G. Stanišauskas: ne vilkai sunaikins ūkius, o mes patys

Vilkai išpjovė 70 avių buvusio leidėjo Jaroslavo Banevičiaus ūkyje. Vilkai ūkininkų gyvulius puola jau ir dieną, stebint žmonėms, baisisi žiniasklaidoje komentatoriai. Vilkai tapo tokie įžūlūs, kad tuoj pradės pulti žmones, svarsto vienas medžiotojas. Dėl vilkų žemdirbiai esą patiria milžiniškus nuostolius. Bet ar tikrai tie nuostoliai tokie dideli, o vilkų keliama grėsmė jau peržengė ribas?

Mano galva, apie vilkus sklando pernelyg daug mitų. Mūsų pačių susikurtų, o žiniasklaida, kaip ir visuomet, pasaulį piešia tamsiau, nei jis atrodo. Ir netrukus paaiškinsiu, kodėl.

Centralizuotos statistikos apie vilkų atakas ir jų padarytą žalą Lietuvoje nėra. Esą tik kiekviena savivaldybė žino, kokia yra reali vilkų ir kitų laukinių žvėrių padaroma žala. Todėl nepatingėjau ir apklausiau visas savivaldybes, kiek vilkų atakų jose užfiksuota 2017 ir 2018 metais.

Atsakymus atsiuntė du trečdaliai savivaldybių. Likusiose dirbama atsainiau, bet bendrą vaizdą susidaryti išties galime.

Duomenys rodo, kad pernai vilkai surengė iš viso 243 atakas prieš naminius gyvūnus ir paukščius. Jie papjovė beveik 494 avis, 63 galvijus, 21 ožką ir 40 vištų. Viso labo ūkiuose sudraskė 619 naminių gyvulių ir paukščių. Pridėkite prie jų trečdalį ir gausime blogiausiu atveju apie 1000 gyvūnų.

Ūkininkams ir kaimo žmonėms buvo išmokėta per 84 000 eurų kompensacijų. Net ir blogiausiu atveju vilkų padaryta žala siekia apie 130 000 – 140 000 eurų. Būtent tiek žalos padarė 350-400 vilkų populiacija Lietuvoje.

Per šių metų devynis mėnesius vilkai ūkininkų avis ir galvijus puolė 98 kartus. Per šias atakas papjautas 381 naminis gyvūnas. Įvertinę J. Banevičiaus 70 avių (iš maždaug 1500 jo laikomų, dar pridėję apie 15-20 atakų, gautume apie 500-550 naminių gyvūnų. Žala apskaičiuota dar ne visuose rajonuose, tad informacija būtų netiksli. Tačiau akivaizdu, kad ūkių nuostoliai būtų panašūs.

Kur tie žmonės, sakantys, kad vilkų žala milžiniška, kai vien praėjusiais metais Panevėžio ir Kėdainių rajonuose mūsų saugomi stumbrai sunaikino ūkininkų pasėlių už beveik 260 000 eurų. Tai yra beveik du kartus daugiau, nei tų nuostolių pridaro visi vilkai.

Teko neseniai kalbėti su vienu medžiotojų, turinčiu 30 metų stažą ir dalyvaujančiu medžioklėse gana aktyviai. Kadangi pats nemedžioju, tai teko pasitikėti jo nuomone. Per visą savo „karjerą“ jam nepavyko pašauti nė vieno vilko, o gyvą plėšrūną jis pamatė tik vieną kartą, kuomet grįžtant iš medžioklės žvėris perbėgo kelią. „Vilkui žmogus yra didžiausias priešas, kurio žvėris bijo kaip velnias kryžiaus“, – pasakojo bičiulis.

Suprantu, kad nuostoliai ūkininkams gal ir dideli, bet jie kompensuojami. Kaip ir daugelyje Europos Sąjungos šalių.

Mano galva, turėtume didžiuotis, kad turime, iš pažiūros, didelę vilkų populiaciją. Jei imsime kovoti su vilkais, kurių gyvenimo trukmė ir taip nėra didelė, mat 70 proc. vilkų žūsta nuo įvairių ligų (jie miškuose minta ir sergančiais gyvūnais), greitai galime sulaukti tokios dienos, kai šių natūralių plėšrūnų nebeteksime.

Ar jūs išties norėtumėte, kad Lietuvoje nutiktų taip, kaip Flandrijos (Belgija) regione? Čia šiemet atklydo vienas vienintelis vilkas per pastaruosius 100 metų! Šveicarijoje, kur vilkams gausybė kalnų ir vietų pasislėpti, tėra viena vienintelė vilkų gauja.

Vokietijoje vilkai buvo jau išnaikinti ir tik 1998 m. užregistruota gauja, atklydusi iš Lenkijos. Dabar vokiečiai it vaikai džiaugiasi, jog jų šalyje priskaičiuojama maždaug 150 vilkų populiacija. Prancūzijoje šių plėšrūnų yra arti 160-180. Bet Prancūzija už Lietuvą didesnė maždaug 10 kartų, o Vokietija daugiau kaip 5 kartus.

Nejaugi išties verta aukoti vilkus vardan ramybės ir neretai perdėtos baimės? Ypač tuo atveju, kai iš valstybės iždo skiriamos kompensacijos žalai atlyginti? Juk drausti gyvulių beveik niekas nenori – per brangu, sako ūkininkai. Visuomet esu žemdirbių pusėje, bet šiuo atveju būsiu tas, kuris atsistos į vilkų pusę. Jų žala nei didelė, nei reikšminga. Ir tai patvirtina faktai, kuriuos pateikiau aukščiau.

Savo sprendimais politikai pridaro žemės ūkiui nuostolių kur kas daugiau, nei visi laukiniai žvėrys kartu sudėjus. Tad apie ką mes kalbame?

 

Gediminas Stanišauskas

agroverso naujienų portalo „Agroeta“ vyr. redaktorius

 • 24 komentarai
  Komentuoti

  1. Anonimas   2018/09/21 at 09:59

   mes vos ne kasdien matom vilkus eina i kiemus eina kur lengviau pagaut naminiai gyvunai tam puikiai tinka taigi ne visi ukininkai registruoja paskerstus gyvulius nes ka ismoka neatperka islaidu vazinejimaisi savaite. pudomo gyvuliai laukuose kol rietavas teikiasi atvazouoti as jum redaktoriau galesiu atvesti tasdveselienas ant kiemo papilti galesi uostyt savaite laiko gal nuomone pasikeis?

  2.   2018/09/21 at 10:46

   VBS (viena boba sakė) naujienų agentūra, o ne agroverslo naujienų portalas

  3. Kaimas   2018/09/21 at 10:49

   Gediminai, o jūs pasidomėkite draudimu atidžiau. Ar draudžia nuo vilkų avis ir ožkas? Nuo kokio amžiaus galvijus draudžia? Tada pasakokit apie brangumą/pigumą.
   Kiek Baltijos vilkas sumokėjo už straipsniuką?

  4. Anonimas   2018/09/21 at 11:45

   Straipsnio autoriui su protu negerai…Normaliai mąstantis tokių nesąmonių neparaśytų…

  5. Lina   2018/09/21 at 11:58

   Sumos įspūdingos jų daugiau nebūtų kur panaudoti, pas mus algos didžiausias, biudžetas perteklini

  6. Anonimas   2018/09/21 at 12:27

   :D
   Kvatoju iki ašarų. Ar tas „koriaspuondientas“ bent skiria karvę nuo buliuko?
   Ar žino kokias kompensacijas ūkininkai gauna už vilkų nukankintus gyvulius? (taip, nukankintus, nes vilkas nepjauna savo aukos iškart, jis ją drasko gyvą – išplėšti vidaus organai, sudraskyti raumenys, gyvuliukas dar mirksi, kvėpuoja, graudžiai dejuoja, ir ūkininkui skaudančia širdimi dar reikia tokius nukankintus savo augintinius pripjauti), kiek mokama už veislinę avių ar ožką, kurių kaina neskaičiuojant atvežimo iš užsienio (tai daroma kad išvengti kraujomaišos, gerinti bandas) gali siekti ir 600€, o mokama keliasdešimt? O negautas prieauglis, kada motininė avis ar ožka perkama kad vaikus vestų, o jų netenkama.
   O tie gyvūnai, kurie ištempiami į mišką? Juos net neskaičiuoja į nuostolius, jie statistikos nepildo.
   Plius ar ponuliui žinoma (statistikos mėgėjau :D ))) ), kad jei vilkai puolė vieną kartą ūkį, kiti pakartotini puolimai nebefiksuojami???
   Uždraudė laikyti kiaules, pereiti teko auginti avis, ožkas. Dabar veisiami vilkai, kad visiškai sunaikinti kaimą?
   Didiesiems žemgrobiams trūksta didelių vientisų žemės plotų? Na tiek ir mes suvokiame, kad tampame trukdžiu monstrams.

  7. Išeitis   2018/09/21 at 13:01

   Jei jau prancūzai, belgai ir vokiečiai džiaugiasi tais vilkais, gal pradėti vilkų eksportą į tas šalis? Už parduotus vilkus gauti pinigai tegul eis žalai atlyginti.

  8. Darius   2018/09/21 at 13:16

   Ar verta aukoti vilkus vardan ramybės ir perdėtos baimės? Atsakau- VERTA!

  9. Mindaugas   2018/09/21 at 13:50

   Neskaičiau daug, bet pavyzdys toks šiam žmogui: gyvuliai kartais dar ir nešiojasi prieauglį savyje, kuris auskarų neturi, kurio laukti reikia 5-9 mėn, paruošti kergimui užsiauginti iki tam tikro amžiaus. Ar būtų patenkintas šis žmogus, jei jo marčią, dukrą, ar žmoną nėštumo metu išgąsdintų plėšrūnai. Atrodo, kas čia, tik gyvuliai, bet paraleles jie išvedžioja taip pat kaip apie žmones. Kaip pavyzdys? Autoriau, tinkamas? Mums po tokių pasilakstymų iš prieauglio tik 40proc liko… AUTORIAU.

  10. Anonimas   2018/09/21 at 14:29

   Dabar visiems aišku,kad tapti każkokio tai portaliuko vyr.redaktorium nereik turėt jokios kompetencijos,padorumo ir sążinės.Etikos stoka prieš tuos,kurie nukentèjo materialiai ir morališkai nuo visoje Lietuvoje siaućianćių vilkų.Gėda autoriui.

  11. Arturas   2018/09/21 at 15:36

   Nulipk nuo sofos ir apsidairyk

  12. Pasaulietis   2018/09/21 at 17:13

   Gediminas Stanišauskas, Gal norite juos susirinkti ir eksportuoti kad pvz Vokietija, Prancūzija ir dar užsidirbsite iš viso to bei bus apsaugoti nuo žmonių vilkų populiacijos perteklius, o gal esate pasiryžęs ir patirtus nuostolius kompensuoti, žmonėms nukentėjusiems nuo šių parazitų…

  13. Anonimas   2018/09/21 at 18:04

   Tai negi nėra jokių IT priemonių, šunų? Kažkada seniai seniai, gyvulius rytais ir vakarais pargindavo kerdžiai. Kaimas jiems kažką mokėjo. Dabar, matyt, norima, kad gyvulys augtų kaip žolė: minimum pastangų, maaksimum pelno.Bet čia grynai miesčionio nuomonė, kaime esu buvęs vos pusdienį ir tai milicija išvežė.

  14. Anonimas   2018/09/21 at 18:45

   Gerbiamas bendravardi, Jums dar reikėtų žymiai daugiau pasidomėti, pasiskaityti, gerai pagalvoti, o tik tada rašyti. Prancūzai (manau įsivaizduojate šios šalies dydį), nesidžiaugia turėdami 150 vilkų, o šaukia, kad jų jau yra per daug, tad kodėl mes turime maitinti ir išlaikyti apie 1000 vilkų Lietuvoje?
   Antra, nuostoliai atlyginami ne iš valstybinio biudžeto, o iš savivaldybių aplinkosaugai skirtų lėšų, kurias, beje, sudaro medžiotojų sumokami mokesčiai, už išteklių naudojimą. Ar tų lėšų negalima panaudoti kilnesniam gamtosauginiam tikslui?
   Trečia – ūkininkams atlyginamos tik „katino ašaros“, kai sudraskomas brangus, veislinis gyvūnas, galintis palikti dar daug savo palikuonių, o sumokama tik pagal 3 rūšies skerdienos svorio kainą…
   Galėčiau dar vardinti, bent iki 10 punktų, bet vargu ar verta. Jūs nuomonę jau susidarėte ir vieno (neaiškaus aktyvumo) medžiotojo pasakojimo. Medžioju, labai aktyviai, per 40 metų, tad galiu Jums pasakyti, kad vilkai yra gudrūs ir puikiai įvertina pavojų. Kol jie buvo medžiojami be apribojimų, taip – jie paniškai bijojo žmonių, nes kiekvienas susitikimas galėjo jiems baigtis liūdnai. Dabar, kai vilkai mato ginkluotą medžiotoją, kuris nekelia jam jokio pavojaus (šauti tai draudžiama), po 2 – 3 tokių bepasėkminių susitikimų, jis jau nebebijo, o tik kažkiek privengia ir truputį pasitraukia ar pasislepia. Jei taip bus ir toliau, neabejoju, kad sulauksime dienos, kai vilkai laisvai, dienomis, vaikštinės po sodybas ar gyvenvietes ieškodami lengvo grobio, nieko nebijodami, kaip Neringos šernai ar Klaipėdos briedžiai…

  15. Gediminas   2018/09/21 at 18:45

   Gerbiamas bendravardi, Jums dar reikėtų žymiai daugiau pasidomėti, pasiskaityti, gerai pagalvoti, o tik tada rašyti. Prancūzai (manau įsivaizduojate šios šalies dydį), nesidžiaugia turėdami 150 vilkų, o šaukia, kad jų jau yra per daug, tad kodėl mes turime maitinti ir išlaikyti apie 1000 vilkų Lietuvoje?
   Antra, nuostoliai atlyginami ne iš valstybinio biudžeto, o iš savivaldybių aplinkosaugai skirtų lėšų, kurias, beje, sudaro medžiotojų sumokami mokesčiai, už išteklių naudojimą. Ar tų lėšų negalima panaudoti kilnesniam gamtosauginiam tikslui?
   Trečia – ūkininkams atlyginamos tik „katino ašaros“, kai sudraskomas brangus, veislinis gyvūnas, galintis palikti dar daug savo palikuonių, o sumokama tik pagal 3 rūšies skerdienos svorio kainą…
   Galėčiau dar vardinti, bent iki 10 punktų, bet vargu ar verta. Jūs nuomonę jau susidarėte ir vieno (neaiškaus aktyvumo) medžiotojo pasakojimo. Medžioju, labai aktyviai, per 40 metų, tad galiu Jums pasakyti, kad vilkai yra gudrūs ir puikiai įvertina pavojų. Kol jie buvo medžiojami be apribojimų, taip – jie paniškai bijojo žmonių, nes kiekvienas susitikimas galėjo jiems baigtis liūdnai. Dabar, kai vilkai mato ginkluotą medžiotoją, kuris nekelia jam jokio pavojaus (šauti tai draudžiama), po 2 – 3 tokių bepasėkminių susitikimų, jis jau nebebijo, o tik kažkiek privengia ir truputį pasitraukia ar pasislepia. Jei taip bus ir toliau, neabejoju, kad sulauksime dienos, kai vilkai laisvai, dienomis, vaikštinės po sodybas ar gyvenvietes ieškodami lengvo grobio, nieko nebijodami, kaip Neringos šernai ar Klaipėdos briedžiai…

  16. Birute   2018/09/21 at 22:08

   Kiek Baltijos vilkas sumokėjo,Jus visiskai kliedit?Kokie cia nuostoliai atlyginti.Nesuprantat kiek reikia darbo ir laiko ir ziniu,kad uzauginti gyvuli.Man 2017 metais vilkai puldinejo karves,bijojo eit i laukus,baisiai krito pieno kiekis,serem karves sienainiu,kai dar buvo pilna zoles.Kas ivertins nuostolius?Seniunas pasake,kai bus papjautu,tai zala atlygins.O koks siaubas,kaip baisu namo gryzus nuo gyvuliu,negali uzmigt,ryte ansciausiai nubundi ir vel bijai.Siemet,aciu Dievuliui ,miska kerta,tai ramu.
   Nors trupuciuka pagalvokit ka jus rasot! (Nejaugi išties verta aukoti vilkus vardan ramybės ir neretai perdėtos baimės?)

  17. Tautietis.   2018/09/22 at 08:10

   Tam autoriukščiui siulyčiau tapti ūkininku užsiauginti avių bandą ir atiduoti vilkams sudraskyti. Be abejo gausi kelis šimtus eurų išmokų, bet ar būsi laimingas kai tavo kelių metų triūsą vilkai nuneš.
   O gal mums reikia, kad žmones pradėtu užpuldinėti, vaikus kaime gryžtančius iš mokyklos, ar pan.
   Kažkaip nebuvo tų vilkų ir nereikėjo, kokią naudą jie duoda, ką ir nuo afrikinio kiaulių maro neapsaugojo tie vadinami miško sanitarai.
   Sėdi ten sostinėje ir sėdėk. Matau kaimo žmonių bėdos tau visiškai dzin…

  18. ...   2018/09/23 at 12:13

   Eikit gyvūlių saugot čia neverkę, matomai per daug laisvo laiko turit, jei gaudot kiekvieną straipsnį ir negailit laiko ten pasiputot. Gyvūliai padėkos.

  19. Anonimas   2018/09/23 at 18:05

   Sitie etie ukinku pavirkavimai- panasus i zmoniu- kurie nerakina namu, netveria tvoros ir nedraudizia turto, bet piktinais kad juos apvoge. gal padekite ukinkauti tvarkingai- draustis, apsitverti ganuklas pagaliau. ir maziau kirsti miskus, neskai nebelieka stirnu ir kitu gyvunu- be abejo kad bus puolami gyvuliai. zverienos restoranai klesti, medizotojai desras gaminasi. sernus del kaiurliu amro sisaude,-bet neikaip nesuveda „protingieji“ ukinkai- kad viskas yra susije, ir ne vilkai cia kalti, o durni zmoniu veiksmai tiek ukinkaujant, teik miskus kertant tiek nesveikai medziojant. Juokinga- psmetonos laikais vilku daug daugiau buvo- bet niekas is to tragedijos nedare. O dabar masine psichoze kursto.

  20. Vilkelis   2018/09/23 at 19:37

   Reikėtu autoriui nuvažiuoti pas bent viena ūkininka kurio gyvulius puola vilkai ir nors savaite pagyventi kartu,keltis kartu kelis kartus per naktį,baidyti žvėris,saugoti savo gyvulius,gal būtu jam aiškesnė tikrovė.

  21. Ludditas   2018/09/23 at 22:03

   Reiktų apklausti rajonuose dirbančius veterinarijos gydytojus, jie jums pasakys tikrą situaciją, nes iki savivaldybės nueina tik koks trečdalis vilkų užpuolimų. Visa kita kai papjaunamos kelios avys ar ožkos nurašoma savo reikmėms, nes kaimo žmonės dažnu atveju išsigąsta visos tos biurokratijos, utilizavimo , akto surašymo (visa tai kainuoja). Taigi bent jau vilkų užpuolimų atvejų skaičių galima drąsiai dvigubinti.

  22. Karolina   2018/09/24 at 10:46

   Kaip priversti ūkininkus pagaliau prasikrapštyt akis ir tiesiog pasidairyt, kaip gyvulius saugo kitur. Ką pamatysime? Ogi dieduką pamatysime, piemenį. Ir gal dar pamatysime aviganių veislės ciuckį prie jo. Pabandykite ten, kur gyvulių ganymo tradicijos nebuvo nutrūkę, papasakoti apie mūsų ūkininkų bandymus ganyti be piemenų, ir to pasekmes. Juoksis kaip iš vaikų, ir pirštą prie smilkinio sukios. Mūsų ūkininkai nenori apie tai nieko girdėti. Nors stebėtis, kad BE PIEMENS paliktus gyvulius papjovė vilkas, yra lygiai taip pat absurdiška, kaip nustebti, kad įkišus ranką liepsnon, nusideginai. Be piemens paliktų gyvulių nuostolių iš viso neturėtų niekas kompensuoti. Visa dabartinė situacija atrodo kaip durnių laivas. Tradicijos išnykę, ir bandoma nesėkmingai išrasti kažkokį naują metodą, kuris yra yra klaidingas iš esmės, bet kol bus įmanoma gauti dotacijas, niekas nepasivargins pakrapštyt makaulę. Vietoj dotacijų, reiktų nuvežti mūsų ūkininkus kurnors Moldavijon, Bulgarijon, ir parodyti, kaip normalūs žmonės saugo gyvulius nuo vilkų. Bėda ta, kad mūsiškiai geriau bliaus, nei darysis išvadas.

  23. piemuo   2018/09/24 at 13:05

   Reikėtų mūsų ūkininkus tiesiog surinkti į keletą autobusų, ir daryt ekskursiją į tas šalis, kur gyvulių ganymo tradicijos nebuvo pamirštos. Nereikėtų tada dviračio kvadratiniais ratais išradinėt. Prie gyvulių visada yra PIEMUO. Ir dar keletas aviganių šunų gali būt. Ir jei mūsų šalelėje kažkodėl piemenys išmirė, ir visi pasistengė „pamiršti“, kaip elementariai yra saugomi gyvuliai nuo vilkų, tai ar dėl to valstybė turi dotuot nuostolius, atsirandančius grynai dėl apsileidimo ir neišmanymo? Jei gyvuliai nebuvo piemens ganomi, tai aplamai neturėtų būti nė cento kompensuojama už patirtus nuostolius. Pabandykt papasakot kokioj šalyje, kur ganymo tradicijos nenumirė, kad gyvuliai naktį yra paliekami vieni, o piemuo eina namo miegot, po ko valstybė dar jam pinigus moka už nuostolius. Gi čia durnių laivas. Tokiam piemeniui gerai su lazda per kuprą reik duot, o ne pinigų :D Tik mūsiškiai geriau bliaus, nei ims piemenims pinigus mokėt už jų darbą. Lygiai tas pat būtų, kas prašyt kompensacijos už tai, kad be skėčio išėjęs per lietų pasivaikščiot, sušlapai.

  24. Piktas Diedas   2018/09/24 at 15:38

   Paskaičius komentarus viskas aišku : velniop tą visą gamtą, nes žmogėnams ji labai trukdo ir kenkia. Viską iškirsti, vilkus išpjauti nafig, tada sėdės visi runkeliai laimingi savo dykynėse, nes žmogus juk yra vienintelis turintis teisę būt šioj žemėj, jis pasaulio valdovas…

  Komentuoti

  Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.