Ūkininkas išdėstė, ką nutyli ŽŪM dėl tiesioginių išmokų mažinimo stambiems ūkiams

(Kaunas, birželio 27 d.) Žemės ūkio ministerija mulkina ūkininkus, Lietuvos ūkininkų sąjunga apsimeta kovojanti už žemdirbius, o Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija tik tyliai paverkia. Tokią nuomonę išsakė žemdirbys „Agroetai“ atsiųstame laiške, kuriame argumentuotai išdėstyta nuomonė apie tai, kas realiai daroma dėl tiesioginių išmokų sumažinimo stambiems ūkiams. Žemdirbys itin aiškiai išdėstė, ką iš tiesų svarsto ŽŪM.

„Visiems kas mąsto ir skaito, o ne kramto, kas jiems skleidžiama: išmokų „mažinimo“ arba „lubų“ nustatymo principas išdėstytas Europos Sąjungos reglamente, – teigia autorius. – Tačiau niekas nesigilina į detales, kurios šitą menamą atėmimą iš didžiųjų ir atidavimą mažiesiems paverčia „niekingu reikalu“.

ES valstybėms narėms buvo suteikta teisė pradėti taikyti paramos ribojimo mechanizmą pradedant nuo 2019 m. Tai patvirtinta 2017 m. gruodžio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentu (ES) Nr. 2017/2393 (Omnibus paketas).

Ūkininkas teigia, kad visų pirma, jeigu ir įvedamos lubos, tai tik pagrindinei išmokai, kuri sudaro apie 30-40 proc. visų gaunamų išmokų.

„Kaip žinia yra pagrindinė (apie 62 EUR/ha) išmoka už ha, tada žalinimas, tada už pirmuosius hektarus, tada jauniesiems ūkininkams, tada visokie už baltyminius, sertifikuotas sėklas ir toliau – pienas, mėsiniai, ekologiniai ir t.t. Todėl tam, kad pasiekti 150 tūkst. ribą, reikia dirbti ne mažiau 2 400 ha“, – pabrėžia laiško autorius.

Pasak jo, tokių ūkių Lietuvoje yra tik 26 ir daugiausiai būtų sutaupyta tik 1,39 mln. EUR.

„Tai yra tik 0,7 proc. nuo pagrindinės išmokos už visus Lietuvoje deklaruotus plotus. Tai čia netgi mažiau už simbolinį skaičių (vieną procentą)!“ – aiškina žemdirbys.

Vėliau jis pateikia dar augiau argumentų, kodėl svarstydama tiesioginių išmokų sumažinimą ŽŪM pilsto iš tuščio į kiaurą.

„Einam toliau – didžiųjų ūkių struktūra Lietuvoje visiems žinoma. Mūsų šalyje veikia keli stambūs konglomeratai fondai ir kitokie koncernai. Tačiau iš tikrųjų išmokas gauna atskiri juridiniai vienetai – filialai – buvę kolūkiai, todėl viršyti net ir tuos 2400 ha kiekvienam iš koncernų bus sudėtinga. Trečia nuostata yra nutylima jau pačiame reglamente. Reikalas tas, kad išmokų „lubos“ gali būti „pakeltos“ ta suma, kiek ūkis, įmonė ar buvęs kolchozas sumoka pinigų, susijusių su darbo užmokesčio fondu (čia ir atlyginimai, ir įmokos „Sodrai“), o tai reiškia, kad įmonė, dirbdama 2 400 ha, samdo vidutiniškai apie 15-30 žmonių, kurių darbo užmokesčio fondas bus tikrai ne mažesnis, nei svarstomos „lubos“. Ketvirta – viršijus „lubas“, valstybė gali nustatyti mažinimo procentą – minimalus 5 proc., maksimalus – 100 proc. Tai reiškia, kad viršijus ribą, išmokos dar nenubraukiamos, o sumažinamos pasirinktu procentu“, – sako žemdirbys.

Jis teigia, kad eilinį kartą susidaro situacija, kai ŽŪM veikia dėl nieko.

„J. Talmantas apsimeta, kad padarys gerą darbą vidutiniams ir smulkiems ūkiams, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija pasimaivys, kad juos skriaudžia, kad jie esą ir taip išlaiko daug darbuotojų, o Žemės ūkio ministerija, Nacionalinė mokėjimo agentūra ir Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras išleis daugiau pinigų skaičiavimams ir tiesioginių išmokų lubų nustatymo efektas bus lygus nuliui“, – neabejoja žemdirbys.

Ūkininko teigimu, kad būtų realus efektas, išmokų lubos turėtų būti bent jau nuo 60 tūkst. EUR ir lubos turi būti taikomos visoms išmokoms, o ne tik pagrindinei.

„Išimtis turi būti taikoma tik išmokoms, susietoms su gamyba. Be to, išmokos nuo lubų ribos turi būti mažinamos 100 proc. Taip pat svarbu, kad neišmokėtos sumos turi būti perkeltos ūkiams, deklaruojantiems iki 250-300 ha kaip pirmųjų hektarų išmoka. Tada visi ūkiai atsistos į vienodas konkurencines sąlygas (tiek 10 ha, tiek 100 ha, tiek 1 000 ha ūkiai). Papildomai įvedus dar griežtesnes sankcijas ar apribojimus sofos ūkininkams – pinigų iš ES papildomai nereiks prašinėti“, – laišką baigia žemdirbys.

Jei jūs turite ką pasakyti, atsiųskite savo nuomonę elektroniniu paštu: info@agroeta.lt.

Agroeta

 • 7 komentarai
  Komentuoti

  1. As   2018/06/27 at 08:35

   Va kad ministerijos klerkai suprastu si straipsni butu labai saunu, bet gaila jie per durni suprasti kaip gali pagelbeti smulkiems, geriau uz kysius tarnaus stambiems oligarchams

  2. Anonimas   2018/06/27 at 09:22

   pritariu

  3. tt   2018/06/27 at 09:53

   gaika, jog visą žemės ūkio politiką diktuoja tokie nevykę socialiniai partneriai kaip LŽŪBA, LŪS, Stančikas, Talmantas, Seimo kaimo reikalų komiteto nariai ir visi kiti kurie yra papirkti stambių oligarchų, į EK nurodymą mažinti nereaguos nes pinigai pirmiausia būtų apriboti tiesioginėms išmokoms, o tai tiesiogiai paliestų juos. Kol valdžioje ir politikoje stovės tokie papirkti asmenys, tol gerų naujienų smulkieji nesitikėkit. O ministras Giedrius Surplys, stuburo neturi ir tikrai nestovės už smulkiuosiu ūkius, nes jo partija valstiečiai taip pat pasisako už stambiųjų didesnį rėmimą..

  4. Ūkininkas   2018/06/27 at 10:05

   Labai teisingai

  5. .   2018/06/27 at 23:06

   Svarbu, kad valdzia isgirstu paprastu zmoniu zodzius. Dekojame agroetai už pagalba viesinant kaimo problemas!

  6. stambuolis   2018/06/30 at 09:45

   1000 ha dirbantis ūkis ,pagal smulkiuosius viską gauna dykai ,vat jie smulkieji tai jau dirba .Stambieji irgi kažkada buvo smulkūs .Tik jie gal daugiau proto turėjo už kai kuriuos smulkius.gal rizikuoti nebijojo.Dabar atimkite smulkieji ir pasidalinkite ..jau buvo laikai kai tai vyko,geriausia tai atimkite ir išveškite….tada pasidalinkite…..

  7. Anonimas   2018/07/12 at 09:43

   Reikia remti tik tuos iki 10 ha

  Komentuoti

  Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.