Žydai Kelmėje: 300 metų istorija, Holokausto aukos ir paminklas Icchokui Merui

(Kelmė, balandžio 19 d.) Kelmėje lankėsi nepaprastasis ir įgaliotasis Izraelio valstybės ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas  ir vyriausioji padėjėja Ana Maizel.

Svečiai susitiko su rajono vadovais, aplankė senąsias žydų kapines.  Ambasadorius pakvietė Kelmės savivaldybę prisijungti prie antrus metus vykdomo kino projekto „Izraelio kinas tavo mieste“. Numatyta Kelmės kultūros centre bei Šaukėnų kino festivalio metu nemokamai rengti Izraelio kino kūrėjų filmų peržiūras.

Izraelio ambasadorius A. Maimonas supažindino su Izraelio ambasados nuo 2015 metų  vykdomu intensyviu darbu su daugeliu Lietuvos savivaldybių, kalbėjo apie Kelmės žydų bendruomenę, jos istoriją. Pirmosiomis Antrojo pasaulinio karo dienomis buvo sunaikinta beveik visa Kelmės žydų bendruomenė.

Supažindinta ir su vykdomu mainų projektu, kurio metu planuojama į Izraelio valstybės ambasadą pakviesti apsilankyti 16 moksleivių. Kitu projektu moksleiviams sudaroma galimybė keliauti į Izraelį, susipažinti su šalies kultūra, aplankyti žymiausias vietas. Ambasada Kelmės viešajai Žemaitės bibliotekai padovanos knygų, kurios ambasados dėka buvo išverstos iš hebrajų į lietuvių kalbą.

Svečias aplankė neseniai Kelmėje atidengtą rašytojo Icchoko Mero paminklą. Per susitikimą pilnoje moksleivių Kelmės Jono Graičiūno gimnazijoje  ambasadorius Amiras Maimonas pravedė žaismingą pažintinę istorijos pamoką apie Izraelio valstybę, išmokė keletą hebrajiškų žodžių ir padainavo kartu su mokiniais, aktyviausius apdovanojo suvenyriniais puodeliais ir kepuraitėmis su Izraelio simbolika ir pakvietė prisijungti prie ambasados vykdomo moksleivių mainų projekto. 

Kelmės krašto muziejuje svečius su ekspozicija supažindino muziejaus direktorė Danutė Žalpienė, atkreipusi dėmesį  ekspozicijos momentus, susijusius su žydų bendruomenės gyvenimu ir istorija Kelmėje.

Masinių žydų žudynių vietoje ambasadorius Amiras Maimonas ir Kelmės rajono savivaldybės meras Vaclovas Andrulis pagerbė Holokausto aukas, uždegė atminimo žvakeles. Apie šią vietą papasakojo ir su miesto istorija trumpai supažindino vyriausiasis muziejininkas Rimantas Serva. Iki Holokausto žydai Kelmėje buvo didžiausia etnokonfesinė grupė. Šiame mieste žydai buvo įsikūrę jau 300 metų.

Svečiai lankėsi unikaliame Mečislovo Ežerskio lazdų muziejuje, Kornelijos Lopetienės pynimo iš šiaudelių dirbtuvėse, klausėsi kūrėjų pasakojimų apie savo darbą. Svečias apžiūrėjo ekspoziciją ir dirbtuves, susitiko ir su verslininke Audrone Ispyrian, turinčia uogynų ūkį ir gaminančia  produktus iš uogų.

Svečių vizito tikslas buvo  susipažinti su Kelmės miestu, užmegzti bendradarbiavimo ryšius su Kelmės rajono savivaldybe, Jono Graičiūno gimnazija, skirti dėmesį jaunosios kartos supažindinimui su Izraelio valstybe, prisiliesti prie čia gyvenusios gausios Kelmės žydų bendruomenės istorijos, tęsti  bendradarbiavimą ir palaikyti draugiškus ir dalykinius ryšius tarp Kelmės rajono savivaldybės ir Izraelio valstybės ambasados.

Dalia KARPAVIČIENĖ

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.