Pasaulio žemvaldžių Top-100: bažnyčia lyg viduramžiais valdo didžiulius žemės plotus

(Kaunas, gruodžio 7 d.) Tęsiame pažintį su stambiausiais pasaulio žemvaldžiais. Šiame dešimtuke rasite ir gamtosaugininkų, ir bažnyčios atstovų.

70 vieta. FORDŲ ŠEIMA – 253 000 hektarų

Fordų šeimos patriarchas Kenetas (Kenneth) Fordas 1936 metais Jungtinių Amerikos Valstijų Oregono valstijoje, Rosenburge, įkūrė nedidelę lentpjūvę. Tai buvo kukli būsimo didžiulio verslo pradžia. Praėjus septyniasdešimčiai metų, Keneto palikuonys valdo jau 253 000 hektarų miškų vakarų Oregone ir šiaurės Kalifornijoje.

69 vieta. HUGH GROSVENOR, VESTMINSTERIO SEPTINTASIS KUNIGAIKŠTIS – 255 000 hektarų

Hju Grosvenoras (Hugh Grosvenor) yra ne tik stambus žemvaldys, bet ir turtingiausias tarp pasaulio žmonių, dar nesulaukusių 30 metų. Iš 2016 m. mirusio tėvo Džeraldo Grosvenoro, Vestminsterio šeštojo kunigaikščio, jis paveldėjo didžiulius Grosvenorų rūmus. Kartu su šiais rūmais 27 metų milijardierius dabar valdo 57 000 hektarų žemės Jungtinėje Karalystėje. Į šiuos hektarus įeina ir teritorijos centriniame Londone. Dar 168 000 hektarų jis turi JAV, Australijoje ir Kanadoje.

68 vieta. BRISKOU (BRISCOE) ŠEIMA– 259 000 hektarų

Teksaso turtuolių Briskou (Briscou) šeima gali didžiuotis ne vienu iškiliu protėviu, suvaidinusiu svarbų vaidmenį Vienišos Žvaigždės (taip dar vadinamas Teksasas) istorijoje. Dabar šių iškilių asmenybių palikuonys valdo didžiulius žemės plotus pietų Teksase.

67 vieta. PASTARŲJŲ DIENŲ ŠVENTŲJŲ JĖZAUS KRISTAUS  BAŽNYŽIA – 271 000 hektarų

Ši bažnyčia geriau žinoma kitu pavadinimu – mormonų. Kaip ir daugelis kitų bažnyčių, Pastarųjų dienų šventųjų Jėzaus Kristaus bažnyčia yra ne tik sielovados institucija, bet ir stambus žemvaldys. Dabar šiai bažnyčiai priklauso 271 000 hektarų žemės Jungtinėse Amerikos Valstijose, o neseniai ji tapo didžiausių žemvaldžiu Floridos valstijoje.

66 vieta. BROLIAI VILKSAI – 272 000 hektarų

Broliai Vilksai (Wilks) profesinę karjerą pradėjo kaip mūrininkai. XXI amžiaus pradžioje jie statybų verslą metė ir ėmėsi ieškoti naftos bei dujų, taikydami hidraulinio plėšymo technologiją. Šis naujas verslas buvo toks sėkmingas, kad broliai greitai praturtėjo. Didelę dalį uždirbto kapitalo jie investavo į žemę. Dabar iš viso Teksaso ir Montanos valstijose broliai turi 272 000 hektarus žemė.

65 vieta. HJUITŲ (HEWITT) ŠEIMA – 300 000 hektarų

Jau kelios Hjuitų (Hewitt) šeimos kartos Australijos Kvynslando valstijoje užsiiminėja galvijų auginimo verslu. Dabar ši šeima vis dar valdo 300 000 hektarų žemės.

64 vieta. NACIONALINIS GAMTOS APSAUGOS FONDAS IR NACIONALINIS ŠKOTIJOS GAMTOS APSAUGOS FONDAS – 330 000 hektarų

Jungtinėje Karalystėje esantis Nacionalinis gamtos apsaugos fondas ir Nacionalinis Škotijos gamtos apsaugos fondas kartu valdo 330 000 hektarų žemės plotus Anglijoje, Velse, Škotijoje ir Šiaurės Airijoje. Prižiūrėdami tokius didžiulius plotus, šie labdaringi gamtos išsaugojimo fondai yra vieni iš stambiausių privačių Jungtinės Karalystė žemvaldžių.

63 vieta.  PINGRIŲ (PINGREE) ŠEIMA – 336 000 hektarų

Prieš 150 metų laivybos magnatas Deividas Pingris Meino valstijoje pradėjo supirkinėti žemę ir gana greitai tapo įspūdingų žemės plotų savininku. Iki šių dienų iš šio palikimo išliko 336 000 hektarų, kuriuos valdo daugybė Pingrio palikuonių.

62 vieta. KINGŲ IR LIUISŲ (KING & LEWIS) ŠEIMOS – 369 000 hektarų

Didžiausią rančą Teksase 1853 metais įkūrė kapitonas Ričardas Kingas ir Gideonas K. Liuisas. Ją iki šiol valdo Kingo ir Liuiso palikuonys. Jų veikla įvairi – ūkininkavimas, gyvulininkystė, medžioklė, taip pat nafta ir dujos.

61 vieta. DE MORAESO (DE MORAES) ŠEIMA – 390 000 hektarų

„Sojų karaliumi“ vadinamas Brazilijos turtuolis Olasyras (Olacyr) de Moraes įsteigė didžiausią pasaulyje sojų plantaciją. Dabar šio turtuolio palikuonys Pietų Amerikoje valdo 390 hektarų ploto teritorijas.

Pagal užsienio spaudą parengė Regimantas BALTRUŠAITIS

Pasaulio žemvaldžių Top-100: bažnyčia lyg viduramžiais valdo didžiulius žemės plotus

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.