Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Apskaita – mokslas, verslas, menas. Ar viskas kartu?

Autorius: prof. dr. Astrida MICEIKIENĖ, VDU Žemės ūkio akademijos kanclerė
Astrida Miceikienė
Astrida Miceikienė
Printer Friendly, PDF & Email

Šiais metais dažnai tenka vesti seminarus žemės ūkio įmonių ir ūkininkų buhalteriams. Diskutuojame – kokia buhalterio profesijos ateitis, kas yra naujo apskaitoje ir kaip skaitmenizacija, dirbtinis intelektas keičia buhalterio profesiją. Diskusijų daug, interpretacijų įvairių, tačiau išvada viena – buhalterio profesija neišnyks.

Informacinės technologijos neperims buhalterio ar finansininko darbo, bet jį pakeis. Kūrybiškų darbuotojų, gebančių teikti konsultacijas, patarimus, spręsti sudėtingas verslo situacijas nepakeis jokie robotai. Lietuvoje apskaitą tvarkančių įmonių skaičius didėja. Apskaita netampa paprastesne, mokesčių įstatymai keičiasi, verslai plečia geografines ribas. Šiandien Lietuvos ir pasaulio rinkoje veikia daug įvairių tipų įmonių ir įstaigų, didėja verslų tarpusavio konkurencija. Dar labiau aktualu tampa samdytis profesionalius, besidominčius naujovėmis buhalterius, nes be jų teikiamos informacijos neįmanoma priimti tinkamų valdymo sprendimų, numatyti įmonių veiklos strategijų, prognozių ir perspektyvų.

Apskaitos ir finansų specialisto darbas ateityje bus labiau orientuotas ne į techninių darbų atlikimą, bet į apskaitomos informacijos duomenų patikimumo kokybės užtikrinimą, įmonės vertės kūrimą, rizikų valdymą bei ateities galimybių vertinimą. Apskaitos ir finansų mokslas bei praktika vis labiau jungiasi į vieną darinį.

„Blockchain“ technologija sumažins/pakeis apskaitos tvarkymo kaštus, bet pareikalaus papildomų kompetencijų. Dar didesnė būtinybė buhalteriams iškyla nuolat tobulinti kompetenciją, įgyti naujų žinių bei įgūdžių. Ne tik labai geros profesinės apskaitos žinios, bet taip pat informacinių technologijų žinojimas, verslo analitikos žinios, projektų valdymo žinios, užsienio kalbų žinojimas yra būtinos buhalterio profesijoje. Buhalteriui būtinos ir asmeninės savybės – komunikabilumas, aiškus minčių dėstymas, darbo grupėje gebėjimai, kritinis mąstymas, pokyčių, konfliktų valdymo kūrybiškumas. 

Tradicinis už dokumentais apkrauto stalo sėdinčio buhalterio įvaizdis – jau praeitis. Skaitmenizacija, robotizacija yra pagrindinės priežastys, dėl kurių buhalteriai tampa vis labiau priversti susitarti dėl vienodų standartų ir principų. Buhalterio veiklos rezultatas yra paprastai, aiškiai ir operatyviai teikti apskaitos paslaugas bei pateikti įmonių valdymui rezultatus, kurie analizuojami, lyginami, prognozuojami.

Kūrybinė apskaita, valdymo apskaita, finansų valdymas, mokesčių oprtimizavimas – tai žodžiai, kurie tampa kasdieniniais buhalterių ir finansininkų darbe.

Didelis menas tiksliai ir objektyviai atvaizduoti visa tai, kas vyksta įmonėje: skaičiai dokumentuose, ataskaitose bei knygose pasakoja apie žmonių tarpusavio santykius, jų interesus, aistras ir net likimus. Taigi, apskaita iš tikrųjų yra savotiška meno rūšis, kaip ir bet kuri kita žmogaus veiklos sritis. Džiaugiuosi, kad VDU Bioekonomikos fakulteto absolventai įgyja šias kompetencijas ir pasiekia profesijos aukštumų, nes įgyja visas reikalingas darbe kompetencijas dar studijų metu.

Taigi apskaita mokslas, verslas ir menas. Kūrybiškas, atsakingas, įvairias žinias gebantis sujungti į visumą buhalteris – pagrindinis įmonių vadovų pagalbininkas.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA