Pieno gamintojams trūko kantrybė – ragina atsakomybę prisiimti Žemės ūkio ministerijai ir Konkurencijos tarybai

(Kaunas, gegužės 14 d.) Lietuvos pieno gamintojų asociacija (LPGA) sureagavo į pieno perdirbėjų pateiktą informaciją ir pirmadienį išplatino viešą kreipimąsi. Jame LPGA konstatuoja, kad „vėl kurstoma priešprieša tarp smulkiųjų ir stambiųjų Lietuvos pieno gamintojų“.

„Kodėl puolami stambieji pieno gamintojai, kurie investuoja, prisiimdami visas verslo rizikas? Kodėl jie piešiami kaip blogis, kuris gamina daug pieno? Kodėl tendencingai ir nekorektiškai pateikiamos pieno kainos Europoje, pavyzdžiu pasirenkant Rytų Vokietijos regioną, bet pamirštant pasaulinių kainų augimo tendencijas pieno produktų rinkoje?“ – retoriškai klausia LPGA.

Pasak asociacijos, visi šie klausimai negali pieno gamintojus palikti abejingais, todėl nusprendė pakomentuoti perdirbėjų pateiktus skaičius.

Vasario mėnesį vidutinė pieno supirkimo kaina ES buvo 34,94 euro centų už kilogramą, Vokietijoje – 35,22 euro centai už kilogramą, o Lietuvoje – 30,64 euro cento už kilogramą.

„Lyginant supirkimo kainas ES ir Lietuvoje, būtina pabrėžti, kad ES yra nurodomos žaliavinio pieno supirkimo kainos, tuo tarpu Lietuvoje nurodoma perskaičiuoto pieno supirkimo kaina“, – teigia LPGA.

Asociacijos nuomone, šių kainų lyginti negalima, nes Lietuvoje yra taikomas perskaičiavimo koeficientas, kuris siekia iki 1,4. „Tai reiškia, kad Lietuvoje žaliavinio pieno supirkimo kaina vasario mėnesį tesiekė 25-26 euro centus už kilogramą“, – sako pieno gamintojai.

„Viena tiesa yra ta, kuri yra atskleista minėtame straipsnyje, kad smulkių pieno ūkių skaičius Lietuvoje mažėja. Pieno perdirbėjai patys pripažįsta, kad pieno surinkimo punktų išlaikymo kaštai yra pastovūs, o mažėjant smulkiųjų gamintojų skaičiui, jų išlaikymo našta vis labiau užgula smulkiuosius pieno gamintojus. Čia ir glūdi atsakymas, kodėl egzistuoja vadinamos žirklės tarp didiesiems ir smulkiesiems pieno gamintojams mokamų supirkimo kainų. Tačiau kas draudžia perdirbėjams mokėti sąžiningą kainą ir stambiems, ir smulkiems pieno gamintojams? Juk vietos po saule turi užtekti visiems“, – konstatuoja LPGA.

Ji ragina Žemės ūkio ministeriją atsikvošėti ir prisiimti atsakomybę už chaosą Lietuvos pieno sektoriuje. Juk neturėdami lėšų investicijoms, ūkiai negali tikėtis pelningų rezultatų ir kurti ilgalaikių planų.

„O kur žiūri Konkurencijos taryba, kai didėjant pasaulinėms pieno produktų kainoms, Lietuvos pieno perdirbėjai mažina ūkininkams mokamas pieno supirkimo kainas? Ar nebūtų laikas pasidomėti ir aiškiai pieno gamintojams ir pieno produktų vartotojams įvardinti vartotojo mokamos pieno kainos dedamąsias – kiek uždirba prekybininkai, perdirbėjai ir kiek lieka gamintojui?“ – klausia LPGA.

Asociacija įsitikinusi, kad ir žemės ūkio ministras Giedrius Surplys bijo Konkurencijos tarybos.

„Kodėl LR žemės ūkio ministras taip bijo tos tarybos, kad net turi jos atsiklausti ar gali už vieno stalo konstruktyvioms deryboms susodinti gamintojus, perdirbėjus ir prekybininkus? Lietuvoje jau tapo populiarios įvairios tyrimų komisijos, tai gal Konkurencijos taryba vieną dieną pasiryš ir ištirs susidariusią ekonomiškai nepaaiškinamą situaciją Lietuvos pieno rinkoje?“ – baigia kreipimąsi Lietuvos pieno gamintojų asociacija.

Agroeta

 • 5 komentarai
  Komentuoti

  1. as   2019/05/14 at 08:54

   Nejau sunku atvažiuoti į kokį pieno supirkimo punktą ir išsiaiškinti kaip yra, o ne malti š, nei karto nei žurnalistai , nei ministerijos atstovai, nei rinkos reguliavimo tarnyba neapklausė pieno gamintojų, tik popierių vartymas ir daugiau nieko, nejau niekas negali pažaboti popierinės Lietuvos, kai tikrinama pvz. svarstyklės , spėkit ką tikrina, žiūri ar yra patikra, bet kad jos nesąmones rodo niekam neįdomu, svarbu patikra, ir kiek yra maustomas tas žmogus, vaizdas toks kad nėra jokio verslo Lietuvoje tik apiplėšimas tų kurie yra žemesnėje pakopoje kurie sukuria žaliavą, kai reikia žmogui mokėti pinigus , tada nežiūrima kaip yra Europos sąjungoje , o kai iš žmogaus paimti, tai viskas daroma pagal Europos sąjungą, mieli žurnalistai jei jums įdomi tikra situacija pieno sektoriuje pavažinėkit po punktus , pasikalbėkit , rašot visai kitaip nei yra ir taip klaidinami visi, dabar pieno gamintojai kurie gamina iki 100 kg. gauna nuo 14 iki 17 cnt. na dar galite tai padauginti iš 1,2 tai pavasarį didžiausias koefciientas, ir matot kokia kaina, pavartykit supirkimo knygutes, sąskaitas , realybė kitokia,jei norit parašykit savo duomenis,paskambinsim,tik nemalkit š

  2. ūkis   2019/05/14 at 08:55

   Atvyks ministro mobili komanda ir viską išspręs.Surašys ūkio likvidavimo aktą ir problemų neliks.

  3. Laisvas   2019/05/14 at 10:16

   Jo jo jau turu spaudima is vetrinarijos kat likviduocau uki ojeine mes patis sutvarkisim pasake taip vetrinarija ika jus itai

  4. Anonimas   2019/05/14 at 11:02

   Rašot iš kosmoso kainas…gal net karves nesat mate???metas tiesos gal i ūkius važiuot pažiuret…visi tik striošit ūkininka temoka ..baudom.anstoleis gasdint ..o kai man skolinga valstybe tsi mat aš nei delspinigiu negaunu nei anstoleis negaliu gasdint
   ..šakalai o ne žmones liko…suryti baigia be dantū🤣🤣🤣😡😡😡😡.

  5. Anonimas   2019/05/15 at 09:25

   Peno gamintojų asociacija nesąžinigai nutyli kad jie investuoja neiš savų pinigų, bet su valdžios palaiminimu pavogę ES paramas bei pieno kainas iš smulkiųjų pieno gamintojų, į biudžetą per lubas mokėdami pamažintus mokesčius. Kodėl vagia? Todėl kad investavę šimtatūkstantines sumas iš karvės temelžia kaip ir be investicijų po 5-8 tūkstančius kg iš karvės , darbuotojams nemoka ES vidurkį atitinkamų atlyginimų, nors už pieną gauna artimą ES vidurkiui kainą,

  Komentuoti

  Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.