G. Stanišauskas: kai ministru būti reikia daugiau nei šypsenėlės ir nekaltos mimikos

Jei Dalia Teišerskytė save prilygino Lietuvos vertybei, tai, žinokite, dar ne pats prasčiausias variantas. Galbūt nuo jos poetiškos sielos kam nors iš tiesų būna geriau (ir negali ginčytis), o štai dabartinį žemės ūkio ministrą Giedrių Surplį prilyginčiau mūsų šalies tragedijai, gaivalinei nelaimei, apie ką kalbėjau nuo pat pradžių, kai tik buvo svarstoma jo kandidatūra į ministrus. Jo kalbas ir pažadus lydintys darbai, mano asmenine nuomone, daro G. Surplį pačiu prasčiausiu žemės ūkio ministru per visą Lietuvos atkurtos nepriklausomybės laikotarpį.

Kodėl taip manau? Todėl, kad Lietuvos ūkininkai, ypač smulkių ir vidutinių ūkių savininkai, kalba, jog taip prastai dar nėra buvę. Ir čia ne vien gamtą reikėtų kaltinti, ne tik nestabilias rinkas. Visiškai ne. Išmėžti tai, ką G. Surplys jau pridarė per penkis savo vadovavimo ministerijai mėnesius, galbūt 100-to mūsų Nepriklausomybės metų ir neprireiks, bet iki naujų Seimo rinkimų, patikėkite, jis priskaldys tiek malkų, kad dar ilgai žagsėsime.

Čia mes neliesime jo ironiškų siūlymų ūkininkams melstis, kai šalį užgriuvo stichinė sausra (girdi, pinigų kompensacijoms nėra). Ar pamenate tai? Europos Komisija rado Lietuvos ūkiams 9,12 mln. eurų, o mūsų ižde G. Surplys nepanoro jų net ieškoti. Jokio siūlymo Vyriausybėje apie tai, kad EK rekomendacija gali būti padengta tokia pat suma iš Lietuvos biudžeto, G. Surplys nė nepasiūlė.

Tiesiog siūlau prisiminti tą jauseną, kuomet pernai matėme TV reportažus iš užlietų bulvių laukų, o šiemet žuvusių nuo sausros pasėlių. Prisiminkite tai ir įsivaizduokite, kaip jums ministras sako: „Melskitės“. Nes nėra pinigų.

Dar ministras-derybininkas sakė, kad derėsis dėl teisingų tiesioginių išmokų žemdirbiams. Kas nutiko po to? Po to paaiškėjo, kad Lietuva net neturi suformavusios pozicijos šiuo klausimu, nors jau šių metų pabaigoje Europos Komisija ketina pristatyti Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) po 2020 metų biudžeto projektą. Tai kur, velniai rautų, tas mūsų Didysis derybininkas? Kur tas mūsų Didžiavyris herojus, kalbėjęs apie vienodas tiesiogines išmokas?

Iš tiesų jis yra čia. Kur kas žemiškesnis, „dirbantis su dokumentais“, kaip rašoma jo dienotvarkėje, dalyvaujantis Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos posėdyje (nes, oi, kaip netikėta, pamiršo deklaruoti paskolos sandorį ir tuo pažeidė įstatymą).

Tik šiomis dienomis, tai yra spalio 24-ąją, G. Surplys sudarė tarpinstitucinę darbo grupę siekiant „tinkamai pasirengti deryboms dėl Daugiametės finansinės programos ir ES Bendrosios žemės ūkio politikos po 2020 metų bei su suinteresuotomis šalimis aptarti bei suderinti Lietuvos derybines pozicijas“. Ar įsivaizduojate? Darbo grupė tik dabar!!! Kai jau gruodį bus pristatytas būsimos BŽŪP finansinės perspektyvos biudžetas, kai ūkininkai ir kitos organizacijos jau teikė siūlymus, ką reikėtų keisti ir kur. O G. Surplys tik dabar organizuoja darbą.

Tačiau ką mes matome toje darbo grupėje. Joje iš 13 asmenų tik du realiai atstovauja žemdirbiams – Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus ir Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas. Likusieji grupės nariai arba valstybės tarnautojai, arba asmenys tik teoriškai prisiliečiantys prie žemės ūkio. Neabejoju, kad ūkininkai, ypač smulkūs ir vidutiniai, permetę šios darbo grupės sudėtį apskritai numos ranka.

Bet tarkime, G. Surplys suspės atlikti darbus. Galime patikėti ir pasitikėti, jei žmogus to išties būtų vertas. Bet jo pažadai, kaip jis spėjo su ministerijos perkėlimu į Kauną (nuo pirminių 2019-ųjų, šie planai jau perkelti į 2021-uosius), kai nėra numatyta nė cento 2019 m. valstybės biudžete šiems poreikiams, verčia abejoti jo kompetencija. Prisipažinsiu, G. Surplio veikloje neįžvelgiu nieko palankaus ir perspektyvaus. Kiaulininkystė naikinama ir toliau, sparčiais tempais iš pieno sektoriaus nyksta smulkūs ūkiai. Beliko tik graži šypsenėlė ir nekalta mimika. Šis ministras tiesiog beviltiškas. Tai iš dalies patvirtino ir žemdirbiai, kai G. Surplys rugsėjį dalyvavo rinkimuose į atsilaisvinusią Seimo nario vietą Zanavykų rinkimų apygardoje. Čia, žemdirbiškiausiu laikomame Šakių rajone G. Surplys nepateko net į antrą rinkimų turą.

 

Gediminas Stanišauskas

Agroverslo naujienų portalo „Agroeta“ vyr. redaktorius

gediminas@agroeta.lt

 • 2 komentarai
  Komentuoti

  1. Antanas   2018/10/29 at 09:28

   Kokių rezultatų iš jo tikėtis, jei į ministrus buvo paskirtas užtikrinti pagrindinį tikslą – kuo greičiau į Kauną perkelti ŽŪMą ir jai pavaldžias instutucijas! Kaip teisingai konstatuojate, netgi su šio tikslo įgyvendinimu jam nelb sklandžiai einasi, nors jau ir pagalbininkų – persikraustymo specų – jo komandoje vis daugiau randasi…

  2. Aras   2018/11/05 at 19:46

   Prie blogiausiu dar reiktu Prunskiene pridėt o ir Markauskas labai tiktu

  Komentuoti

  Jūs el. pašto adresas nebus paviešintas.