Smulkieji kiaulių augintojai: su mumis niekas nesitaria

(Vilnius, rugpjūčio 9 d.) Žemės ūkio ministro Giedriaus Surplio planai pažaboti Afrikinį kiaulių marą (AKM) smulkių ūkių sąskaita piktina augintojus.

Smulkiųjų kiaulių augintojų asociacijos vadovė Jurgita Patašienė portalui „Agroeta“ teigė, kad nėra taip viskas paprasta, kaip sako ministras. „Bet kokia iniciatyva kovojant su problema yra sveikintina, bet nėra viskas taip paprasta, kaip atrodo sėdintiems kabinetuose. Kokį pasirinkimą turime už tas kompensacijas? Jokio. Siūlo laikyti avis, bet jų mėsa nėra taip plačiai vartojama kaip kiaulių, tad kils problemų su realizacija, investuoti į pienininkystę gali tik savižudis, kai tokios pieno supirkimo kainos. Be to, neužtenka vien įsigyti gyvulį – reikia ganyklų, technikos pašaro ruošimui“, – kalbėjo J.Patašienė.

Kiaulių augintojams atrodo per menka suma ir už paskerstas kiaules. Siūloma 100 eurų kompensacija ir papildomai 1,5 tūkst. eurų kitų gyvūnų įsigijimui. Šiuo pasiūlymu nepasinaudoję ūkininkai galės gauti 1,5 tūkst. eurų biosaugos priemonėms savo fermose. „Tokias išmokas biosaugos priemonėms reikėjo skirti, kai šis maras dar nebuvo tiek išplitęs. O ir jas įdiegę kompleksai kaip matome iš įvykio Akmenėje nėra apsaugoti nuo ligos. Bet kažkodėl linksniuojami tik mes, mažieji“, – pastebi J.Patašienė.

Smulkiems kiaulių augintojams pikta, kad ministerija siūlydama įvairius kovos su AKM variantus visai nesitaria su Smulkiųjų kiaulių augintojų asociacija, į posėdžius kviečia tik didelių fermų atstovus.

Be minėtų piniginių kompensacijų Žemės ūkio ministerija dar skelbia, kad bus griežtinama Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) kontrolė (kryžminės patikros, atsisakoma privačių vet. gydytojų paslaugų, papildomos neplaninės patikros). Tie, kurie neatitiks biosaugos reikalavimų bus įspėjami, o situacijai nesikeičiant jų lauks baudos.

Toliau skatinama šernų medžioklė (100 eur už patelę vyresnę nei 24 mėn.). Deja, pastaroji priemonė nevilioja medžiotojų, nes šernai medžiojami vangiai. Be to, jie laisvai migruoja iš Baltarusijos, tokius vaizdus yra nufilmavę ir paskelbia pasieniečiai.

AKM Lietuvoje laukinėje faunoje ir ūkiuose fiksuojamas nuo 2014 m. Nuo tada liga greitai išplito po visą šalį ir jos mastai tik didėja.

Šią savaitę „Idavang“ fermoje Akmenės rajone nustatytasAKM židinys. Naikinama 19,5 tūkst. kiaulių.

 

 • 2 komentarai
  Komentuoti

  1. Laima   2018/08/09 at 15:04

   Liga ne dreitai, o labai lėtai eina. Per keturis metus per visą Lietuvą eina. Juokinga. Jai tą liga ėmus ji būtų visam pasaulį ir visas kiaulės ir šernus išnaikinus. O dabar eina po žingsnelį, po truputį, ir neišnaikina visų kiaulių. Mažuosius ūkius naikina įstatymiškai, o didžiuosius plaukdami Europos sąjungos pinigus. Seniai galėjo būti išrasti vaistai ir skiepai, o čia nieks neieško, ir niekam nesvarbu tą liga, svarbu kuo daugiau pinigų gauti ir nurašyti.

  2. Paralelė su gūdžiais viduramžiais   2018/08/09 at 22:26

   „Veiksmai“ kovojant su maru, primena darymąsi į juodus debesis: o gal praeis pro šalį. Nors visi žino — nepraeis. Siūloma naikinti smulkius ūkius, šiukštu nepaliečiant ponų medžiotojų interesų. Kiaulininkystė paprasčiausiai aukojama medžioklės malonumams. Kažkur buvo rašyta, kaip didikai viduramžiais galėdavo kojas pasišildyti valstiečio viduriuose… Simboliška, ar ne?

  Komentuoti

  Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.