Pasaulio žemvaldžių Top 100: manote, kad turtingiausias yra Australijos žemvaldys?

(Kaunas, gruodžio 24 d.) Šiandien baigiame stambiausių žemvaldžių ciklą, o paskutiniame dešimtuke vyraujantys australai, deja, nevaldo didžiausių žemės plotų. Lyderį galėjome nesunkiai nuspėti viduramžiais. Pasirodo, kad niekas nepasikeitė ir šiais moderniais laikais.

10 vieta. BRETAS BLANDIS (BRETT BLUNDY) – 3,4 mln. hektarų

Šis Australijos mažmeninės prekybos magnatas savo žemės plotus ypač padidino per keletą paskutiniųjų metų. Tarp naujų „pirkinių“ yra ir ypač didelis „Walhallow Cattle Station“ ūkis Šiaurės Teritorijos valstijoje. Jį Bretas Blandis įsigijo 2015 metais už 77 mln. dolerių.

9 vieta. BRUKŲ (BROOK) ŠEIMA – 3,5 mln. hektarų

Ši šeima, vadovaujama ekologinės žemdirbystės entuziasto Deivido Bruko, turi daugybę ūkių Australijos Kvynslando ir Pietų Australijos valstijose. Bendras jų plotas 3,5 mln. hektarų.

8 vieta. BANKO „MACQUARIE GROUP“ AKCININKAI – 4,4 mln. hektarų

Dar vienas Australijos milžinas – kompanija „Paraway Pastoral Company“. Visame žemyne ji valdo daugybę avininkystės ir gyvulininkystės ūkių, kurių bendras plotas 4,4 mln. hektarų. O pati kompanija priklauso kitam milžinui – bankui „Macguarie Group“.

7 vieta. GAJUS HENDSAS (GUY HANDS) IR KITI AKCININKAI – 5,7 mln. hektarų

Stambiausias privatus Australijos jautienos tiekėjas „Consolidated Pastoral Company“ turi 375 000 galvijų ir 5,7 mln. hektarų žemės. Šios kompanijos pagrindinis akcininkas – Jungtinės Karalystė finansininko ir investuotojo Gajaus Hendso įmonė „Terra Firma Capital Partners“.

6 vieta. MAKLACHLANŲ (MACLACHLAN) ŠEIMA – 5,75 mln. hektarų

Australijos avininkystė ir gyvulininkystės kompaniją „Jumbuck Pastoral Company“ dar 1888 metais Adelaidėje įkūrė šeimos patriarchas H. P. Maklachlanas. Dabar šią kompaniją valdo tik Maklachlanų šeimos nariai. Visoje šalyje ji turi 5,75 mln. hektarų žemės ir yra didžiausia vilnos tiekėja Australijoje.

5 vieta. DŽOU LIUISAS (JOE LEWIS) IR KITI AKCININKAI – 7 mln. hektarų

Tai teritorija, didesnė už visą Lietuvą. O priklauso ji seniausiai Australijos žemės ūkio kompanijai „Australian Agricultural Company“, įkurtai 1824 metais. Šios įmonės akcijų daugiausiai turi britų turtuolis Džou Liuisas. Milžinišką 7 mln. hektarų teritoriją sudaro kompanijos žemės Kvynslando ir Šiaurės Teritorijos valstijose.

4 vieta. „ŽONGDING“ PIENININKYSTĖS ŪKIO IR „SEVERNYJ BUR“ AKCININKAI – 9,1 mln. hektarų

Didžiausias pasaulyje pienininkystės ūkis yra Kinijos Mudandžiang mieste. Iš tikrųjų mieste yra tik jo būstinė. Visą šią pieno „valstybę“ sudaro 32 maži ir vidutiniai (Kinijos mastu) ūkiai. Bendras jų plotas – pusantros Lietuvos arba beveik visa Vengrija. Įmonę kartu valdo Kinijos „Žongding“ pienininkystės ūkis ir Rusijos „Severnyj Bur“. Anglų tinklalapis skelbia, kad šis milžiniškas darinys turi 100 000 karvių ir kasmet primelžia iki 800 000 litrų pieno. Patys kinai savo tinklalapyje nurodo kitokį karvių skaičių, tik 25 000 melžiamų. Didžiausia iš šių karvių primelžto pieno dalis keliauja į Rusiją.

3 vieta. DŽINA RAINHART (GINA RINEHART) – 12 mln. hektarų

Nereikėtų stebėtis, kad didžiausia Australijos turtuolė Džina Rainhart yra ir stambiausia šios šalies žemvaldė. Kasyklų verslą valdanti magnatė neseniai „atsignybo“ stambų kąsnį iš didžiausios pasaulyje privačios žemės ūkio kompanijos „S. Kidman & Co.“, prisidurdama jį prie savo klestinčių gyvulininkystės ūkių, kurių jau ir taip turėjo dvidešimt vieną. Dabar jos valdos sudaro teritoriją, beveik prilygstančią bendram Lietuvos ir Latvijos plotui.

2 vieta. AUTONOMINĖ TERITORIJA NUNAVUT – 35 mln. hektarų

Nunavutų autonominės teritorijos Kanados šiaurėje plotas 35 mln. hektarų. Jos pagrindiniai gyventojai eskimai dvidešimtame amžiuje pradėjo siekti autonomijos. Po ilgų derybų, kurias eskimų organizacija „Inuit Tapiriit Kanatami“ vedė su Kanados vyriausybe, ir 1982 plebiscito, kuriame 85 proc. vietinių gyventojų balsavo už autonomiją, 1999 metais buvo įkurta Nunavutu autonominė teritorija.

1 vieta. KATALIKŲ BAŽNYČIA – 76,1 mln. hektarų

Katalikų bažnyčiai priklausančios žemės sudaro 76,1 mln. hektarų. Tai įspūdingas nekilnojamojo turto portfelis. Tokia teritorija didesnė už visą Prancūziją. Štai todėl laikoma, kad Šventasis sostas yra stambiausias ne valstybinis žemvaldys pasaulyje. Jam priklausančios teritorijos išsidėsčiusios beveik visame pasaulyje, visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą. Žinoma, taip pat ir Lietuvoje.

Pagal užsienio spaudą parengė Remigijus BALTRUŠAITIS

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.