Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Ar dėl šiltos žiemos grūdines kultūras atakuos ligos ir kenkėjai?

Autorius: Giedrė VILKYTĖ
Ligos ir kenkėjai – šiuo metu yra viena didžiausių grėsmių pasėliams.
Ligos ir kenkėjai – šiuo metu yra viena didžiausių grėsmių pasėliams.
Printer Friendly, PDF & Email

Dar žiemos viduryje kalbinti žemdirbiai ir daržovių bei vaisių augintojai prasitarė, jog baiminasi ne tik galinčių užklupti netikėtų šalčių, bet ir ligų bei kenkėjų antplūdžio. Nuogąstauta, kad neįprastai šilti orai bus jiems pernelyg palankūs. Tokiu atveju būsimam derliui iškiltų didesnis pavojus, o ir jo priežiūra greičiausiai pareikalautų didesnių investicijų – tiek laiko, tiek finansų. Tačiau ką apie tai sako ekspertai?

Ne viską lemia oras

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro (LAMMC) Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Antanas Ronis nurodė, kad ilgas, šiltas ruduo ir neįprastai aukštos temperatūros žiemą išties palankios įvairių vabzdžių peržiemojimui, įskaitant ir tuos, kurie kenkia kultūriniams augalams.

„Jei nebebus didelių temperatūros svyravimų žiemos pabaigoje ir ankstyvą pavasarį, tikėtinas gausesnis kenkėjų plitimas ar net jų protrūkiai, jei palankios sąlygos vyraus ir sezono metu“, – pridūrė specialistas.

Tačiau jis pabrėžė, kad vien tik oras nėra lemiamas veiksnys. Atskirų kenkėjų ir ligų plitimui apskritai turi susidaryti palankios sąlygos. Prie jų mokslininkas priskyrė sėjos laiką, pasėlio tankumą, priešsėlį, veislės jautrumą, gausų tręšimą azotinėmis trąšomis ir kt.

Visgi grįžtant prie orų galima išskirti tam tikrą ryškesnį dėsningumą. „Bendra tendencija yra tokia, kad lietingais metais ligos plinta labiau, o sausais metais – kenkėjai“, – išskyrė dr. A. Ronis.

Ligų yra jau dabar

„Javų pasėliuose, kad ir šiuo metu galima rasti miltligės, lapų septoriozės ir netgi geltonųjų rūdžių požymių“, – vardija LAMMC Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vyresnysis mokslo darbuotojas.

Tačiau nereikėtų dėl to pernelyg nerimauti. Mat, pasak specialisto, daugiau ar mažiau jos plinta kasmet. Tiesa, ar bus didesnis proveržis priklausys nuo pavasario ir atskirų veislių jautrumo atitinkamoms ligoms.

„Šiuo metu yra palankios sąlygos stiebalūžės plitimui, nes jai reikalinga +5 laipsnių temperatūra. Tačiau šios ligos rizika padidėja, jeigu kviečiai buvo atsmėliuoti“ – atskleidžia dr. A. Ronis.

Spartesniam miltligės plitimui reikia bent +15 °C temperatūros. Bet „nemaža dalis žieminių kviečių veislių yra dalinai ar visiškai atsparios šiai ligai“. Be to, reikėtų pridūrti, kad ši liga yra gana lengvai kontroliuojama.

„Todėl pastebėjus keletą miltligės dėmių ant tik pavasarį pasirodžiusių lapų galima panaudoti mažiausią rekomenduojamą fungicido normą“, – rekomendacijomis pasidalino mokslo darbuotojas.

Dar viena liga, kurią išskyrė dr. A. Ronis – lapų septoriozė. Jai palankūs šilti ir lietingi orai. „Tik lietaus lašų pagalba infekcija yra pernešama nuo žemiau esančių lapų ant viršutinių“, – nurodė specialistas.

Poveikis derliui

Ligos, be abejo, gali atsiliepti ne tik grūdinių kultūrų augimui, bet ir brandinamam derliui. Pavyzdžiui, jau pavasarį „ankstyvuose augimo tarpsniuose smarkiai plintant miltligei gali sumažėti produktyvių stiebų skaičius“. Jeigu ši infekcija nesuvaldoma ir išplinta, pasak pašnekovo, dėl jos nuostoliai gali siekti ir iki 0,5 t/ha.

Dar daugiau derliaus „kainuoja“ kitos ligos – lapų septoriozės – poveikis. „Nuo jos derliaus nuostoliai galimi iki 1,0 t/ha. Esant ypač palankiems metams šiai ligai, kai nuolatos palyja, nuostoliai gali siekti ir iki 1,5 t/ha ar net daugiau“, – įvardijo dr. A. Ronis. Kadangi pastaraisiais metais vyravo sausra, tai žemdirbių patiriami nuostoliai dėl lapų ligų buvo minimalūs.

Apie 0,3–0,5 t/ha derlių sumažinti gali ir kenkėjai. „Bet kenkėjų antplūdis turi būti pakankamai akivaizdus, kad būtų patirti tokie derliaus praradimai. Javuose didesnę žalą padaro amarai, lemai ar tripsai“, – įžvalgomis pasidalijo mokslo darbuotojas.

Facebook komentarai