Kelmėje atidengtas paminklas rašytojui Icchokui Merui


(Kelmė, kovo 14 d.) Kelmėje, Icchoko Mero aikštėje prie Jono Graičiūno gimnazijos, atidengtas šiam rašytojui atminti ir pagerbti skirtas paminklas.  Ceremonija surengta minint I. Mero mirties penktąsias metines. 

Į renginį kvietė Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė, Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondas ir Žydų bendruomenė „Vilnius – Lietuvos Jeruzalė“, bendradarbiaudama su Kelmės rajono savivaldybe.

Per paminklo atidengimo ceremoniją kalbėjo Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės atstovai, Jakovo Bunkos labdaros ir paramos fondo atstovas Daumantas Levandosevas.  Icchoką Merą prisiminė  Kelmės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Albertas Brazas,  Tarybos narys Egidijus Ūksas, Seimo nario padėjėja Janina Skeberdienė.

Rašytojas Icchokas Meras — glaudžiai su Kelme susijusi asmenybė. Šiame mieste jis 1934 metais gimė, išgyveno tragišką vaikystę,kuomet per holokaustą neteko tėvų . Užaugintas paprastų, bet kilnių lietuvių Bronės ir Juozo Dainauskų, I. Meras baigė gimnaziją, vėliau Kauno politechnikos institutą, įgijo inžinieriaus specialybę

Sulaukęs pasaulinės šlovės, emigravęs į Izraelį, nepamiršo Lietuvos ir Kelmės. Icchokas Meras rašė tik lietuviškai, jo kūriniai išversti į 24 kalbas.  Rašytojo kūryba įvertinta Izraelio valstybės prezidento Zalmano Šazaro (1973) Tarptautine atminimo, pagarbos ir meistriškumo Holokausto literatūrine premija (1973), daugeliu kitų apdovanojimų. 2010 metais I. Merui skirta  Lietuvos nacionaline kultūros ir meno  premija, 1995 metais jis apdovanotas LDK Gedimino III laipsnio ordinu.

Paminklas Icchokui Merui Kelmėje — trečiasis jo atminties ir pagarbos simbolis. Prieš dešimtmetį, per Akmentašių simpoziumą skulptoriai Kazys Bimba ir Jonas Vaicekauskas sukūrė du akcentus: pasirinktas romane „Lygiosios trunka vidudienį“ sprendžiamas gyvybės ir mirties klausimas, ant perskelto akmens užrašytas aikštės pavadinimas.

Dalia KARPAVIČIENĖ

Ritos Ščiglinskienės nuotr.: Kelmėje atidengtas paminklas rašytojui Icchokui Merui, nuo jo mirties praėjus penkeriems metams.I

Kelmėje atidengtas paminklas rašytojui Icchokui Merui

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.