Kooperatyvų plėtra – vis dar stagnacijoje

(Kaunas, sausio 10 d.) Nors daug kalbama,kad geriausias ginklas prieš perdirbėjų diktatą ir galimybės plėtoti ūkius yra kooperatyvai, tačiau jau kelerius metus matoma akivaizdi stagnacija po nuosmukio prasidėjusio dar 2014 m.

Didžiausią kooperatyvų skaičių turėjome 2011 m. – 45.  Po to buvo staigus nuosmukis iki 32, vėliau žemdirbiai lyg ir patikėjo kooperacijos nauda ir jų 2014 m. pagausėjo iki 44, bet jau kitais metais 9 iš jų iširo. Po to skaičius nuolat mažėjo ir 2017 m. teliko 22. Šiek tiek geresnis rezultatas buvo pernai, bet nė iš tolo neprilygo ankstesniems metams, nors ir tada, tiesą sakant, kooperacija buvo labai silpna.

Šiuo metu turime 26 kooperatyvus.

Vieno iš naujesnių kooperatyvų „Bio LEUA“ steigėjas ir direktorius Nikolajus Dubnikovas portalui „Agroeta“ sakė nesistebintis, kad nėra jokio proveržio kooperacijoje, o atvirkščiai, regime nuosmukį. Pasak jo, vis dar daug biurokratinių kliūčių žmonėms burtis ir vienyti jėgas. Šiuo metu norint gauti žemės ūkio kooperatyvo statusą reikia, kad 50 proc. žemės ūkio gamybos pajininkų apyvartos vyktų per kooperatyvą, o pačio kooperatyvo kaip subjekto apyvarta su savo nariais taip pat turi sudaryti 50 proc. „Po dvejų metų galima tą apyvartos reikalavimą didinti ir iki 70 proc., tačiau pirmus metus ūkininkai turi vykdyti savo ūkių įsipareigojimus, todėl pasiekti reikalaujamą rodiklį veiklos pradžioje kooperatyve sunkiai įmanoma. Tai nesuteikia jokios motyvacijos žemdirbiams burtis į kooperatyvus ir jų plėtra tokiomis sąlygomis neįmanoma.“, – teigė N.Dubnikovas.

Lietuvos žemės ūkio rūmų Kooperacijos komitetas siūlo suteikti kooperatyvo statusą ir teikti jam paramą, jei 80 proc. jo pajininkų yra turintys ne mažesnį trejų metų stažą ūkininkai, gaunantys pajamas iš žemės ūkio veiklos. Taip pat siūloma, kad kooperatyvo statuso suteikimo procedūros turėtų būti suteiktos žemdirbių savivaldai, kuri nustatytų savikontrolės mechanizmus.

 • Atsiliepimai
  Komentuoti

  1. Žemės ūkio rūmai -- AŪŪŪ   2019/01/10 at 11:57

   Gal Žemės ūkio rūmai galėtų pateikti ataskaitą dėl daugelį metų skirtų lėšų kooperacijos plėtrai ir paaiškinti kooperatyvų plėtros stagnacijos pirežastis.

  Komentuoti

  Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.