Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Ant daržovių buvusioms žemėms leista sugrįžti į dirvą

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Kelmės r. ūkininkas Algimantas Vaupšas vis dar nežinioje, už neteisingą vandens, kuris lieka nuplovus daržoves, tvarkymą, jam buvo skirta solidi – 8,8 tūkst. eurų bauda. Tačiau prieš savaitę Žemės ūkio ministerija nutarė, kad ūkininkai – perdirbėjai gali laistyti laukus vandeniu, kurį naudojo daržovėms, vaisiams plauti, jei vanduo nėra toksiškas ir atitinka kitus reikalavimus.

„Dėl šio valdžios sprendimo, įrodinėdamas savo tiesą, per ilgus metus nuėjau kryžiaus kelius, kol pagaliau buvo priimtas teisingas nutarimas“, – pasakoja Užvenčio seniūnijoje daržoves auginantis vyras. Jis tikisi, kad atnaujinus, dėl karantino atidėtus, teismus, teisėjai į ministerijos sprendimą atsižvelgs ir bauda bus panaikinta.

Dideliame A. Vaupšo daržininkystės ūkyje plaunamos morkos, bulvės ir burokėliai. Po daržovių plovimo susidarydavo nemažas kiekis purvino vandens, kurį ūkininkas veždavo į miesto nuotekų surinkimo rezervuarus ir už tai mokėdavo pinigus.

Iš esmės, tai vanduo nebūdavo užterštas, nes plaunant daržoves nebuvo naudojami jokie cheminiai preparatai, bet, pagal anksčiau galiojusias taisykles, jį reikėjo tvarkyti kaip nuotekas.

„Suprantama, dabar bus paprasčiau, panaudotu vandeniu laistysiu laukuose augančias daržoves, o gal ir javus“, – džiaugėsi daržininkas.

Daug vargo su tokiu vandeniu turėdavo ir Lino Šateikos (Šiaulių r.) ūkio darbuotojai.

„Po tokio ministerijos sprendimo atsirado logikos, kurios anksčiau tikrai trūko, tvarkant, pavojinga atlieka, vadinamą, paprasčiausią purviną vandenį“, – kalbėjo ūkio agronomas Nerijus Birutis. Pasak pašnekovo, visiškai natūralu, jei vandenyje ištirpusios žemės sugrįš į tą pačią dirvą.

Joniškio r. daržininkystės kooperatyve „Jakiškiai“, anksčiau daržovės nebuvo plaunamos, tačiau čia jau praėjusį sezoną buvo sumanyta, kad nuo šių metų jos bus pradėtos plauti.

„Vandens nusodintuvus ūkyje įsirengti teks, nes tas pats vanduo, pagal technologijas, pirminiam plovimui gali būti panaudojamas kelis kartus, tačiau tai, kad vėliau jį bus galima išlaistyti ant laukų, mums gerokai palengvins darbus“, – kalbėjo „Jakiškių“ žemės ūkio kooperatyvo specialistas.

Kitų, portalo kalbintų, daržininkystės ūkių vadovai teigė, kad daržovių neplaunantys arba visaip bandė išsisukti nuo klausimų apie tokio vandens utilizavimą.

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos vadovė Zofija Cironkienė akcentavo, kad būtų gerai, jog Lietuvoje daugiau daržininkystės ūkių plautų daržoves. „Tiek prekybininkai, tiek pirkėjai ant prekių lentynų nenori matyti žemių, todėl daržininkai privalo prisitaikyti prie rinkos poreikių“, – kalbėjo Z. Cironkienė.

Ji nepamiršo ir kritikos paramos skirstytojams, esą dėl jų kaltės stabdomos investicijos daržininkystės ūkiuose. „Ūkininkai negali įsigyti modernios daržovių plovimo ir kitokios technikos, nes parama nepasiekiama daržininkams“, – pyko Z. Cironkienė.

Facebook komentarai