Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

Augintojai griebiasi už galvų – lietus skandina daržus ir laukus

Autorius: Dineta BABARSKIENĖ
Autorės nuotr.
Autorės nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Iš prakiurusio it rėtis dangaus, jau ne viena diena be perstojo pilantis lietus, į neviltį varo ūkininkus ir daržininkus. Laukai skęsta vandenyje. Lietus skandina su meile ir užsidegimu pavasarį sodintus daigus. Lazdijų daržininkės iš šiltnamių vandenį kibirais semia, mano, taip išgelbės jau žydinčius pomidorus, užsimezgusius agurkėlius. Į daržus kojos nekelia: baisiai šlapia.

Kaimo žmonės vis dažniau prabyla apie badą ir ne tik dėl karo. Sako, tokio pavasario seniai neatsimena – šilumos nėra, daigeliai susitraukę, leisgyviai ir nė nemano augti.

„Jei man lauke šalta, tai kaip tam daigeliui augti? O ir šiltnamis mano paprastas, plėvele dengtas, tai rytais ir jame nešilta, o dabar dar ir apsėmė“, – guodžiasi Onutė iš Lazdijų. Netekusi kantrybės sako, daugiau nesodins ir apsieis be savų daržovių, vis tiek darbas perniek. Į pažliugusius daržus, ne ji viena nedrįsta kojos kelti.

„Nuplovė, ką buvau pasėjusi. Kas jau čia dabar bus? Nieko nebus“, – ir klausia, ir atsako senjora, kurios lysvės skęsta vandenyje.

Kita jauna daržininkė Lina iš Šeštokų daržą buvo uždengusi agroplėvele. Pasakoja, kad ji taip daro jau eilę metų – pasiteisina.

„Agroplėvelė pigi, nuperku, uždengiu. Ir nei man šalnos ką nušaldo, o ir visko daug anksčiau turiu. Aš net bulves ir tas apdengiu, anksčiau kasu. Šviežios baisiai skanu, negailiu, visas iš eilės kasu. Kam taupyt? Šviežia, skanu, reikia valgyti“, – dėsto ji.

Prieš keletą dienų visas nemažas jos daržas dailiai baltavo, agroplėvele buvo uždengtas.

„Bet jau reikėjo nuimti, nes taip sukilo augalai, kad jau turėjau kažką daryti. Sudygo ir gerokai paaugo ne tik daržovės, bet ir žolės. Žinokit, net svogūnų laiškai nulinkę, ir bulvės, mat uždengta, į viršų augti negalėjo“, – pasakoja ji. Priduria, kad verkiant ravėti reikėjo, ištaikė dieną, kai bent ant galvos nelijo ir ravėt. Žolių pilna. Sako, kad sarmata ir sakyt, bet 20 kibirų žolių iš daržo išnešusi. „O dabar smarkūs lietūs padaužė mano gražų daržą ir gėles. Viskas mirksta“, – sako ji.

Kitas daržininkas nuo Lazdijų užsiima gamtine daržininkyste. Šiltnamį avių vilna išklojęs ir pomidorus susodinęs.

„Dabar vilna ne tik drėgmę palaiko, bet ir šildo“, – ir juokais, ir rimtai kalba jis. Lauko darže dar nelabai kas dygsta, gal tik svogūnų laiškai gražūs, bulvė viena kita išdygusi, kopūstai geri.

„Daržą mulčiuoju. Auga ir daržovės, ir žolės – viskas kartu. Turi susidraugauti ir daržovės, ir žolės, o ir vabaliukai visokie vaikšto. Svarbiausia, kad žolės nenustelbtų pagrindinių augalų žmogui reikalingų. Gyvenu bendrystėje su gamta”, – pasakoja vyriškis. Daržą aptvėręs nuo naminių paukščių: vištų, kalakutų.

„Bet būna, kad povas įskridęs pasismagina ir kokius kopūstus dar neužaugusius „patvarko“. Bet ką padarysi?“, – svarsto jis. Anot jo, visiems gyventi reikia.

„Viskas čia labai gražiai šiemet atrodo“, – su ironija kalba dažininkė Petrutė iš Naujosios Kirsnos. Pasakoja: „Baršteliai, cibuliai užgeltę, agurkai po plėvele, bet tik vienas kitas išdygęs, bulvės irgi tik kaip kuri išlindusi. Ridikėlius, salotas jau matau – sudygę. Pomidorų lauke sodinau, tai, ko gero, nieko nebus jau iš jų. Prastas daržas, seniai tokio neturėjau, kad šitaip niekas neaugtų. Keisti šiemet metai, kažkas keisto. Baisiai užskurdęs daržas. Bus gražu, kai jau reiks šiltnamyje viską augint. Kad gėlės ir tos susitraukę, kažin, ar žydės? Velnias žino, kas čia šiemet bus“.

Vandenyje plaukia ne tik žmonių daržai, bet ir vietos ūkininkų laukai, o ir pievose telkšo balos. „Su kuo užsišneku apie daržus, visi skundžiasi. Nieks čia neturi kuo pasigirti, daržai prasti, vanduo stovi “, – sako ji. 

 

Facebook komentarai

bas

a