Grūdų augintojai šiemet nesitiki rekordinio derliaus

(Kaunas, gegužės 10 d.) Europos Sąjunga prognozuoja didesnį grūdų derlingumą, o Lietuvos grūdų augintojai skėsčioja rankomis – sausra. Panašiai kalba ir Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) administracijos vadovas Ignas Jankauskas.

„Nieko gero. Sausra. Palynojo, bet balandžio mėnesį kritulių visai nebuvo. Jei artimiausiomis savaitėmis niekas nepasikeis, žala bus akivaizdi. Pasėlis išaugo, kol kas drėgmės daug nereikalauja, bet kai prasidės aktyvi vegetacija, drėgmės reiks daug, o jos, akivaizdu, kad nėra“, – kalba I. Jankauskas.

Pašnekovas sako, kad reikia atkreipti dėmesį, jog vertinant laikotarpį nuo praėjusios vasaros, dirvožemis pavasarį pasitiko pats savyje neturėdamas tiek drėgmės, kiek jos įprastai reikia. Be to prisimenant, kad buvo šiltas balandis, net ir buvusi dirvožemyje drėgmė – dar greičiau išgaravo.

Pasak I. Jankausko, geresnė – rapsų padėtis, nes jų šaknys skverbiasi gana giliai į žemę.

„Rapsai auga gana gerai, bet neramina, kad jie, reaguodami į pakankamai šiltus orus, pražydo kiek per anksti. Neramu, kad rapsas pražydo dar net nepaaugęs tiek, kiek privalėtų. Bet jei toliau viskas klostysis palankiai, tai nepridarys didelės žalos“, – apie neužaugusį, bet jau pražydusį žieminį rapsą sako I. Jankauskas.

„Sudėtinga prognozuoti koks bus derlius. Tai parodys ateinančios 2 savaitės. Jei nebus lietaus, derlius bus mažesnis nei vidutinis. Jei lis, sulauksime derliaus gal net kiek didesnio nei vidurkis“, – tikisi I. Jankauskas

„Sausros rizikos poveikį silpnina žieminių kultūrų plotai. Jei prisiminsime praėjusius metus, kai visi pasėlių plotai džiūvo, žieminės kultūros laikėsi neblogai. Šiemet šių pasėlių yra gerokai daugiau, nes sėja buvo itin palanki. Apie 50 proc. padidėjo žieminio rapso plotai (vidurkis 20-30 proc.). Ženkliai išaugo žieminių kviečių plotai. Todėl galvojame, kad sausra nepridarys žalos tiek, kiek pridarė pernai. Žieminiai pasėliai atrodo gana neblogai, – su viltimi kalba I. Jankauskas. – Su vasarinėmis kultūromis gali būti blogiau, bet jų pasėta gerokai mažiau nei 2018 m. Nors dar anksti prognozuoti, bet žvelgdami į šios dienos duomenis tikimės, kad apokaliptinio rezultato tikrai nebus“.

LGAA administracijos vadovas I. Jankauskas atvirauja, kad neskaito orų prognozių, nes iš pastarųjų metų patirties žino, kokie orai permainingi ir juos teisingai nuspėt, net ir apsiginklavus šiuolaikinėmis technologijomis, labai sudėtinga.

Džiuljeta KULVIETIENĖ

 • Atsiliepimai
  Komentuoti

  1. Anonimas   2019/05/10 at 14:56

   Pernai baige lyti balandi dar geguze dregmes buvo, siemet lietus baigesi kove, reiskia dregme baigsis anksciau…

  Komentuoti

  Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.