Pasaulio žemvaldžių Top-100: tarp stambiausiųjų ir kosmoso užkariautojai

Jeff Bezos

(Kaunas, gruodžio 3 d.) Tęsiame pažintį su stambiausiais pasaulio žemvaldžiais. Kad būtų lengviau palyginti ir įvertinti, primename, kad Lietuvos plotas 65 300 kv. kilometrų arba per 6,5 mln. hektarų. Šiandien pristatome dar dešimt didžiausių ūkininkų, kurie užima pozicijas nuo 90-osios iki 81 vietos.

90 vieta. ALAN HAYES IR SMULKESNI AKCIJŲ VALDYTOJAI – 152 000 hektarų

2012 metais antrepreneris Alanas Haijasas (Alan Hayes) įsteigė Australijos ganyklų fondą. Per keletą metų šiam fondui priklausantys galvijų augintojai įsigijo net 152 000 hektarus žemės dviejose Australijos valstijose – Naujajame Pietų Velse ir Kvinslende.

89 vieta. MALONE MITCHELL III – 155 000 hektarų

Milijardierius Malaunas Mitčelas trečiasis (Malone Mitchell III) savo turtus susikrovė gimtojoje Teksaso valstijoje ieškodamas dujų ir naftos telkinių, darydamas gręžinius, siurbdamas ir pardavinėdamas šias žaliavas. Dalį savo kapitalo jis investavo į 155 000 hektarų Longfellow rančą pietvakarių Teksase. Šis plotas prilygsta visam Kauno rajonui.

88 vieta. HUGHES FAMILY– 158 000 hektarų

Ši šeima irgi iš Teksaso. Milžiniškus turtus jai uždirbo Danas Alenas Hjuzas vyresnysis (Dan Allen Hughes Senior), miręs 2016 metais. Jis irgi prekiavo nafta bei dujomis, o dalį milžiniško kapitalo skyrė didinti ir prižiūrėti savo rančai Vienišos Žvaigždės valstijoje (taip amerikiečiai vadina Teksasą). Dabar rančos šeimininkas yra jo sūnus Danas Alenas Hjuzas jaunesnysis.

87 vieta. ANGUSŲ ŠEIMA – 162 000 hektarų

Australijos ūkininkai Džonas ir Klova Angusai savo gyvulininkystės ūkį įkūrė 1960 metais. Nieko stebėtina, kad jie ėmėsi auginti angusų veislės galvijus. Dabar Angusų gyvulininkystės kompanija turi 162 000 hektarų ganyklų Kvinslendo valstijoje, o vadovauja jai Džono ir Klovos vaikai bei vaikaičiai.

86 vieta. HOLDINGŲ ŠEIMA – 162 000 hektarų

Šios šeimos patriarchas velionis Robertas Erlas Holdingas vertėsi transporto, energetikos ir viešbučių verslais. Iš šių verslų gautas pelnas padėjo jam susipirkti įspūdingo dydžio žemės valdas Jungtinių Amerikos Valstijų Jutos, Aidaho, Montanos ir Vajomingo valstijose. Dabar multimilijonieriaus verslus perėmusi žmona Karolina ir trys vaikai.

85 vieta. JEFF BEZOS– 162 000 hektarų

Džefas Bezas (Jeff Bezos) visam pasauliui geriausiai žinomas kaip Amazon savininkas, o dideli nuosavos žemės plotai vakarų Teksase padarė jį ir vienu stambiausių žemvaldžių Jungtinėse Amerikos Valstijose. Šios žemės yra įsigytos Bezoso aeronautikos kompanijos „Blue Origin“ vardu. Dabar tai kompanijos kuriamų kosminių aparatų bandymo ir paleidimo vieta.

84 vieta. GRANT FARRIS – 163 000 hektarų

Šis milijonierius gyvena Australijoje. Žinant, kokio tai dydžio šalis, nereikėtų stebėtis, kad čia gana daug itin stambių žemvaldžių. Štai ir Grantas Faris valdo net 163 000 hektarų Šiaurės Teritorijos valstijoje. Tai tik šiek tiek mažesnis plotas negu visas Šiaulių rajonas.

83 vieta.  MCCDONALDŲ ŠEIMA – 166 000 hektarų

Kadaise ši šeima turėjo tik vieną ūkį ir dar šiek tiek turto. Dabar jie valdo 166 000 hektarų Alabamos ir Floridos valstijose, nors pagrindinė jų nuosavybė yra Meino valstijoje.

82 vieta. DRAMONDŲ (DRUMMOND) ŠEIMA – 175 000 hektarų

Iš Škotijos kilęs emigrantas Frederikas Dramondas (Frederick Drummond) XIX amžiaus pabaigoje Oklahomos valstijoje įkūrė gyvulininkystės ūkį. XX amžiaus pradžioje ūkį perėmė ir toliau jo valdas plėtė trys Frederiko sūnūs. Šios šeimos palikuonys dabar valdo jau 175 000 hektarų ne tik Oklahomos, bet ir Kanzaso valstijoje.

81 vieta. PHILIP ANSCHUTZ – 176 000 hektarų

Milijardierius investuotojas Pilypas Anšutsas (Philip Anschutz) iš viso turi 176 000 hektarų žemės keliose JAV vakarų valstijose. Praėjusio amžiaus aštuntame dešimtmetyje jis ėmė supirkinėti ir eksploatuoti didžiulius žemės plotus, kuriuose buvo daug naftos. Vėliau susidomėjo energetika iš atsinaujinančių išteklių. O dabar jis turi didžiausių vėjo jėgainių parką visoje Šiaurės Amerikoje.

Pagal užsienio spaudą parengė Regimantas BALTRUŠAITIS

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.