Išankstines sutartis sudarę ūkininkai „graužiasi“ alkūnes – rinkoje stebimas neįprastas grūdų kainų šuolis

(Vilnius, birželio 14 d.) Kviečių kainos MATIF biržoje birželio mėnesį šovė į viršų ir anksti sutartis su grūdų supirkėjais sudarę ūkininkai jau skaičiuoja savo sprendimų nuostolius.

Paprašytas pakomentuoti situaciją grūdų rinkoje, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) direktorius Ignas Jankauskas, pripažįsta, kad anomalijas pastebi ir jų ekspertai.

„Pastaruosius keletą metų grūdų prekybos sezonas baigiasi kainų šuoliu, tačiau 2017/2018 metais jis prasidėjo šiek tiek anksčiau, o kaina buvo 6 EUR arba 3 proc. didesnė nei 2016/2017 metais ir net 16 EUR arba 9 proc. nei 2015/2016 metų prekybos sezono pabaigoje“, – sako I. Jankauskas.

Pasak jo, akivaizdu, kad dar pavasarį sutartis sudarę ūkininkai prarado gerokai daugiau nei ankstesniais metais.

„Blogiausia yra tai, kad dalis žemdirbių sudarė kontraktus dėl galimybės gauti avansą, o įvertinus vien kainos praradimą tokio finansavimo kaina prasideda nuo 9 proc. metinių palūkanų. Prie kainos reikia pridėti įmonės maržą ir nuolaidą už išankstinį avansą“, – detales vardijo I. Jankauskas.

Skaičiuojama, kad 500 tonų grūdų užauginęs ūkininkas, skaičiuojant vien biržos kainų skirtumą, prarado ne mažiau kaip 8000 EUR.

Agroeta

Komentuoti

Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.