Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Aukso vertės lietus padėjo gerą pamatą kitų metų žieminių rapsų derliui

Autorius: Dainius MAKYS
Ūkininkai jau baigia sėti žieminius rapsus.
Ūkininkai jau baigia sėti žieminius rapsus.
Printer Friendly, PDF & Email

Šiomis dienomis jau visos Lietuvos ūkininkai baigia žieminių rapsų sėją. Per visą šalį praėję nemaži lietūs teikia vilčių, kad kitaiss metais šios aliejinės kultūros derlius bus didesnis.

Praėjusių metų situacija parodė, kad geriausi derliai yra gaunami, kai rapsus pavyksta pasėti ankstėliau, gal ir apie rugpjūčio 10-ąją. Tada augalai suspėja suformuoti didesnes šaknis, įsitvirtinti, geriau pasiruošti žiemai. O juk maždaug prieš 10 metų šie darbai nusitęsdavo net iki rugsėjo, tačiau dabar ūkininkai grįžta prie ankstyvesnės sėjos.

Šiemet anksti pasėję šias aliejines kultūras, ūkininkai šiandien laukuose jau gali stebėti lengvą žalumą, kuri formuojasi nuo iš po žemių besikalančių daigų. Po praėjusio trečiadienio lietaus, kuris dar labiau paskatino dygimo tolygumą ir paryškino vaiskią žalumą, žemdirbiams darosi dar smagiau.

Patyrę agronomai teigia, kad žemdirbiai darosi vis išmintingesni, dažniau pasveria savo galimybes, įvertina galimas gamtos išdaigas, kitus veiksnius. Žmonės nebesistengia iš žemės išplėšti maksimumo, aklai nebenaudoja didžiulių kiekių trąšų, augalų apsaugos priemonių, dažniau viską paskaičiuoja. Juk siekiantys itin didelių derlių ir nudega dažniausiai bei skausmingiausiai.

Pietų Lietuvos ūkininkai neskuba

Praėjusiais metais didžiausi žieminių rapsų derliai buvo gauti Marijampolės apskrityje, todėl „Agroeta“ apie šių kultūrų sėją pirmiausia pasidomėjo būtent pas Suvalkijos ūkininkus.

„Kai kas jau baigė sėją, kai kas – ne, laiko iki pirmadienio dar yra, nes optimaliausia darbus baigti iki rugpjūčio 25 d.“, – sakė Lietuvos ūkininkų sąjungos Marijampolės skyriaus vadovas Sigutis Jundulas.

Pasak ūkininko, dabar rapsų veislės yra modernios, rudenys ilgi ir šilti, tad galima rizikuoti bei sėklas į dirvą išberti ir vėliau.

„Mes, pietų Lietuvos ūkininkai, neskubam, o va šiauriečiai jau turėjo sėją užbaigti“, – linksma suvalkietiška tarme dėstė S. Jundulas, užsimindamas, kad praėjęs lietus dygstantiems rapsams buvo aukso vertės.

Vilkaviškio rajone ūkininkaujanti Onutė Kartavičienė teigė, kad jos ūkyje žieminių rapsų sėja jau baigta.

„Pas mus čia buvo visaip: vieni laukai buvo sėjami prieš lietų, tai dirva buvo itin sausa, kiti – jau po lietaus, tai sėklos gulė į drėgną žemę. Pasėjom, viskas atrodo labai gražiai ir tikimės gerų rezultatų. Čia pas mus prie Vištyčio žemės nėra labai geros, bet šiemet kuldami gavom vidutiniškai po 3 t/ha rapsų, kitąmet tikimės geresnio derliaus. Ūkininkavimo rezultatai labai priklauso nuo gamtos. Suvalkietiškas charakteris čia tikrai neturi jokios įtakos“, – „Agroetai“ dėstė O. Kartavičienė.

Šiauriečiai sėją baigė

Šiauriausiai esančio Joniškio rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Lilija Šermukšnienė sakė, kad beveik visi vietos žemdirbiai žieminių rapsų sėją buvo užbaigę dar iki gausesnio lietaus.

„O kai smarkiau palijo visi rapsai puikiai sudygo ir dabar atrodo labai gražiai. Šiemet derlius joniškiečių nedžiugino, mažai kas kūlė po 3,7 t/ha, dažniau apie 3, o kai kas ir dar mažiau. Nors tikėjimą kai kas vadina „durnių motina“, bet mūsų krašto ūkininkai kitais metais tikisi gausesnio derliaus“, – su „Agroeta“ viltimis dalijosi L. Šermukšnienė.

Šiaulių rajono ūkininkų sąjungos vadovas Raimundas Juknevičius savaitgalį teigė, kad jų krašte rapsų sėja taip pat praktiškai baigta.

„Gal vienas kitas truputi vėlavo, bet vertinant apskritai – rapsai mūsų rajone pasėti tinkamu laiku. Svarbu tai, kad dirvoje yra normalus kiekis drėgmės, kuris ne tik leidžia sėkmingai pasėliui augti, bet ir sudaro puikias galimybes apsaugoti jį nuo piktžolių. Juk daugelis ūkininkų rapsų pasėliuose naudoja dirvinį herbicidą, o be drėgmės jo veikimas neefektyvus“,- kalbėjo R. Juknevičius.

Šiauliečių vadovas tikino, kad savo ūkyje šiemet pasėjo šiek tiek daugiau rapsų nei įprastais metais, nes javapjūtė baigėsi gana anksti, o kaip žinia, bene geriausias šios kultūros priešsėlis – žieminiai kviečiai.

„Laiko kokybiškai paruošti dirvą sėjai buvo pakankamai, todėl mano ūkyje taip ir nutiko. Galvoju, kad žieminių rapsų plotai Lietuvoje kitą sezoną turėtų padidėti“, – sakė ūkininkas.

Kalbėdamas apie rapsų auginimo verslą R. Juknevičius pastebėjo, kad juo užsiimdami ūkininkai turi dvejopą rūpestį: turėti ką parduoti ir gauti kainą, kad darbas atsipirktų.

„Kaip žinia, rapsai naudojami maistui ir biodegalų gamyboje. Jei maistui naudojamas kiekis visą laiką yra daugmaž stabilus, tai degalams tenkanti dalis priklauso nuo politikų sprendimų. Tarkime, jie nuspręs, kad biodegalų naudojimas nėra efektyvi priemonė kovojant prieš klimato kaitą, o sprendimus politikai priima greitai. Rinka nesuspės sureaguoti ir didžiulė dalis rapsų taps pertekline produkcija“, – reziumavo R. Juknevičius.

Facebook komentarai