Socialinė iniciatyva „CoolŪkis“ kviečia senjorus ir jaunimą sodininkauti kartu

(Vilnius, liepos 17 d.) Prieš dvejus metus iš studijų užsienyje grįžusios vilniškės Ieva Česnulaitytė (25 m.) ir Austė Černiauskaitė (24 m.) ėmėsi kurti pelno nesiekiantį socialinį verslą. Įkūrė „CoolŪkį“, kurio esmė – padėti susitikti vienišiems ar bendrauti mėgstantiems vyresnės kartos atstovams ir sodininkystės tradicijas norinčiam puoselėti jaunimui. Tai yra rasti senjorų, kurie daržuose dar turi laisvų lysvių, ir jaunimo, kuris norėtų jose ką nors auginti ir iš lysvės savininkų mokytis sodininkystės amato.

Šiuo metu „CoolŪkio“ sistemoje www.coolukis.lt yra užsiregistravę 20 žmonių, norinčių dalintis savo daržu. Iš jų 10 jau priėmė jaunuosius sodininkus į savo daržą, kitiems dar ieškoma norinčiųjų. Sodininkauti užsiregistravo 15 dalyvių, tačiau kai kurie jų daržais rūpinasi su draugais ir šeimomis. Kol kas aktyviausiai yra įsitraukę sostinės apylinkių gyventojai, tačiau pamažu norima plėstis ir į kitus miestus bei kaimus, nes sulaukiama klausimų iš visos Lietuvos.

„Iki šiol neturėjome pajėgumų veiklą vykdyti kituose miestuose ir tiesiog norėjome išsibandyti, ar žmonėms tokia idėja patiks ir ar bus priimtina. Šiais metais  jau turime porą dalyvių Kaune ir manome, kad iniciatyva yra aktuali ir kitiems Lietuvos miestams. Norėtume plėstis, bet komandai dar trūksta žmonių, kurie norėtų savo vietovėse atstovauti mūsų iniciatyvai. Mes labai laukiame daugiau savanorių – ir aktyvaus, sodininkauti norinčio jaunimo, ir senjorų, kurie nemėgsta, kai jų žemė dirvonuoja, ir nori perteikti patirtį“, – sako viena „CoolŪkio“ įkūrėjų Ieva Česnulaitytė.

Socialiai atsakingą hobį mergina derina su darbu viešajame sektoriuje, kur įgyvendina komunikacijos ir viešojo valdymo tobulinimo projektus. Ieva Česnulaitytė kartu su drauge Auste Černiauskaite „CoolŪkį“ ėmėsi kurti sugrįžusios po studijų Didžiojoje Britanijoje, Birmingeme. Svetur pamatė, kad didmiesčių jaunimas jau praranda ryšį su gamta. Jos tiki, kad „CoolŪkis“ suvienija vyresnės kartos patirtį ir jaunų žmonių energiją, todėl padeda natūraliai išsaugoti ir perduoti augalininkystės žinių bagažą. Kartu moko visuomenę gyventi tvariai bei rūpintis vienas kitu, spręsti opias visuomenės problemas, pavyzdžiui, tokią kaip senjorų socialinė atskirtis.

Pasak iniciatyvos sumanytojų, šiuo metu interneto svetainė yra tobulinama ir netolimoje ateityje žmonės iš įvairių miestų galės dar paprasčiau nei dabar užsiregistruoti ir tapti „CoolŪkio“ socialinės iniciatyvos dalyviais. Jau dabar veikiančia platforma labiau naudojasi jaunimas, o su vyresnės kartos atstovais merginos bendrauja asmeniškai ir tiesiogiai papasakoja apie savo idėjos naudą. Iniciatyvos savanoriai padeda senjorams savo daržus užregistruoti internetinėje svetainėje, suorganizuoja pirmuosius susitikimus su naujais laikinaisiais lysvės šeimininkais. Visi dalyviai gauna bendravimo gidą ir draugiški sutaria, kaip drauge sodininkaus.

„Vyresnio amžiaus žmonės perskaito apie mus spaudoje, išgirsta radijuje, pamato per televiziją, sužino iš pažįstamų, kaimynų. Manome, kad kartais jiems padeda ir vaikai ir anūkai, bet dažniau senjorai mus susiranda patys, nes ne visuomet turi artimų giminių. Bendradarbiaujame ir su nevyriausybinėmis organizacijomis, kurių tikslinė auditorija yra garbaus amžiaus žmonės. Jos papasakoja savo nariams apie mūsų veiklą ir kaip prie mūsų prisijungti“, – pasakoja Austė Černiauskaitė.

 

 

Socialinė iniciatyva „CoolŪkis“ kviečia senjorus ir jaunimą sodininkauti kartu

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.