praėjusias metais patirtus nuostolius, kai Lietuvos ūkininkai bulvėmis prekiavo po 10-11 centų už kilogramą, o tai – pigiau nei jų auginimo savikaina.

R. Žebarauskas teigė, kad visą derlių jis parduoda per kooperatyvą „Bulvių namai“.

„Prekybininkai augintojui sumoka po 33 cnt už kg, čia kaina su PVM, dar užsideda sau kokius 20 proc., štai ir gaunasi, kad parduotuvių lentynose bulvės kainuoja per 50 cnt/kg“, – sakė  ūkininkas.

Paklaustas apie artėjantį daržovių auginimo sezoną, planuojamas derliaus kainas, pašnekovas tikino, kad pigiau bulvių tikrai nebus. „Elektra, kuras – pabrango, darbo užmokestis – padidėjo, o kur dar į neregėtas aukštumas pakilusios trąšų kainos“, – sakė R. Žebarauskas, vardindamas padidėjusius auginimo kaštus.

Dvigubai didesne kaina savo užaugintomis bulvėmis prekiauja ir Kauno r. Pagynės ūkininkas Paulius Bačėnas. „Pernai bulvių derlius buvo maždaug dvigubai mažesnis, todėl ir kaina dvigubai didesnė“, – nedaugžodžiavo daugiau nei 20 ha plote daržininkyste besiverčiantis P. Bačėnas. Be to, jis užsiminė, kad ir sandėliuose bulvių nėra daug, todėl jų gali net pritrūkti.

Jurbarko r. bulves auginantis ūkininkas Giedrius Greičius taip pat pripažino: „Šiuo metu bulves labai taupom, neeksportuojam, nes reikia įvykdyti savo įsipareigojimus Lietuvos pirkėjams“.

Kalbant apie dabartines bulvių supirkimo kainas, ūkininkas teigė, kad jos dvigubai didesnės nei praėjusiais metais, tačiau paskutinysis derlius jo laukuose užderėjo dvigubai mažesnis, tad viskas čia stoja į savo vietas ir jokių stebuklų nesimato.

Prognozuoti artėjančio sezono kainų, per 100 ha plote daržininkyste besiverčiantis ūkininkas nesiryžo. „Esame tampriai susiję su visos ES rinkomis, todėl dabar pasakyti, kad daržovės tikrai brangs būtų per drąsu, nes nežinia kokie derliai bus Lenkijoje, Vokietijoje ar kitose šalyse“, – kalbėjo G. Greičius, primindamas, kad 30–40 proc. išaugusios bulvių auginimo sąnaudos neabejotinai darys įtaką jų kainai.

 

 

Facebook komentarai

bas

a