Smulkiems ūkiams tai patiks: ruošiamas griežtesnis apynasris žemės ūkio produkcijos supirkėjams

(Vilnius, birželio 14 d.) Ketvirtadienį Seimas turėtų priimti iki šiol nemažai svarstytą LR Atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją įstatymo 14 straipsnio pakeitimo projektą, kuriuo siekiama, kad žemės ūkio produkcijos supirkėjai sąžiningai atsiskaitytų su ūkininkais, o apie pradelstas skolas būtų priversti informuoti Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI).

„Smulkieji žemės ūkio produkcijos pirkėjai (t. y. prekybos įmonės, žemės ūkio produktų perdirbimo įmonės, kiti ūkio ir viešieji subjektai) dėl reikiamos kontrolės nebuvimo piktnaudžiauja susidariusia situacija, nes jiems, palyginti su kitais (t. y. stambiaisiais) žemės ūkio produkcijos pirkėjais, šiuo metu nėra prievolės teikti VMI teritorinėms valstybinėms mokesčių inspekcijoms informaciją apie susidariusias pradelsto termino skolas“, – rašoma aiškinamajame rašte.

Dėl įstatymo pakeitimo į Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM) kreipėsi Žemės ūkio rūmai, Lietuvos ūkininkų sąjunga, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija ir kitos organizacijos, ragindamos sugriežtinti produkcijos supirkėjų kontrolę.

„Pažymėtina, kad tokia nesąžininga žemės ūkio produkcijos pirkėjų komercinė praktika priveda prie atvejų, kuomet yra pažeidžiami žemės ūkio produkcijos pardavėjų teisėti lūkesčiai – jie iš smulkiųjų žemės ūkio produkcijos pirkėjų negauna jiems priklausančių mokėtinų pinigų sumų už patiektą žemės ūkio produkciją šios produkcijos pirkimo–pardavimo sutartyse nustatytais terminais ir todėl negali laiku įvykdyti savo įsipareigojimų valstybės biudžetui, samdomiems darbuotojams ir (ar) tiekėjams. Neretai pasitaiko atvejų, kai dėl žemės ūkio produkcijos pirkėjų labai vėluojančių atsiskaitymų šios produkcijos pardavėjai rizikuoja bankrutuoti“, – teigiama rašte.

ŽŪM, atsižvelgdama į tokią besikartojančią smulkiųjų žemės ūkio produkcijos pirkėjų nesąžiningą komercinę praktiką šios produkcijos pardavėjų atžvilgiu ir parengė įstatymo projektą, kurį šiandien turėtų priimti Seimas.

Kaip rodo patirtis, vis griežtesnė supirkėjų kontrolė, atneša naudą smulkiems ūkininkams. 2017 m. pradėjus griežčiau kontroliuoti supirkėjus, pradelstų terminų įsiskolinimai ūkininkams, pavyzdžiui, 2017 m. gruodžio 1 d., lyginant su 2010 m. gruodžio 1 d., sumažėjo ir tesudarė 4,3 mln. eurų, o 2010 m. birželio 1 d. pradelstos skolos siekė net 23,4 mln. eurų.

Agroeta

 • Atsiliepimai
  Komentuoti

  1. svecias   2018/06/14 at 13:20

   Žemaitijos pieno surinkejai labai vagia riebumus kodel ju niekas nekontruoliuoja

  Komentuoti

  Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.