Išmokos už nenašias žemes: ministro kalbos skiriasi nuo darbų

(Vilnius, kovo 14 d.) Seimo Kaimo reikalų komitete (KRK) trečiadienį svarstytos ūkininkavimo aktualijos vietovėse, turinčiose didelių gamtinių ar specifinių kliūčių. Esą 2018 m. gegužės 18 d. tarp Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ir Nepalankių ūkininkauti žemių naudotojų asociacijos (NŪŽNA) buvo pasirašytas susitarimas, papiktinęs daugelį nenašiose vietovėse ūkininkaujančių žemdirbių.

Po šio susitarimo pasirašymo labiausiai nederlingose žemėse dirbantiems ūkininkams išmokos už hektarą sumažėjo nuo 20 iki 30 eurų, kai kurie apskritai neteko šios paramos, tuo tarpu derlingose žemėse ūkininkaujantieji gerokai pastorino savo piniginę.

Parama sumažėjo 20-30 eurų už hektarą

Susitarimo su ŽŪM- nepasirašiusios Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacijos (LNŽNA) vadovė Danutė Karalevičienė sako, jog į nenašių žemių žemėlapį nepateko itin sudėtingose sąlygose dirbantys ūkininkai, o už nenašias žemes pradėtos mokėti lėšos tiems, kurie ūkininkauja 42-50 balų našumo žemėse.

„Daugeliui mūsų buvo nuimta po 20-30 eurų už hektarą ir keista, kad Europos Komisija pripažįsta, jog mes ūkininkaujame tokiose sudėtingose vietovėse, o Lietuva to nepripažįsta, – per Seimo KRK posėdį kalbėjo D. Karalevičienė. – Šiandien mokėti žmonėms, kurie ūkininkauja 50 balų našumo žemėse, tai visiškai nesuprantama“.

Parlamentaras Juozas Baublys iškėlė klausimą, kodėl ŽŪM susitarimą pasirašė tik su viena asociacija (NŪŽNA), o dokumente atsirado punktai, kurių neturėjo būti.

„Pavyzdžiui, „užtikrinti asociacijos narių interesų apsaugą“. Tai punktas, kuris nemanau, kad turėjo būti įtrauktas į tokį susitarimą su viena asociacija“, – sakė J. Baublys.

Jam taip pat kilo klausimas, kodėl mažėja parama itin nepalankiose vietose ūkininkaujantiesiems. „Bet šiai analizei atlikti tiesiog pritrukau laiko ir prašyčiau kitam posėdžiui pateikti išsamesnę informaciją“, – sakė J. Baublys.

Posėdyje mėgino užglaistyti situaciją

Posėdyje dalyvavo ir žemės ūkio ministras Giedrius Surplys. Jis pasiūlė abiems asociacijoms dar kartą susėsti prie stalo ir išsiaiškinus aktualiausius klausimus, pasirašyti naują susitarimą.

„Tačiau šiame žaidime žaidžia trečias žaidėjas – Europos Komisija. Ir nepaisant to, ko mes norėtume ar kas bus susitarta, bet kurį kartą EK įneša savų korekcijų“, – dievagojosi G. Surplys.

Tiesa, paties ministro pastangos kelia abejonių. „Agroeta“ išsiaiškino, kad G. Surplys vos prieš dvi savaites (2019 m. kovo 1 d.) patvirtino ŽŪM 2019-2021 metų strateginį veiklos planą.

Jame juodu ant balto parašyta, kad parama už nenašias žemes („Išmokos už vietoves, kuriose esama gamtinių ar kitokių specifinių kliūčių“) sumažės daugiau kaip 4 mln. eurų. Jei 2019 m. numatyta išmokėti 14,43 mln. eurų, tai 2020 m. ši paramos suma mažėja iki 10,1 mln. eurų.

Veiksmus asociacijos derins tarpusavyje

Nepalankių ūkininkauti žemių naudotojų asociacijų vadovas Jonas Kuzminskas patikino, kad susitarimas su ŽŪM buvo derinamas.

„Bet naujame susitarime reikės viską apkalbėti, bet susidariusi situacija mus varo į neviltį. Mes nebuvome įrašę ir paramos sumos, todėl dėl to kaltiname tik save“, – pripažino J. Kuzminskas.

Jis pritarė, kad vertėtų pasirašyti naują susitarimą su ŽŪM. Abi asociacijos dabar derina veiksmus ir mėgins su ŽŪM sėsti prie derybų stalo.

Vis dėlto finansavimo klausimo Seimo KRK žada nepalikti nuošalyje. J. Baublys tikino, kad kitam posėdžiui būtina gauti visą informaciją.

Agroeta

 • Atsiliepimai
  Komentuoti

  1.   2019/03/14 at 18:49

   Aš manau, kad ministreliui už vaucerius, maisto kainas, nepalankiu vietovių žemėlapį , ekoagros vadovo atleidimą ir ministerijos perkėlimą
   Kaunan pats laikas eiti pailsėti.

  Komentuoti

  Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.