Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Atlyginimų viliotinis – ir žemės ūkyje

Autorius: Mikas JUOZAPAITIS
Printer Friendly, PDF & Email

Skelbimai, kuriuose ieškoma darbuotojų žemės ūkyje, dar ne taip seniai buvo retenybė skelbimų portaluose, dabar jie kaip lygūs su lygiais įsikomponuoja tarp kitų skelbimų. Žemės ūkyje siūloma įsidarbinti traktorininkais, kombainininkais, melžėjomis, pagrindiniais ir pagalbiniais fermų darbuotojais, zootechnikais, darbininkais augalininkystės ūkiuose bei šiltnamiuose. Netikėtas proveržis – dirbantiems Lietuvoje kai kuriais atvejais siūlomas beveik panašus atlyginimas, kaip ir už analogišką darbą užsienyje.

Suskato ieškoti kombainininkų

Artinantis javapjūtei ūkininkai ir bendrovės meta jaukus kombainininkams, galintiems pagelbėti nuimant nežinia kaip užderėjusį šiųmetį derlių. Tokio pobūdžio skelbimų nėra daug, vos vienas kitas, tačiau ir jie parodo atlyginimų žemės ūkio srityje tendencijas.

Viena bendrovė Utenos r. siūlo darbą kombainininkui už 1 000 Eur per mėnesį (visi atlyginimai pateikiami neatskaičius mokesčių). Anykščių r. ūkininkas kombainininkui mokėtų 1 500 Eur atlyginimą. Ir vienas, ir kitas darbo pasiūlymas – tik javapjūtės sezonui, dviem mėnesiams.

Tuo tarpu Rokiškio r. ūkininkui reikalingas mechanizatorius-kombainininkas nuolatiniam darbui, už valandą žadama mokėti 6,32 Eur. Įvertinus, kad bus dirbama 40 valandų per savaitę, priskaičiuotas mėnesio atlyginimas turėtų pasiekti 1 100 Eur. Pasiūlyme numatyti priedai ir darbo užmokesčio didėjimas derliaus nuėmimo metu, taip pat žadamas apgyvendinimas.

Traktorininkų atlyginimas – du tūkstančiai

Bene didžiausias, sprendžiant iš skelbimų skaičiaus, traktorininkų poreikis. Jų ieškoma visoje Lietuvoje – pradedant Skuodu ir Klaipėdos r., baigiant Rokiškiu ir net Vilniumi. Ne visur atlyginimai nurodyti, tačiau tuose skelbimuose, kur jis įvardintas, ribos labai plačios. Darbdaviai pageidauja, kad traktorininkas ne tik išmanytų darbą su įvairiais žemės ūkio padargais, bet techniką ir prižiūrėtų bei remontuotų.

Didžiausią, galbūt kiek nerealų atlyginimą traktorininkui siūlo viena bendrovė Rietavo savivaldybėje – 100 Eur už dieną, esant 40 val. darbo savaitei. Per mėnesį susidarys ne mažiau kaip 20 darbo dienų, taigi ir atlyginimas – 2 tūkst. Eur. Skelbime nurodyta, kad traktorininkas turės atlikti purškimo, arimo, sėjimo darbus.

Mažiausias traktorininkui siūlomas atlyginimas – vos 560 Eur, kai kurie ūkininkai mokėtų 600 Eur (Tauragės r.), 740 Eur (Skuodo r.), 800 Eur (Molėtų r.). Vienas ūkininkas Klaipėdos r. siūlo 6,32 Eur per valandą atlygį, dirbant 48 val. per savaitę. Tokiu atveju traktorininkas per mėnesį uždirbs apie 1 300 Eur.

Melžėjos lenkia zootechnikus

Melžėjų ir kitų fermos darbuotojų atlyginimai taip pat labai įvairūs. Antai Šilalės  r. ūkininkas norėtų pasamdyti melžėją dirbti visu krūviu už 600 Eur, o Tauragės r. toks pat mėnesio atlyginimas būtų mokamas dirbant 20 val. per savaitę. Plungės r. visą darbo laiką dirbančiai melžėjai žadamas 700 Eur atlyginimas.

Tuo tarpu mūsų jau minėta bendrovė Rietavo savivaldybėje melžimo operatoriui siūlo 80 Eur dienos atlygį už tipišką melžėjos darbą, į kurį įeina karvių paruošimas melžimui, melžimas naudojantis melžimo aparatais, gydymų, sėklinimų pastebėjimas,  švaros ir tvarkos palaikymas. Apytiksliai tai būtų per 1 600 Eur.

Kalvarijos savivaldybėje 1 350 Eur atlyginimas siūlomas gyvulių prižiūrėtojui, kartu numatytas vykimo į darbą ir iš jo išlaidų kompensavimas. Pagalbiniam fermos darbininkui ūkininkas Plungės r. žada 50 Eur dienos atlygį.

O štai aukštąjį koleginį zootechniko išsilavinimą turinčio specialisto ieškanti bendrovė už pilną darbo krūvį siūlo tik 900 Eur per mėnesį. Taip sakant, mokslas čia nieko nereiškia.

Pas mus ir svetur

Visi tie faktai nebūtų nei keisti, nei kažkuo ypatingi, jeigu jų nepalygintume su kitais. Iš rastų skelbimų matyti, kad kai kuriems žemės ūkio darbininkams Lietuvoje gali būti mokamas ir pusantro, ir 2 000 Eur atlyginimas. Kuo tai skiriasi nuo vienos Šiauliuose įsikūrusios firmos siūlomo darbo gyvulių fermoje Švedijoje, mokant viso labo 2 200 Eur? Arba nuo dar vieno pasiūlymo – už 10 Eur valandinį atlyginimą (po mokesčių) vykti į Norvegiją rinkti grybų?

Labiausiai sudominęs skelbimas – vienos Utenos r. bendrovės pasiūlymas kombainininkui. Tarp reikalavimų paminėtas lietuvių kalbos supratimas, rašymas ir kalbėjimas įgudusio vartotojo lygiu. Nesuprasi, ar taip siekiama išvengti emigrantų, ar kombainininkas privalės vesti savo darbų dienoraštį.    

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA