Veterinarų „kryžiaus žygis“: iki vasaros patikrins 13 000 kiaulių augintojų

(Vilnius, kovo 7 d.) Lietuvoje sparčiai plintant afrikiniam kiaulių marui, šis kol kas aplenkė Žemaitiją ir dalį Suvalkijos, imamasi papildomų saugumo priemonių, praneša LRT naujienų tarnyba. Veterinarijos inspektoriai iki birželio privalės patikrinti per 13 tūkst. kiaulių ūkių. Prognozuojama, kad šiemet maro protrūkiai kiaulių ūkiuose bus fiksuojami ankstyvą pavasarį.

Laima Valenskienė sako įpratusi, kad kiaulių ūkyje čia kriuksi apie 30 paršelių, veterinarijos inspektoriai lankosi dažnai.

Rajono veterinarijos inspektoriai iki vasaros planuoja patikrinti apie 700 kiaulių laikytojų ūkių.

Lietuvoje yra apie 13 tūkst. kiaulių augintojų. Jų mažėja, ypač smulkiųjų, kai atsirado galimybė atsisakyti laikyti kiaules buferinėje maro zonoje, už tai gaunant 100 eurų kompensaciją. O pasirinkusieji jas auginti – turi ir papildomai investuoti į biologinę saugą.

L. Valenskienės teigimu, brangiausiai kainavo įsirengti dušą: „Statyti sienelę, įrengti vandentiekį, pirkti boilerį. Ir nevertini visko pinigais, kai tau reikia ir darai. Bijai vilko, tai neik į mišką.“

Tačiau naujos žinios apie afrikinio kiaulių maro židinius Šakių rajono miškuose ir užsikrėtusius šernus – jų per pastaruosius du mėnesius užfiksuota per dvi dešimtis, nerimą kelia veterinarijos inspektoriams.

„Didelis skaičius kiaulių, šernų ir prasidėjo tie gaišimai. Manau, kad turėsime daug neramių dienų vasarą. Ten, kur yra šernų gaišenų, tai dažniausiai būna ir atvejai kiaulių, nenoriu būti blogas pranašas“, – mano Šakių maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Artūras Šimkus.

Šiemet užsikrėtusių kiaulių maro virusu šernų fiksuota jau per pusantro šimto, pernai – apie 3 tūkst. Veterinarijos tarnybos vadovai turi priekaištų ir medžiotojams – esą šie dirbtinai palaiko jų populiaciją.  

„Yra atvejų, kai medžiotojai laukia, kol liga ateis iki jų teritorijos. Jeigu jau liga yra šalia, tada jie stengiasi greičiau mažinti šernus, tačiau visgi stebi, kol liga yra toliau, jie neskuba ir stebi“, – pasakoja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika.

Padėtis kritinė ne tik Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse, šiemet protrūkių būta Rumunijoje, Ukrainoje, Rusijoje, afrikinis kiaulių maras pasiekė ir Aziją.

LRT TV naujienų tarnyba, Rūta LANKININKAITĖ, Aistė VALIAUSKAITĖ

Veterinarų „kryžiaus žygis“: iki vasaros patikrins 13 000 kiaulių augintojų

 • 2 komentarai
  Komentuoti

  1. Laima   2019/03/08 at 08:46

   Afrikinis kiaulių maras per Lietuva eina 5 metai, kiaulės pas mus rajone išnaikintos nuo 2014 metų. O šernai siautėja, laukus knisa, pievos , miškai išrausta, pasėjus vasarojų jį irgi niokoja. Medžiotojai jų nemedžioja, na kartais vieną kitą vasaros pabaigoje, o šiaip šeria kiaurus metus, kad tik jie laikytųsi ir augtų jų bandos. Baisų, o per tuos 5 metus nei vieno nugaišusio šerno niekas nerado nei laukuose nei miškuose, žmonės grybauja, uogauja, visus miškus ir raistus išlandžioja, o nei vieno nerandama. Tai apie kokį marą čia kalbama, jo nėra, čia politika, kad išlaikyti didžiuosius ūkius ir Maksimas, kad žmonės valgytų iš parduotuvių visokį brudą, prišertą kiaulieną visokiom chemijom, mėsa vėl prileista, pripurkšta chemijos, mes išmirsim greičiau nuo tokios mėsos kokią privalom pirkti parduotuvėje nei čia ateis marai.

  2. taip   2019/03/12 at 13:42

   tikrai pritariu poniai Laimai sernai siaucia kaip pasiute palei namus net nebijo eiti visas pievas isare daug ganiavu mums sugadini o medziotojai juos tik seria ir ziuri kad seryklos butu pilnos ir kad leistume per savo pievas iki seryklu nuvaziuoti parodzius jiems kaip isknistos ganiavos tik ranka numoja tai ne ju rupestis sako.

  Komentuoti

  Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.