Pasaulio žemvaldžių Top-100: paskutinio dešimtuko lyderė karalienė Elžbieta II

(Kaunas, lapkričio 30 d.) Lietuvoje kartkartėmis vis paaštrėja diskusija apie tai, kiek ūkininkai galėtų valdyti žemės, kokio dydžio turėtų būti jų valdos. Neseniai paviešinti duomenys apie didžiausią Lietuvos žemvaldį dar kartą įpylė alyvos į ugnį. Pagrįstai baiminamasi, kad kelios šeimos arba korporacijos gali supirkti didžiąją dalį Lietuvos žemių, o visiems smulkiesiems ūkininkams teliks „katino ašaros“ ir kumečio dalia. Štai todėl 500 hektarų apribojimas daugeliui atrodo tinkamas ir pagrįstas. Tačiau kitiems tai gerokai per mažai, todėl jie nuolat ieško visokių legalių ir nelegalių būdų bei galimybių žemės ūkio valdas pasididinti.

O kokio dydžio žemės valdas turi didžiausi pasaulio žemvaldžiai? Kaip stambiausi mūsų žemvaldžiai dera greta stambiausių pasaulio „kolegų“? Pateikiame tinklalapio topfarmer.co.ke sudarytą šimtuką didžiausių pasaulio žemvaldžių. Ūkių dydžiai ir valdomos žemės plotai iš tikrųjų gniaužia kvapą. Tikriausiai nustebsite, sužinoję, kad, pavyzdžiui, Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II sąraše užima „tik“ 91 vietą, o didžiausias pasaulyje pieno ūkis pusantro karto viršija Lietuvos teritoriją.

Kad būtų lengviau palyginti ir įvertinti, primename, kad Lietuvos plotas 65 300 kv. kilometrų arba per 6,5 mln. hektarų.

100 vieta. MOHHAMED DEWJI – 60 000 hektarų

Buvęs politikas, o dabar verslininkas Mohhamed Dewji yra stambiausias Tanzanijos žemvaldys ir vienas didžiausių visoje Afrikoje. Jo valdoma kompanija MeTLGroup turi 60 000 hektarų žemės. Tai daugiau negu Vilniaus ir Kauno teritorijos kartu sudėjus.

99 vieta. LĖJŲ (LAY) ŠEIMA – 80 000 hektarų

Frito-Lay įmonės, gaminančios ir mums visiems gerai žinomus Lays traškučius, įkūrėjo Herman Lay šeima yra tarp didžiausių Argentinos žemvaldžių. „Bulvių karaliaus“ palikuonys turi 80 000 hektarų nuosavos žemės Neuquén ir Río Negro provincijose. Šie milžiniški ploti naudojami auginti vynuogėms, žvejybai ir medžioklei.

98 vieta. KARALIŠKOJI PAUKŠČIŲ APSAUGOS DRAUGIJA (THE ROYAL SOCIETY FOR THE PROTECTION OF BIRDS) – 83 000 hektarų

Ši draugija yra vienas didžiausių Anglijos, Velso ir Škotijos žemvaldžių. Labdaringai draugijai priklauso 83 000 hektarų dirbamos žemės, draustinių teritorijos ir dar daug visokios kitokios nuosavybės visoje Jungtinėje Karalystėje.

97 vieta. ANDERS HOLCH POVLSEN – 88 000 hektarų

Danų mažmeninės prekybos milijardierius Anders Holch Povlsen per keletą paskutiniųjų metų įsigijo Škotijoje 11 dvarų ir dabar yra didžiausias Škotijos žemvaldys. O iš viso jo valdomas Caledonian holdingas turi 88 000 hektarus žemės. Tai yra dvigubai didesnė negu Vilniaus teritorija.

96 vieta. RICHARD SCOTT, BUCCLEUCH & QUEENSBERRY KUNIGAIKŠTIS – 97 000 hektarų

Vienas didžiausių žemvaldžių visoje Europoje, Baklų ir Kvinsberi (Buccleuch & Queensberry) kunigaikštis Richard Scott turi iš viso 97 000 hektarų žemės valdų. Paskaičiuota, kad apskritai maždaug trečdalis visos Jungtinės Karalystės teritorijos priklauso aristokratų šeimoms.

95 vieta. CHAROEN SIRIVADHANABHAKDI – 102 000 hektarų

Tailando „gėrimų karalius“ Charoen Sirivadhanabhakdi per keletą paskutiniųjų metu įsuko itin sėkmingą nekilnojamojo turto verslą. Šis milijardierius dabar valdo žemės plotus ir turi įvairios kitos nuosavybės Singapūre, JAV ir Europoje.

94 vieta. NUNLEY BROTHERS – 122 000 hektarų

Dabar jau velionis Teksaso gyvulių augintojas Redas Nanlis (Red Nunley) įsteigė savo ūkį Sabinel vietovėje praėjusio amžiaus viduryje. Kartu su Dolfu Briskou jaunesniuoju (Dolph Brisscoe) jis augino ir tobulino Santa Gertrudis veislės galvijus. Dabar šį ūkį, apimantį teritorijas Teksase ir Naujoje Meksikoje, valdo Nanlio anūkai Ričardas ir Bobas.

93 vieta. KOLINSŲ (COLLINS) ŠEIMA – 126 000 hektarų

Net penkios Kolinsų šeimos kartos užsiiminėja miškų verslu. Šį verslą Kalifornijos, Oregono ir Pensilvanijos valstijose jie pradėjo dar prieš Amerikos pilietinį karą. Tiek amžių išsilaikyti ir išlikti konkurencingiems padėjo tai, kad savininkai nuolat yra inovatyvūs, naudoja pažangiausią techniką, ieško ir diegia moderniausias naujoves.

92 vieta. ASTRAPŲ (ASTRUP) ŠEIMA – 133 000 hektarų

Astrapų šeima valdo Meraker Brug kompaniją, kuriai priklauso 133 000 hektarų brandaus bei produktyvaus miško ir gyvosios gamtos centrinėje Norvegijos dalyje. Astrapų šeima yra šios šalies stambiausias privatus žemvaldys.

91 vieta. KARALIENĖ ELŽBIETA II – 146 000 hektarų

Junginės Karalystės karūnai priklauso 146 000 hektarų žemės. Tačiau pati karalienė negali jos parduoti, nes tai nėra jos asmeninė nuosavybė. Žemė priklauso valdančiajai karališkajai šeimai. Į šias valdas įeina dalis Londono, dideli dirbamos žemės plotai, kaimiškos vietovės ir daugiau kaip pusė Jungtinės Karalystės jūros pakrantės.

Pagal užsienio žiniasklaidą parengė Regimantas BALTRUŠAITIS

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.