Ką svarbu žinoti augalininkystės ūkiams apie rugsėjo mėnesio darbus

(Vilnius, rugsėjo 10 d.) Rugsėjis – pirmasis rudens mėnuo, kurio metu ūkiuose netrūksta darbų. Lietuvos klimato specifinės sąlygos (trumpas šiltasis vegetacinis periodas), kai augalų derliaus nuėmimo periodas labai dažnai sutampa su žiemkenčių sėjos pradžios optimaliu laiku, labai apsunkina visų šių darbų atlikimą geriausiais terminais. AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir mikroelementų prekybos vadovas Andrius Lukoševičius ir prof. Albinas Šiuliauskas teigia, kad nespėjus tinkamu laiku pasėti žiemkenčių, mažėja būsimas pasėlių produktyvumas. Tačiau šių neeilinių metų rudenį yra visos sąlygos darbus atlikti nevėluojant.

„Žieminių javų, kaip pagrindinių priešsėlių žieminiams rapsams, pjūtis įprastai prasideda tik rugpjūčio mėnesio pirmą dekadą. Tai yra tada, kai prasideda žieminių rapsų, o vėliau – ir hibridinių veislių žieminių javų sėjos optimalus laikas. Dažnai pastarųjų augalų sėja vėluoja dėl ūkių nesugebėjimo laiku nupjauti (iškulti) priešsėlinius pasėlius bei paruošti dirvas žiemkenčių sėjai“, – sako specialistai.

Be to, žieminių kviečių sėjos optimalus laikas beveik visiškai sutampa su žieminių rapsų ir hibridinių veislių žieminių javų pasėlių priežiūros pirmąja stadija, bulvių ir cukrinių runkelių paruošimu kasimui, kitais rūpesčiais. Neįmanoma visko atlikti vienu metu, todėl skubant nukenčia darbų kokybė.

Žinoma, klimatui šiltėjant, keičiasi ne tik metų periodų (pavasaris, vasara, ruduo ir žiema) orų sąlygos, bet ir jų pradžios-pabaigos datos. Kinta ir augalų augimo bei vystymosi specifika ir faktinės jų datos. Dažnai tai padeda mums kokybiškiau ir optimaliu laiku atlikti būtinus darbus.

„Geras pavyzdys yra šie metai: dėl aukštesnės orų temperatūros ir mažesnio kritulių kiekio žiemkenčiai ir vasarojus subrendo net 10-14 dienų anksčiau daugiamečių parametrų. O rapsų ir javų kūlimą baigėme net 2-3 savaitėmis anksčiau“, – teigia AB „Linas Agro“ ekspertai.

Tai buvo pagrindinė priežastis, kad iki rugsėjo vidurio suspėjome iškulti visus javus ir rapsus, pasėti žieminius rapsus, hibridinių veislių žieminius javus, paruošti beveik visas dirvas bei paskleisti trąšas kitų rūšių žieminių javų sėjai ir pasėti didžiąją dalį rugių bei kvietrugių. Kai kurie ūkiai netgi pradėjo sėti linijinės selekcijos veislių žieminius kviečius. Tokia gera situacija sunkiai įsivaizduojama įprastais metais.

Parengta pagal AB „Linas Agro“

 • Atsiliepimai
  Komentuoti

  1. sala   2018/09/10 at 14:30

   ar neperaugs šiemet… mes tai dar kviečių nesėjam

  Komentuoti

  Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.