Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Alytaus rajone šimtas pieno ūkių net ir gerą pieną privalės beveik mėnesį pilti į mėšlides

Autorius: Gediminas STANIŠAUSKAS
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
Printer Friendly, PDF & Email

Alytaus rajone dirbantys ūkininkai nuostolių kompensavimo po gaisro „Ekologistikos“ padangų perdirbimo gamykloje gali tikėtis nuo lapkričio 19 d. Tokią informaciją trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) metu pateikė žemės ūkio ministras Andrius Palionis.

Pasak jo, po gaisro Alytuje taršos teritorija nepasikeitė. Iki šiol užterštomis laikomos 25 kaimų teritorijos. „Juose yra 108 ūkiai, iš kurių 98 ūkiai yra pieno ūkiai“, – teigė A. Palionis.

Net 45 pieno ūkiai iki šiol pieną parduodavo perdirbėjams, tačiau nuo spalio 19 d. iš šių ūkių uždrausta supirki žaliavinį pieną.

Kiti pieno ūkiai žaliavinį pieną naudojo savo reikmėms. Be to, užterštoje zonoje veikia dešimt mėsinių galvijų ūkių.

„Šiandien Vyriausybės pasitarime turėtume priimti protokolinį sprendimą, kuriuo turėtų būti iš esmės pritarta Žemės ūkio ministerijos pasiūlymui žemdirbiams patirtą žalą kompensuoti dalimis“, – aiškino A. Palionis.

Be kita ko, nuo lapkričio 19 d. Finansų ministerijai bus nuolat teikiami duomenys iš Alytaus rajono savivaldybės apie nuostolių kompensavimo būtinybę ūkininkams. Pagal šią informaciją ir bus atlyginama žala. Parama būtų išmokama kas dvi savaites.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Darius Remeika informavo, kad nuo gaisro pradžios yra atrinkti 95 mėginiai (šachtinių šulinių, pieno ir kitko). Iš jų 48 mėginiai buvo paimti pieno ūkiuose – Alytaus ir Prienų rajonuose. Jau žinomi 17 tyrimų rezultatai ir devyniais atvejais dioksino kiekis viršijo didžiausią leidžiamą koncentraciją.

Paklaustas, ar pieno ūkiai išties turi išpilti ir neužterštą pieną bei kiek laiko tai tęsis, D. Remeika teigė, kad taip vyksta nuo trečios dienos kilus gaisrui, o pieno mėginių kontrolė tęsis maždaug mėnesį.

„Mes negalime leisti supirkti to pieno, nes išlieka rizika, kol negavome galutinių tyrimų rezultatų“, – pabrėžė D. Remeika.

Kol kas sunkiųjų metalų nerasta nei vandenyje, nei daržovėse, nei piene. Praėjusių šeštadienį užterštuose ūkiuose buvo paskersta 10 galvijų. Buvo paimti ir dviejų sumedžiotų stirnų bei vieno elnio gaišenų mėginiai. Šiuo metu tyrimų rezultatai dar negauti.

„Agroeta“ primena, kad iš prekybos atšaukta 382 tonos „Rokiškio sūrio“, „Rokiškio pieno“, „Varėnos pienelio“, „Rivonos“ ir „Marijampolės pieno konservų“ pieno produktų, kurių gamyboje, manoma, naudotas pienas iš gaisravietės teritorijos.

Gaisras Alytaus Pramonės rajone įsikūrusioje įmonėje „Ekologistika“ kilo spalio 16 dieną, ugniagesiai su ugnimi ir jos padariniais kovojo ilgiau nei savaitę.

Facebook komentarai