Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Pereiti į pagrindinį turinį

C1

C1

Aktyviai kuliamų žieminių rapsų laukuose stebuklų nesimato

Autorius: Dainius ŠEPETYS
Jau nuimamas rapsų derlius.
Jau nuimamas rapsų derlius.
Printer Friendly, PDF & Email

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Jonas Talmantas pirmadienį prieš pietus pradėjo kulti žieminius rapsus. „Lauke stovintis derlius iš pradžių atrodė geriau, bet pradėjus kulti pasimatė, kad stebuklų nebus“, – portalui „Agroeta“ sakė Kėdainių rajone ūkininkaujantis J. Talmantas.

Pasak šalies ūkininkų vadovo, tikrai gero, sunokusio žieminių rapsų augalų paviršiumi katinas turėtų bėgti neklimpdamas, o dabartinis ir mažo katinėlio neišlaikytų.

„Jei savo laukuose iš ha prikulsiu po 3-4 tonas aliejingųjų sėklų, tai bus labai neprastas rezultatas, kurio, manau, nemaža dalis ūkininkų tikrai nepasieks“, – kalbėjo patyręs žemdirbys.

Anot J.Talmanto, matant išgulusius kviečius bei miežius, kuriuos tuoj peraugs piktžolės, nuotaikos dar prastesnės. „Daug ūkininkų viena ranka vairuos javų nuėmimo kombainą, kita – brauks ašarą dėl pražuvusio derliaus ir nepasiteisinusių lūkesčių“, – prognozavo LŪS pirmininkas.

Ne tokios slogios nuotaikos buvo Krakėse (Kėdainių r.), kur žieminius rapsus pradėjęs kulti ūkininkas Vytautas Jankauskas. „Iš prasčiau atrodžiusių laukų prikūliau po 4-4,5 t/ha, iš geriau atrodančių – tikiuosi gauti apie 5 tonas“, – „Agroetai“ sakė iš elevatoriaus sugrįžęs ūkininkas. Paklaustas apie supirkimo kainą, vyras nedaugžodžiavo: „Neprasta, 363-366 eurai už toną“.

Du našūs kombainai, keldami didžiulius dulkių debesis, dorojo žieminius rapsus Dotnuvėlės pakrantėje. Jų savininkas Algimantas Kižauskas sakė, kad iš hektaro byra maždaug po 4 tonas.

„Stebuklų nėra, todėl apie 5-6 tonas, kas buvo kalbėta prieš javapjūtę, belieka pasvajoti, bet užteks ir tiek“, – sakė kombainą vairuojantis ūkininkas.

Pasak vyriškio, trečiasis ūkio javų nuėmimo kombainas iškart sugedo, bet tai neturėtų sutrukdyti visus žieminius rapsus sudoroti per 2-3 dienas. „Sulūžusiam kombainui detalės jau pakeliui į ūkį, tad jei lietus nesukliudys, greit baigsim kulti rapsus“, – kalbėjo A. Kižauskas.

Nebuvo itin kalbus kitas stambus Kėdainių r. ūkininkas Šarūnas Šiušė: „Kol kas rapsų derlius atrodo labai vidutiniškai, tačiau tai nieko nereiškia, nes pradėjome kulti nuo silpnesnių, ankstyvesnių veislių pasėlių“. Pasak ūkininko, skirtingas augalų vegetacijos laikas turi didelę įtaką derliaus gausumui, todėl apie tonas, prikultas iš ha, bus galima kalbėti, kai aliejingosios sėklos bus supiltos į aruodus. 

Visi pirmadienį Kėdainių krašte nukulti žieminiai rapsai buvo labai sausi. Elevatoriuose aliejingas sėklas priimantys specialistai sakė, kad rapsų drėgnumas net nesiekė bazinio drėgnio, todėl juos pristačiusiems žemdirbiams nereikės susimokėti už derliaus džiovinimą.

Facebook komentarai

VIDEO GALERIJA