Melioracija: gal verta pasimokyti iš kaimynų?

(Kėdainiai, lapkričio 20 d.) Latvijos ir Estijos ūkiai taip pat buvo merkimai lietaus, bet ten melioracija daug geresnės būklės, nes žemdirbiai patys prižiūri melioracijos įrenginius ir gali pasinaudti ES parama įsigyti specialiai technikai. Šis modelis siūlomas ir mūsų žemdirbiams.

Kėdainių rajono ūkininkas Algimantas Kižauskas yra vienas iš nedaugelio, kuris pats investavo daug lėšų į melioracijos griovių, vamzdelių priežiūros techniką. „Taip pat turime diagnostinius prietaisus, kurie parodo, kurioje vietoje po žeme užsikimšęs vamzdelis. Tada su specialiais įrenginiais išplauname ir sutvarkome melioracijos įrenginius ir jie vėl puikiai veikia“, – pasakojo ūkininkas.

Jis teigė šiemet sėkmingai nukūlęs javus, rapsą, kitas augalines kultūras. „Nuo pat ūkininkavimo pradžios skyriau daug dėmesio melioracijai, tuo labiau, kad mūsų laukai buvo permirkę. Dabar net ir po tokio lietingo rudens jie sausi, rastumėte gal tik pavienes balutes“, – teigė žemdirbys.

Tačiau tokias investicijas pajėgūs skirti nedaug žemdirbių, nebet jie sulauktų paramos. Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos vadovas Dainius Kižauskas įsitikinęs, kad priėmus sprendimą paremti žemdirbius melioracijos būklė taptų geresnė. „Kai kurie ūkiai jau įsigijo specializuotos melioracijos priežiūros technikos iš įmonės „Agro Dotnuva“, kuri atstovauja Latvijos gamintoją „Baltic Invest“, bet to dar neužtenka, reikia strateginių sprendimų, kaip paskatinti privačią iniciatyvą gelbėti merkiamus mūsų laukus. Tam yra priemonės, iniciatyva, noras, motyvacija, tereikia visa tai paskatinti valstybės lygiu“, – tvirtino D.Kižauskas.

Vyriausybė siūlo iki 2020 m. perduoti visus melioracijos įrenginius žemės ūkio plotų savininkams. Tačiau be paramos įsigyti reikiamai technikai, situacija dar labiau pablogėtų.

Žemės ūkio ministerija skaičiuoja, kad kasmet melioracijos įrenginių priežiūrai reikėtų skirti 15,6 mln. eurų, o investicijoms į kapitalinį remontą – po 29,4 mln. eurų. Deja, valstybės biudžetas šį poreikį tenkina tik trečdaliu, o melioracijos statinių rekonstravimui lėšų neskiriama nuo 2012 m. – tam naudojamos tik ES finansinės paramos lėšos.

 

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.