Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

brolijos baneriukas

 

 

Zemes ukio technikos brolija

Artojų varžybos – lyg žemdirbių atlaidai (galerija)

Autorius: Mikas JUOZAPAITIS
Printer Friendly, PDF & Email

Kretingiškiai, išugdę ne vieną šaunų artoją, išgarsinusį Kretingą Lietuvoje, o Lietuvą – ir pasaulyje, nepatingėjo artojų varžybas surengti šiemet, kai šalies varžybų šioje srityje nebus. Antradienį į Lietuvos arimo čempiono Antano Duoblio žemę Stropelių kaime suvažiavo ne tik geriausi šio rajono arimo meistrai, bet ir jų palaikytojai, rajono valdžios ir įvairių tarnybų atstovai, rėmėjai bei šiaip smalsuoliai, gražią vasaros dieną nusprendę pašvęsti pažinčiai su vienu svarbiausiu žemės ūkio darbų – arimu.

Startui išsirikiavo septyni rajono artojai: Airidas Viskontas, Vincas Pudžmys, Julius Bernotas, Andrius Martinkus, Tomas Klapatauskas, Jurgis Karazinas bei varžybų šeimininkas A. Duoblys. Renginio vedančioji pastebėjo, kad ne visada ir į šalies arimo varžybas susirenka tiek žiūrovų, o ir dalyvių būna ne ką daugiau. Visi artojai varžėsi vienoje – apverčiamųjų plūgų grupėje.

Varžyboms teisėjavo išskirtinai Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) rajonų biuruose dirbantys specialistai, o vertintojams vadovavo Telšių biuro agronomijos konsultantas Antanas Mažeika. Tokia teisėjų komandos sudėtis nestebina, nes ir patį renginį organizavo šios tarnybos Kretingos biuras.

Profesionalumo, vertinant artojų meistriškumą, netrūkdavo ir ankstesnėse tokio lygio varžybose, tačiau šiųmetis kretingiškių renginys nustebimo stipriai ūgtelėjusia organizavimo kultūra. Netrūko rėmėjų ir jų demonstruojamos žemės ūkio technikos bei kitos žemdirbiams reikalingos produkcijos, akį traukė gal ir nesudėtingai padarytos, tačiau šmaikščios dekoracijos, norintieji galėjo paskanauti kareiviškos grikių košės ir kmynų arbatos, o visas varžybas lydėjo nuotaikinga Žvainių kaimo muzikantų muzika. Tuo tarpu vienas gretimo Grabšyčių kaimo gyventojas įsigudrino čia atvaryti net sovietinį vikšrinį traktorių T-74. Klausinėjamas traktoriaus savininkas sakė, kad su juo dirba nedidelius asmeninės žemės plotelius. Tiesa, jis gana ilgai vargo, kol savo traktorių užvedė seniesiems mechanizatoriams pažįstama virvele su rankena, tačiau kai jau užkūrė, tai ir viražų pievoje pademonstravo, ir keletą ratų su plūgu aplink dirvą apsuko. Ir LŽŪKT Kretingos biuro vadovė Gražina Poškienė sėdo prie traktoriaus vairalazdžių pasivažinėti su senovine technika. Vėliau dalijosi įspūdžiais: vairuoti besą visai nesunku.

Kol kiti smaginosi vaizdais, artojai susikaupę vertė vagas, vis sustodami ir pasižiūrėdami į savo darbo rezultatą. Vėliau, varžyboms pasibaigus, rajono meras Antanas Kalnius sakys, kad jį sužavėjo nuostabus renginys, nuostabi publika ir puikiai suarta dirva.

Vertinimo komisijos pirmininkas A. Mažeika nebuvo taip euforiškai nusiteikęs.

„Nemanau, kad jūs (artojai) treniruojatės tokiuose mažuose laukeliuose – ariate didelius laukus, ir juos suarti pavyksta daug gražiau. Nors meras pasidžiaugė, kad suarta labai gražiai, manau, jog aplankęs jūsų didžiuosius laukus meras apsidžiaugtų dar labiau. Šiose varžybose paskutinių keturių penkių vietų balai labai panašūs, todėl nenusiminkite, jei likote penktoje, šeštoje ar septintoje vietoje, jūs mažai atsilikote nuo ketvirtos ar net trečios vietos. Tik pačios pirmosios vietos atsiplėšė. Teisėjų komanda stengėsi darbą įvertinti kaip galima objektyviau. Nors sakoma, kad konkursuose teisybės nebūna, mes stengėmės, kad jos būtų kuo daugiau“, – apibendrindamas artojų darbą sakė A. Mažeika.

Paskelbus rezultatus paaiškėjo, kad trečiąją vietą laimėjo 211 balų surinkęs varžybų debiutantas A. Viskontas, antrąją – 234 balus surinkęs J. Karazinas, o geriausiu rajono artoju tapo varžybų šeimininkas A. Duoblys, surinkęs net 261 balą. Nugalėtojai buvo apdovanoti taurėmis ir prizais, simbolinės dovanos įteiktos visiems dalyviams.

Drąsiai galima tvirtinti, kad tokios šventės tampa savotiškais artojų bendruomenės atlaidais, į kuriuos renkasi ir į užtarnautą poilsį išėję ūkininkai, ir šiemet į pasaulio arimo varžybas JAV vyksiantis Lietuvos delegatas, ir artojų šeimų nariai, ir net buvęs rajono meras, ką jau kalbėti apie žemės ūkio konsultantus bei žemės ūkio skyriaus darbuotojus.

Facebook komentarai