Kas iš tų privalumų – smaukime dar krutančius

(Kaunas, birželio 21 d.) Neseniai paskelbta žinia, kad Lietuva patenka tarp atspariausių gamtos stichijoms šalių pasaulyje. Bet ji greičiausiai valdžios nesudomino, nors ši naujiena yra labai svarbi numatant tolesnę valstybės raidą. Vietoje to ieškoma būdų, kaip dar labiau apmokestinti išlikusius ir vis dar krutančius kaime.

Pasaulyje gausėja įvairių gamtos kataklizmų, o klimatologai nieko gero nežada ir ateityje. Antai Ispanijoje prognozuojama, kad šiemet dėl sausrų stipriai sumažės derlius. Gali būti, kad tai tik šių metų aktualija, bet perspektyvoje Pietų Europos šalims prognozuojamas vos ne virtimas dykuma. Gamta pridaro daug nuostolių ir Lietuvoje, būna pernelyg lietingų ar pernelyg sausų periodų, bet jie nėra tokie pražūtingi kaip svetur. Turime gausius vandens išteklius, čia negrasina žemės drebėjimai, cunamiai, tornadai, potvyniai, nuošliaužos, kurie nusiaubia ištisas gyvenvietes, miestus, nusineša žmonių gyvybes. Jungtinių Tautų Organizacija dėl to Lietuvą įtraukė į 20 atspariausių gamtos stichijoms pasaulio valstybių sąrašą.

Tai labai aiškiai pasufleruoja, kuriose srityse galime būti konkurencingi jau netolimoje ateityje. Iš lėto šiltėjantis, nestokojantis drėgmės klimatas greičiausiai bus vis palankesnis auglininkystei. Gyvulių augintojams sąlygos ir toliau bus dar palankesnės – čia neįsivaizduojama, kad pievos dar birželio mėnesį prarastų žalią spalvą kaip pietiniuose mūsų kontinento regionuose. Būtų kvaila to neišnaudoti. Aukštosios ir išmaniosios technologijos, apie kurias madinga kalbėti, tam netrukdo, bet gali tik papildyti šią strategiją. Graži ir saugi gamta taip pat palanki plėtoti turizmą.

Deja, vietoje planų, kaip protingai išnaudoti tai ką turime, kurpiami planai, kaip dar ką nors išsunkti iš dirbančių kaime. Finansų ministras Vilius Šapoka teigia, kad didesnis ūkininkų ir kaimo turizmo verslo apmokestinimas yra būtinas mažinant skurdą. Bet ar keli eurai pridėti prie pašalpos sumažins skurdą? Paprasta logika kužda, kad skurdą daug labiau mažintų naujos darbo vietos ir didėjantis skaičius norinčių užsiimti verslu kaime. Deja, skleidžiama žinia apie vos ne parazituojančius visų sąskaita ūkininkus ir kaimo turizmo organizatorius tikrai neskatina ir nemotyvuoja kurti savo ir šalies ateitį kaime.

Saulius Tvirbutas

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.