Ūkininkai pasirinko atsargų kelią, technikos pirkimus daugeliu atvejų sustabdė

(Kaunas, gruodžio 4 d.) Žemės ūkio technikos pardavėjai vieningai pripažįsta, kad vidaus rinkoje įsivyravo prekybos štilis. „Agroeta“ tęsia skaitytojų supažindinimą su žemės ūkio technikos pardavėjų nuomonėmis apie tai, kas vyksta rinkoje, kai šiais metais gamta nepagailėjo žemdirbių, o valdų modernizavimui skirta per mažai lėšų. UAB „Biržų žemtiekimas“ produktų grupės vadovas Andrius Pavilonis, žvelgdamas į 2018 metus, teigia, kad ūkininkams teks persiorientuoti.

Šie metai ūkininkams buvo itin prasti dėl liūčių: nukentėjo derlius, daliai žemdirbių nepavyko apsėti laukų. Kaip stipriai, jūsų duomenimis, susitraukė traktorių, kombainų ir kitos žemės ūkio techniko s rinka Lietuvoje, kai šalyje vėluoja paramos lėšos ūkių modernizavimui (pagal KPP priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“)?

Negalutiniais duomenimis naujų traktorių rinka per 9 mėnesius susitraukė apie 40 procentų (palyginus su 2016 m atitinkamu laikotarpiu). Tam įtakos turėjo tiek vėluojančios paramos lėšos, tiek ir paramos taisyklės, tai yra kriterijai, pagal kuriuos yra skiriama parama. Naujų reikalavimų pasekoje šių metų projektuose mažiau dalyvauja dideli ūkiai ir bendrovės, kurie turi didžiausią perkamąją galią. Todėl natūraliai rinka „apsnūsta“ ir traukiasi. Tai natūrali reakcija į informaciją, kad paramos lėšos apskritai baigiasi ir reikia persvarstyti investicijų strategiją.

Kokią įtaką, jūsų nuomone, pardavimams padarė itin prasta šiųmetė vasara ir ruduo, kai Lietuvos žemės ūkis patyrė didelę žalą dėl gausių kritulių?

Vienas iš rinkos susitraukimo faktorių, be abejo, yra ir itin drėgnas ruduo (bei antra vasaros pusė). Nemažai derliaus liko nenuimta, vėlavo dirvos dirbimo, sėjos darbai. Natūralu, kad ūkininkai dalį lėšų (iš anksto skirtų investicijoms į techniką) pasiliko pavasariniams darbams ir atsėjimui (rezervui). To pasekoje technikos pardavimai dar labiau sumažėjo.

Ar prasta vasara turėjo įtaką pablogėjusiems žemdirbių atsiskaitymams už žemės ūkio techniką?

Pablogėjusių atsiskaitymų kol kas nejaučiame. Vietoje to, kad rizikingai pirkti techniką ir susidurti su lėšų stygiumi, ūkininkai pasirinko atsargų kelią – technikos pirkimus daugeliu atvejų sustabdė.

Kokios būtų bent preliminarios prognozės naujos technikos rinkoje ateinantiems metams – ar rinka toliau trauksis/stabilizuosis/atsigaus?

Ateinantys 2018 metai žemės ūkio technikos pardavimuose bus permainų metai. Rinka iš planinės, tai yra susijusios su ES parama, turės evoliucionuoti į normalią investicijomis paremtą ir vakarų Europoje įprastą rinką. Todėl augimo kitais metais dar nesitikima. Kad ir kaip būtų, rinka stabilizuosis, o augimas ateis 2019-aisiais.

Agroeta

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.