Riešutus labai mėgsta ir kenkėjai (III)

 

(Vilnius, balandžio 16 d.) Lazdynai nereikalauja daug priežiūros, tačiau yra darbų, kurių nepadarius apie riešutų derlių nėra ko svajoti. Lazdynai – tankūs krūmai, todėl aplink juos želia mažiau žolių, tačiau vis tiek aplink kiekvieną krūmą reikia negiliai supurenti žemę ir mulčiuoti, kad ir nušienauta žole. Specialistai pataria tarpueilius užsėti dobilais, juos nupjovus gaunamas azoto gausus mulčias.

Lazdynus kasmet rekomenduojama tręšti mineralinėmis trąšomis (200 g superfosfato ir 50 g kalio druskos), o kas 2–3 metus reikėtų ir organinių trąšų (20 kg komposto). Puiki lazdynų trąša yra saulėgrąžų lukštai. Tai kalio, fosforo ir kitų mineralinių medžiagų šaltinis.

Sausą vasarą lazdynus būtina laistyti. Tai daroma, kai žemė sausa, o lietaus vis dar neprognozuojama. Kad lazdynui trūksta drėgmės, rodo susitraukę lapai. Ypač laistyti reikia lengvesnėje žemėje pasodintus lazdynus. Dėl drėgmės stygiaus lazdynų derlius dažniausiai būna menkas.

Vienastiebiai lazdynai genimi kaip kriaušės ar obelys. Patyrę augintojai pirmuosius 3–4 metus sodinukų negeni, nes prieš sodinimą nukerpa viršūnę tam, kad lazdynas geriau šakotųsi. Tačiau reikia žinoti, kad tankūs ūgliai ir gausi lapija sudaro puikias sąlygas ligoms įsimesti. Ypač šilumą ir drėgmę mėgsta riešutų puvinys. Kad liga neįsitaisytų, tarp lapų turi gerai cirkuliuoti oras. Krūmas, kad per daug nesutankėtų, genimas kas 5–6 metai. Paprastai paliekama 6–10 stiebų. Senesni negu 15 metų lazdynai genimi nuolat, kaskart šalinant senesnius stiebus.

Pavojingiausi lazdynų priešai – riešutiniai vaisiastraubliai. Jie į mezgamus vaisius padeda kiaušinėlių, o iš jų išsiritusios lervos suryja branduolį. Straubliukai naikinami lazdyno krūmą purškiant chemikalais balandžio mėnesį, be to, būtina surinkti ir sudeginti pažeistus riešutus – jie prasčiau laikosi ir krinta purtant krūmą.

Lapus ir ūglius naikina sidabražvyniai lapinukai. Jie naikinami purškiamaisiais fungicidais. Daug riešutų prarandama dėl pilkojo pelėsio, kitaip vadinamo kekeriniu puviniu.  Lazdynai profilaktiškai purškiami pavasarį bordo mišiniu, vėliau – fungicidais. Šalinami pažeisti vaisiai ir lapai. Lazdynai chemikalais purškiama tiek pat kartų kaip ir obelis, kriaušes bei slyvas. Kadangi kenkėjai agresyvėja ir darosi atsparesni, nepatariama du kartus iš eilės naudoti tuos pačius preparatus.

Agroeta

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.