Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Apsaugos nuo vilkų kompensavimas (ne)fiktyvus?

Autorius: Giedrė VILKYTĖ
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Jau keletą metų netyla diskusijos dėl vilkų medžioklės ir jų daromos žalos. Priešingai – jos kasmet vis aštrėja. Susidaro įspūdis, kad kuo giliau į mišką, tuo daugiau medžių. Jeigu vis daugiau ūkininkų, nukentėjusių nuo plėšrūnų išpuolių, ryžtasi kreiptis kompensacijų, tai, greičiausiai, tik retas žino, kad yra galimybė sulaukti iš valstybės finansavimo ir įsirengiant apsaugas. Bent jau teoriškai.

Spalio mėnesio įvykiai

Kaip yra iš tiesų, atskleidė ūkininko Petro Šiaučiūno iš Rokiškio rajono situacija. „Agroeta.lt“ kiek daugiau nei prieš mėnesį dalinosi ūkininko P. Šiaučiūno netektimi. Vieną naktį beveik kieme – vos 20 m nuo namų vilkai užpuolė avių bandą ir 5 gyvulius papjovė. Keturi krito iš karto, o vienas kankinosi dar kelias dienas, bet taip ir neišgyveno. Kai spalio 15 d. prasidėjo šių plėšrūnų medžioklės sezonas, medžiotojų būrelis, į kurio teritoriją patenka P. Šiaučiūno ūkis, sumedžiojo keletą vilkų. Tačiau kol kas ne visus.

Norinčius ūkininką apkaltinti aplaidumu ir netinkama avių priežiūra, P. Šiaučiūnas galėtų iš karto nutildyti. Jo bandą juosė 1 m aukščio tvora, suręsta iš tvirtų kuolų ir storo vielos tinklo. „Žmogus jos neišverstų“, – neabejodamas teigė ūkininkas.

Deja, vilkų tokia tvora nesulaikė. P. Šiaučiūnas spėja, kad plėšrūnai galėjo tvorą tiesiog peršokti.

Nauja apsauga ir nesusipratimas

Dėl patirtos žalos ūkininkas kreipėsi į Rokiškio rajono savivaldybės administraciją, kuri savo ruožtu atsiuntė vertinimo komisiją. Atvykusi ji ne tik užfiksavo patirtus nuostolius, tačiau ir pasiteiravo, kodėl P. Šiaučiūnas nesikreipia kompensacijos už apsaugos priemones. Jis prisipažino apie tokią nė negirdėjęs. Tad tai tapo savotišku paskatinimu domėtis, nes esama tvora nėra jau tokia patikima.

Ieškodamas būdų, kaip dar būtų galima labiau apsaugoti avis, ūkininkas kreipėsi į rimtesnius specialistus – keletą tuo užsiimančių įmonių. Galiausiai P. Šiaučiūnas gavo preliminarią sąmatą. Darbų atlikimo ir medžiagų kaina siektų apie 12 tūkst. Eur. Turėdamas viską, ko reikia, ūkininkas nusprendė pagaliau kreiptis į Rokiškio rajono savivaldybės administraciją ir paprašyti kompensacijos už naujos apsaugos nuo vilkų įrengimą.

Ir kaip tik tuomet prasidėjo suirutė. Savivaldybės administracijoje P. Šiaučiūnui iš pradžių pasakė, kad tokio kompensavimo nėra. Po to patvirtino, kad tokia galimybė būtų, bet... „Kitaip tariant, ministerija skyrė pinigų, į Rokiškį jie atėjo, bet Rokiškis tuos pinigus skyrė kažkam kitam“, – trumpai apibendrino ūkininkas.

Kompensuoja ar ne?

Kompensacija, kurios siekia P. Šiaučiūnas, numatyta dar 2013 m. Seime patvirtintomis įstatymų pataisomis. Pagal jas, savivaldybių administracijos gali aplinkosauginių fondų lėšas panaudoti tiek išmokoms už vilkų padarytą žalą, tiek remiant prevencinių priemonių, skirtų apsaugai nuo vilkų, įrengimui. Be to, 2014 m. Aplinkos ministerija informavo savivaldybių administracijas, kad rekomenduoja šias lėšas panaudoti būtent apsaugai nuo vilkų.

„Rokiškio rajono savivaldybės administracijoje pinigų yra skiriama tik bebraviečių ardymui, o ne vilkų žalai atlyginti ar apsaugai“, – sako P. Šiaučiūnas. Jam pasiūlė atvykti kitais metais, kai bus svarstomas biudžetas. „Galėsiu teikti pasiūlymą, kad tie pinigai, kurie skirti apsaugos priemonėms, joms ir būtų skirti“, – pasakojo vyras.

Tiesa, dar yra galimybė kompensaciją gauti iš 2014–2020 m. Kaimo plėtros programos lėšų. Tačiau ūkininkas nutarė jos atsisakyti. Mat paraiškos teikimas, tiksliau jos rašymas, kainuotų, o be to, nėra tikslios informacijos, kurios niekas ir nesuteikia, kaip bus skirstomi pinigai, kas finansuojama, kokios priemonės ir kas tomis priemonėmis laikoma apskritai.

P. Šiaučiūnas sako, kad jaučiasi dviprasmiškai: „vilkus valstybė saugo, ūkininkus irgi remia, bet kai vilkai papjauna avis, tai lieki kaltas pats. Tai kaip teisinti vagį – juk jis blogai gyvena, ne šiaip sau eina vogti.“

Facebook komentarai