Sėjamosios judros, kurios tausoja dirvožemį

(Klaipėda, kovo 21 d.) Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Vėžaičių filiale surengtas seminaras, skirtas sėjamajai judrai populiarinti. Mokslininkų manymu, šis augalas būtinas šiuolaikinėse sėjomainose, kadangi dėl savo nereiklumo labiau tausoja dirvožemį nei, pavyzdžiui, rapsai.

Filialo direktorės Danutės Karčauskienės teigimu, svarbūs dirvožemio kokybės blogėjimo faktoriai – nesubalansuotas cheminių medžiagų naudojimas, sėjomainos reikalavimų pažeidimas.

„Judros ne tokios jautrios ligoms ir kenkėjams, todėl joms nereikia insekticidų ir fungicidų, kurie sąlygoja dirvožemio biologinės įvairovės nykimą. Vadinasi, judrų pasėliai puikiai pasitarnautų sėjomainoje vietoj rapsų, kuriems sunaudojame labai daug chemijos“, – sakė mokslininkė D. Karčauskienė.

Tiesa, seminare pripažinta, kad judrų derlingumas maždaug dvigubai mažesnis nei rapsų, tačiau šį trūkumą, be jau minėto sutaupymo chemijai, kompensuotų didesnė užaugintų sėklų kaina, aukštas jų aliejingumas, ypač gausūs linoleno ir linolo riebalų rūgščių kiekiai; labai vertingas ūkinių gyvūnų pašaras – daug baltymų turinčios judrų sėklų išspaudos. Taip pat tikimasi, kad bus sukurta derlingesnių judrų veislių.

Seminare savo žiniomis su ūkininkais pasidalijo ne tik Lietuvos, bet ir iš Lenkijos atvykę mokslininkai. Jie pateikė informacijos, kad mokslinių bandymų metu 1 ha judrų užauginti išleido 564 Eur, o pardavę sėklas gavo 876 Eur pajamų (312 Eur pelno). Realizavus ir judrų šiaudus pelnas iš hektaro padidėjo dar 111 Eur.

Mikas JUOZAPAITIS

Sėjamosios judros, kurios tausoja dirvožemį

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.